V Praze se poprvé představila ruská sopranistka Aida Garifullina

Aida Garifullina (zdroj mariinskiy.com)

Sopranistka Aida Garifullina dnes při svém prvním vystoupení v České republice nadchla publikum ve vyprodané Smetanově síni Obecního domu v Praze. Sólistka Vídeňské státní opery za doprovodu orchestru PKF – Prague Philharmonia pod vedením německého dirigenta Jochena Riedera zazpívala známé árie a romance. Nechyběla mezi nimi také díla Antonína Dvořáka.

Koncert orchestr zahájil předehrou k opeře Ruslan a Ludmila Michaila Ivanoviče Glinky. Devětadvacetiletá pěvkyně si publikum, v němž bylo mnoho ruskojazyčných návštěvníků, získala hned prvním výstupem. Tím byla árie carevny Aris Šemachanské z opery Zlatý kohoutek Nikolaje Andrejeviče Rimského-Korsakova. Dlouhotrvající aplaus si umělkyně pocházející z Kazaně v Tatarstánu vysloužila zařazením děl Antonína Dvořáka, zejména árie Měsíčku na nebi hlubokém z opery Rusalka. Na závěr první části koncertu zazněla Polonéza z opery Eugen Oněgin a UkolébavkaMazepy Petra Iljiče Čajkovského.

Druhou část koncertu otevřela předehra k opeře Gioachina Rossiniho Straka zlodějka. Dále byla na programu díla Giuseppe Verdiho, Giacoma Pucciniho, Vincenza Belliniho, Ruggera Leoncavalla a Charlese Gounoda.

Aida Garifullina studovala zpěv na univerzitě ve Vídni, kde se již během studií představila ve Státní opeře.

Gaetano Donizetti: L’elisir d’amore – Aida Garifullina (Adina) – Wiener Staatsoper 2015 (zdroj commons.wikimedia.org/Michael Poehn-WSO)

Ohromila publikum ve slavné Aréně v italské Veroně, kde také získala první cenu v Mezinárodní pěvecké soutěži Plácida Dominga. Úspěch slavila v prestižní londýnské Wigmore Hall. Byla pozvána, aby zpívala na vídeňském Plese v opeře, na galapředstavení před finále fotbalové Ligy mistrů v Miláně či slavnostním koncertu pod Eiffelovou věží v Paříži.

Životní partnerka bývalé světové tenisové jedničky Marata Safina se uvedla i v Hollywoodu. V roli zpěvačky Lily Pons, největší hvězdy Metropolitní opery své doby, zpívala skladbu The Bell Song ve filmu Božská Florence s herečkou Meryl Streepovou. Je současnou nositelkou titulu Nejlepší ruská operní umělkyně.

Do České republiky se Aida Garifullina vrátí 14. září na koncert v rámci festivalu Dvořákova Praha, kde s Českou filharmonií pod taktovkou jejího šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka zazpívá sopránový part ve Dvořákově Requiem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat