První multimediální divadlo na světě. Laterna magika chystá oslavy šedesátin
Pražská Laterna magika si na jaře připomene šedesát let od chvíle, kdy jako první multimediální divadlo na světě vznikla. Od 28. do 30. dubna připraví doprovodný program k oblíbeným představením, do oslav zapojí mladé umělce a nabídne setkání s pamětníky v tradičních i netradičních prostorách. Upozorní i na fenomenální úspěch československého pavilonu na světové výstavě Expo 58 v Bruselu, kde se program s názvem Laterna magika uváděl.
“Na první slavnostní večer připravíme rekonstrukci legendárního Otvírání studánek Bohuslava Martinů režiséra Alfréda Radoka a choreografky Zory Šemberové. Vzniklo už v roce 1959, ale na scénu se dostalo až po mnoha peripetiích v programu Variace 66. V podestě Nové scény připraví naši vizuální umělci videoinstalaci inspirovanou fenoménem Laterny magiky. V průběhu roku představíme dvě nové publikace o Laterně magice – jedna se bude s podtitulem Zlatá éra očima pamětníků věnovat její historii, druhá bude fotografická a ryze současná. A celý jubilejní rok uzavřeme premiérou inscenace Zahrada,” uvedla Lucie Kocourková z Laterny magiky.
Druhý večer upozorní na úspěšnou inscenaci Kouzelný cirkus, která je v repertoáru Laterny magiky už jedenačtyřicet let a na níž se vedle dalších tvůrců podílel i legendární režisér Evald Schorm.
První představení se odehrálo v paláci Adria, od roku 1983 se hraje na Nové scéně. Na kontě má na 6.500 repríz. Kolem 550 se jich uskutečnilo na zájezdech do více než padesátky měst sedmnácti zemí. Třetí večer věnovaný současné taneční inscenaci Cube doprovodí interaktivní prohlídka zákulisí a beseda s tvůrci.
Novinkou bude 20. prosince autorský projekt k výročí vzniku Laterny magiky pro celou rodinu, volně inspirovaný knihou Zahrada klasika českého loutkového filmu Jiřího Trnky a vzpomínkami inscenačního týmu a tanečníků na zahradu jejich dětství. Režisérem bude umělecký šéf souboru Pavel Knolle, který scénář připravuje s choreografy Davidem Stránským a Štěpánem Pecharem. Hudbu skládá Jan Šikl. Dramaturgem a dalším ze scénáristů je Lukáš Trpišovský.
Historie Laterny magiky začala v roce 1958, kdy režisér Alfréd Radok se scénografem Josefem Svobodou vytvořili pro světovou výstavu v Bruselu a pro její československý pavilon představení Laterna magika. Ojedinělým propojením živé herecké a taneční akce s hudbou, filmem a dalšími audiovizuálními technologiemi ohromili tehdy kulturní svět. Stejné jméno pak dostalo divadlo v Praze v sále někdejšího kina Adria na Národní třídě, kde se program po bruselském úspěchu uváděl.
Další etapu reprezentuje účast Laterny magiky na světových výstavách v Montrealu v roce 1967 a v Ósace v roce 1970. Se svými programy divadlo procestovalo celý svět. Uměleckým šéfem specifického média, které povětšinou nepoužívá slov a pracuje s kombinací projekce, tance, hudby, světla či pantomimy, se stal nadlouho původní spoluautor Josef Svoboda.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]