Pardubické hudební jaro letos vstoupí do dalších měst

Mezinárodní festival Pardubické hudební jaro se od příštího devětatřicátého ročníku opět rozšíří. Letos na programu přibyla operní a baletní představení, napříště se bude konat v deseti městech a obcích. Vyvolal to mimo jiné velký zájem o tuto přehlídku.

„Pardubické hudební jaro 2016 mělo na festival klasické hudby neuvěřitelnou návštěvnost, téměř sedm tisíc posluchačů. Proto jsme se rozhodli vstoupit i do dalších měst v našem regionu,“ uvedl dramaturg festivalu Josef Krečmer.

Pardubické hudební jaro 2016 - Chrámový koncert - Přelouč 30.4.2016 (foto Miloš Kolesár)
Pardubické hudební jaro 2016 – Chrámový koncert – Přelouč 30. 4. 2016 (foto Miloš Kolesár)

Festival nabídne dvacet tři koncertů, operních a baletních představení. Slavnostní zahajovací koncert bude 5. března v Sukově síni domu hudby v Pardubicích, vystoupí Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Ondrejem Lenárdem a houslistou Janem Mráčkem. Zazní houslový koncert Petra Iljiče Čajkovského a Symfonie e moll „Novosvětská“ Antonína Dvořáka.

Krečmer upozornil na dva koncerty nazvané Rod Stamiců a Pardubice. Známou hudební rodinu proslavil zvláště Jan Václav Stamic, který se narodil v Německém Brodě v roce 1717, jeho otec a dědeček však žili v Pardubicích. „Je to člověk, od kterého se učil Wolfgang Amadeus Mozart, Joseph Haydn a další klasikové,“ řekl Krečmer. Na obou koncertech vystoupí Komorní filharmonie Pardubice s hosty.

Publikum se může těšit také na opery La traviata Giuseppe Verdiho, Lazebník sevillský Gioachina Rossiniho nebo balet Spartakus Arama Chačaturjana. Na programu bude například i vystoupení houslisty Václava Hudečka, operní pěvkyně Dagmar Peckové, Davida Ebena se souborem Schola Gregoriana Pragensis. Přehlídku žánrově zpestří orchestr Ciganski Diabli s rakouským klavíristou Paulem Guldou, jazzová formace LacoDeczi & Celula New York nebo crossoverový pořad Queen symphonic v podání Filharmonie Hradec Králové.

Zahajovacímu koncertu bude předcházet Prolog festivalu 14. února v Multifunkčním centru v Hlinsku s Evou Urbanovou, Filharmonií Hradec Králové a dirigentem Davidem Švecem. Program koncertu, složený ze slavných operních árií a předeher, zazní opět na Závěrečném koncertu festivalu 14. května v Sukově síni Domu hudby.

V Pardubicích se uskuteční jedenáct koncertů, operních a baletních představení, dalších dvanáct v koncertních sálech, divadlech a památkových objektech v Chrudimi, Hlinsku, Přelouči, Heřmanově Městci, Sezemicích, Vysokém Mýtě, Luži, Kameničkách a v Kolíně. Kompletní program je zveřejněn na stránkách festivalu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat