Rád jsem tragédil. Zemřel barytonista a také náruživý esperantista Miroslav Smyčka

Ve věku devadesáti let zemřel v úterý 25. dubna v Praze operní pěvec Miroslav Smyčka. Olomoucký rodák v letech 1945 až 1949 studoval filologii a filozofii na Masarykově univerzitě v Brně, ale při politických prověrkách byl vyloučen.

Miroslav Smyčka (zdroj ceskobudejovicky.denik.cz / archiv Miroslava Smyčky)

Jako pěvec nejdříve působil jako sborista v Opavě, poté jako sólový barytonista v operních domech v Liberci, Ústí nad Labem a Českých Budějovicích. „Odzpíval jsem řadu hezkých rolí. Rád jsem tragédil, umíral na scéně – ve Verdiho Carlosovi, v Gounodově Faustovi i jako Petr Vok se svou Ódou na jižní Čechy. Víc jsem inklinoval k tragédění než k legráckám,” uvedl loni při příležitosti svých devadesátin při vzpomínání na své působení v Jihočeském divadle, kde zpíval šest a půl roku.

Miroslav Smyčka (Petr Vok) – Otáčivé hlediště Český Krumlov (zdroj ceskobudejovicky.denik.cz / archiv Miroslava Smyčky)

Ve volném čase byl Miroslav Smyčka náruživým esperantistou, v tomto jazyce koncertoval na mnoha akcích v Česku i v zahraničí. Řadu písní a árií v esperantu nahrál i na CD. V roce 2002 byl jmenován čestným členem Českého esperantského svazu. Za jeho celoživotní uměleckou práci mu byla na návrh UNIE, odborového svazu profesionálních zpěváků České republiky a Společnosti koncertních umělců v roce 2010 udělena cena Senior Prix.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na