Pokud se nepovede vyjednání, tak už je legální stávka, lidi jsou nachystaní. Sbor Opery ND zůstává ve stávkové pohotovosti

Sboristé Opery Národního divadla setrvají ve stávkové pohotovosti, kterou vyhlásili 8. června. Jednání s vedením divadla nedospěla k dohodě, která by odstranila údajnou dlouhodobou diskriminaci zaměstnanců a nerovné pracovní podmínky v Národním divadle. Dnes to oznámil předseda základní organizace Unie profesionálních zpěváků České republiky Jakub Hrubý. Sboristé chtějí dále vést kolektivní vyjednávání přes zprostředkovatele. Mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk potvrdil, že vedení divadla už Unii dopis s návrhem na zprostředkovatele odeslalo.

Národní divadlo (zdroj ND)

Unie vyhlásila stávkovou pohotovost 8. června, skončit měla dnes. “Stávající podmínky nastavení pracovního úvazku v Národním divadle pro jednotlivé umělecké kolektivní složky jsou diskriminační a způsobují nerovné pracovní podmínky pro jednotlivé umělecké zaměstnance,” tvrdí sboristé.

Vadí jim také to, že s nimi ředitel Jan Burian prý nekomunikuje ohledně koncepce Národního divadla. “Stávková pohotovost se prodlužuje do doby ukončení řízení před zprostředkovatelem,” uvedl dnes předák Jakub Hrubý.

Podle mluvčího divadla vedení písemně akceptovalo výzvu Unie na pokračování jednání před zprostředkovatelem. Poté odeslalo předsedovi odborové organizace návrh Národního divadla na zprostředkovatele. Jakub Hrubý převzetí dopisu potvrdil. “Pokud se nepovede vyjednání přes zprostředkovatele, tak už je legální stávka, lidi jsou nachystaní,” dodal.

Podle vedení divadla je naprostá většina obsahu kolektivní smlouvy dojednána. Shoda nepanuje pouze v řešení pracovní doby Sboru Národního divadla, sdělil mluvčí Tomáš Staněk. “Pracovní režim v Národním divadle se řídí u všech zaměstnanců zákoníkem práce, nelze uzavřít něco, co by bylo v rozporu s uměleckými nebo ekonomickými zájmy Národního divadla,” uvedl k návrhu na radikální omezení počtu odpracovaných hodin u členů operního sboru ředitel Jan Burian. “Pokusíme se odborovým funkcionářům během jednání vysvětlit, že některé jejich návrhy by se ve svém důsledku obrátily proti zájmům umělecké tvorby i samotným zaměstnancům,” podotkl.

Zajedno je ale s nimi v názoru, že platy zpěváků, hudebníků i techniky jsou “opravdu tragicky” nízké. “Předložený návrh však není cestou k jejich zvýšení,” dodal ředitel Jan Burian.

Zhruba šedesátku sboristů Opery Národního divadla podporuje podle odborového předáka Jakuba Hrubého na dvacet odborových organizací, které mají kolem 150 tisíc členů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat