Priestor pre dvojité samohlásky: konceptuální tanec na Zoomu

Slovenský současný tanec v současném světě určitě nezahálí. Ať už se soustředíme na živou produkci, kterou v nedávné době představil festival Hybaj ho v pražském Studiu ALTA – Invalidovně, anebo jsme zatím nevypluli z epidemiologicky „bezpečnější“ sféry online tanečních produkcí, nacházíme aktuální slovenskou taneční tvorbu stále akční. S adaptabilitou sobě vlastní využívá všechny možnosti a prostředky, které jí dnešní doba nabízí.
Already there/Priestor pre dvojité samohlásky (Matthew Hawkins, foto Liza Nedayvoda)

Neskorý zber je slovenské uskupení zkušených tanečních umělců Anky Sedlačkové, Dana Račeka, Moniky Čertezni a Lucie Holinové, kteří skrze něj od roku 2014 takto vytváří prostředí pro vzdělávání a tvorbu své taneční generace. Té, kterou by bylo možno označit jako tu „už starší“. Hledají možnosti, jak zprostředkovat své umělecké názory a výpovědi, snaží se podporovat mezigenerační a mezioborový dialog a hledají cestu pro celoživotního vzdělávání. Vytváří autorské projekty v netradičních formátech. Tím posledním je Already there/Priestor pre dvojité samohlásky, který po loňské premiéře určené do prostoru tanečního sálu byl nyní uveden v úpravě pro platformu ZOOM.

Already there/Priestor pre dvojité samohlásky je autorské představení Anky Sedlačkové (SK) a Matthew Hawkinse (UK), které se prezentuje jako konceptuální dílo přinášející zamyšlení a zábavu téměř „na dosah“ ruky. Je cíleno a oslovuje především svou vlastní taneční komunitu, za níž přichází do jejího „bezpečného“ prostředí. Zatímco loni to byla taneční zkušebna, nyní už je to přímo pohodlí vlastního domova diváků, ve kterém protagonisté hledají hloubku přítomnosti tady a teď v provizóriu existence hlubšího pop-up zážitku. Ten vzniká ze vztahu tance, prostoru a jazyka a je demonstrován pohybovým vyjádřením, verbální i neverbální interaktivní komunikací s diváky při využíváním konkrétního prostředí s tím, co nabízí.

ZOOM verze představení, která byla uvedena 7. května 2021, zavedla účastníky tohoto webového meetingu do soukromí obou aktérů. Jejich pracovny jim poskytly prostor i inspiraci k asociativnímu využití souhlásek jako zdroje umělecké komunikace. Nenarativnost se snoubila s konceptualismem postmoderního přístupu k performativní akci, který vycházel z uvolněné náhodnosti v přítomném okamžiku. Bylo zajímavé sledovat, jak se koleso tohoto díla roztáčí, chvílemi zrychluje, aby následně zpomalovalo a dál udržovalo příjemné tempo, dokud se nezastaví dočista. Hravost, která je oběma umělcům více než vlastní, lehká nadsázka i tajemnost skrývaná v lehké manipulovanosti, to vše bylo součástí této zoom performace zkoumající neverbální funkci samohlásek v našem světě. Kromě prostředí svých domovů využili autoři i předem připravený video materiál zaznamenávající předchozí life uvedení, čímž nabídli svým aktuálním divákům kontrast dvou světů, tolik si blízkých, a přece nyní tak vzdálených. Zatímco tam (ve videu) probíhala interakce s diváky během performance prostřednictvím lístečků, online uvedení ji zařadilo až na konec. Byla přímá a dala divákům možnost se společně rozpohybovat vytvářením jednotlivých obrazů písmen a v následné diskuzi se podělit o své reakce a dojmy.

Already there/Priestor pre dvojité samohlásky (Anka Sedlačková a Matthew Hawkins, foto Liza Nedayvoda)

Je nesporné, že takové dílo vytvořené pro „meetingové“ online prostředí kalkuluje s diváckou empatií, zvědavostí a touhou po osobní přítomnosti v experimentu. Already there/Priestor pre dvojité samohlásky pro ZOOM je určitě experimentem nabourávajícím hranice definic postmoderního uvažování o konceptualismu v tanci, kde i slovo najednou ztrácí svou původní funkci stejně jako objekt, na který je zaměřena dočasná pozornost v rámci vzniklé asociace. Více než na vnitřní emocionální rovinu diváka se zaměřuje na jeho fantazii a logičnost, zaměstnává postřeh a nutí jej odpoutat se od stereotypů běžných konvencí. Zároveň je však i intimním a přátelským setkáním, udržujícím hravým způsobem vztahy mezi vzdálenými přáteli nebo kolegy tak, aby i v dnešní složité době naše inspirativní kontakty nevymizely. Protože to by bylo tím nejhorším důsledkem pandemie.

Already there/Priestor pre dvojité samohlásky
Autoři: Anka Sedlačková a Matthew Hawkins
Online stream: 26. dubna 2021

Představení z veřejných zdrojů podpořil Fond na podporu umenia.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments