Přihlášky do soutěže Showcase 2024 jsou otevřeny do konce dubna

Showcase mladých umělců, neboli výkladní skříň, burza či pódium mladých. Těmito slovy lze popsat příležitost pro začínající adepty hudby, ať už instrumentalistů, zpěváků, souborů a vokálních uskupení. Na popud exportní kanceláře IDU Soundczech, za partnerství Hamu Praha, Akademie MenART a Pražských komorních sólistů se 18. října – 19. října 2024 uskuteční přehlídka těch nejtalentovanějších ve svých oborech. Ti budou prezentovat své umění a projekty nahrávkou v délce do 15-ti minut odborné porotě. Klíčovou součástí Showcase jsou setkávání s experty, mentory a přednášky odborníků. Vzdělávací program bude zaměřen zvláště na nezbytnou sebeprezentaci, ale také na oblast autorských práv a vydavatelského trhu či požadavky zastupujících agentur. 
Ilustrační foto (zdroj Freepik)
Ilustrační foto (zdroj Freepik)

Koncert 5 finalistů vybraných porotou proběhne 19. října 2024 v kostele svatých Šimona a Judy, za doprovodu orchestru Pražští komorní sólisté pod vedením Radka Baboráka. Finalisté obdrží profesionální zvukovou nahrávku koncertu. Komise sedmi respektovaných umělců, sólistů, komorních hráčů, koncertních mistrů a profesorů vybere finalisty, kteří kromě samotného vystoupení, dostanou rady od partnerů, kterými jsou festivaly, orchestry, nadace a kulturní instituce. Na Showcase jsou zváni v roli expertů významní činitelé kulturního života ze zahraničí.

Showcase v oblasti klasické hudby, která je poslední dekády silně determinována prostředím prestižních soutěží, představuje vstřícnou platformou, která podporuje zejména profesionalizaci a orientaci mladých umělců na trhu klasické hudby.

Současná doba klade nároky na začínající muzikanty nejen v jejich oboru, ale také v oblasti self-managementu, public relations, prezentace tvorby, vyžaduje i základní znalosti autorského práva, zvolení strategie vývoje, samozřejmostí je využívání sociálních sítí, možností grantů, crowdfoundingu. Právě ona kombinace umělecké kariéry je nazývaná „patchworková”, jak pro různorodost hudebních produkcí, tak pro strukturování hudebního směřování a klade důraz na flexibilitu muzikantů.

Ti, pro které je hudba nejen zaměstnáním, ale berou ji jako poslání, musí obstát nejen v interpretaci skladeb čtyř století. Ambice mnohých též překračuje hranice takzvané klasiky. Autorské projekty, netradiční úpravy, crossover, a další, tvoří nezbytné podhoubí k uchopení hudby a hudební kariéry jako celku. 

Program Showcase 2024

18. října 2024 – 12:00 až 17:00 hodin – HAMU setkání všech registrovaných účastníků, vzdělávací část – bude zaměřena zvláště na nezbytnou sebeprezentaci, ale také na oblast autorských práv a vydavatelského trhu či požadavky zastupujících agentur. Účastníci získají zpětnou vazbu na zaslané podklady, proběhne speedating a networking.

19. října 2024 v 19:30 hodin – kostel svatých Šimona a Judy – slavnostní koncert finalistů za doprovodu PKS pod vedením Radka Baboráka.

Podmínky pro zařazení umělců do showcase

Věková hranice do 26 let pro instrumentalisty a zpěváky, věkové omezení se nevztahuje na skladatele. Uzávěrky přihlášek: 30. dubna 2024, Oznámení finalistů proběhne do 3. června 2024.

Přihlášky a informace: https://www.soundczech.cz/cs/showcase-2024

Výstupy ze Showcase budou dále propagovány na webových stránkách SoundCzech, v mezinárodní expertní síti a na veletrzích. 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments