V Praze se poprvé představila ruská sopranistka Aida Garifullina

Aida Garifullina (zdroj mariinskiy.com)

Sopranistka Aida Garifullina dnes při svém prvním vystoupení v České republice nadchla publikum ve vyprodané Smetanově síni Obecního domu v Praze. Sólistka Vídeňské státní opery za doprovodu orchestru PKF – Prague Philharmonia pod vedením německého dirigenta Jochena Riedera zazpívala známé árie a romance. Nechyběla mezi nimi také díla Antonína Dvořáka.

Reklama

Koncert orchestr zahájil předehrou k opeře Ruslan a Ludmila Michaila Ivanoviče Glinky. Devětadvacetiletá pěvkyně si publikum, v němž bylo mnoho ruskojazyčných návštěvníků, získala hned prvním výstupem. Tím byla árie carevny Aris Šemachanské z opery Zlatý kohoutek Nikolaje Andrejeviče Rimského-Korsakova. Dlouhotrvající aplaus si umělkyně pocházející z Kazaně v Tatarstánu vysloužila zařazením děl Antonína Dvořáka, zejména árie Měsíčku na nebi hlubokém z opery Rusalka. Na závěr první části koncertu zazněla Polonéza z opery Eugen Oněgin a UkolébavkaMazepy Petra Iljiče Čajkovského.

Druhou část koncertu otevřela předehra k opeře Gioachina Rossiniho Straka zlodějka. Dále byla na programu díla Giuseppe Verdiho, Giacoma Pucciniho, Vincenza Belliniho, Ruggera Leoncavalla a Charlese Gounoda.

Aida Garifullina studovala zpěv na univerzitě ve Vídni, kde se již během studií představila ve Státní opeře.

Gaetano Donizetti: L’elisir d’amore – Aida Garifullina (Adina) – Wiener Staatsoper 2015 (zdroj commons.wikimedia.org/Michael Poehn-WSO)

Ohromila publikum ve slavné Aréně v italské Veroně, kde také získala první cenu v Mezinárodní pěvecké soutěži Plácida Dominga. Úspěch slavila v prestižní londýnské Wigmore Hall. Byla pozvána, aby zpívala na vídeňském Plese v opeře, na galapředstavení před finále fotbalové Ligy mistrů v Miláně či slavnostním koncertu pod Eiffelovou věží v Paříži.

Životní partnerka bývalé světové tenisové jedničky Marata Safina se uvedla i v Hollywoodu. V roli zpěvačky Lily Pons, největší hvězdy Metropolitní opery své doby, zpívala skladbu The Bell Song ve filmu Božská Florence s herečkou Meryl Streepovou. Je současnou nositelkou titulu Nejlepší ruská operní umělkyně.

Do České republiky se Aida Garifullina vrátí 14. září na koncert v rámci festivalu Dvořákova Praha, kde s Českou filharmonií pod taktovkou jejího šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka zazpívá sopránový part ve Dvořákově Requiem.

Reklama

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na