Rád jsem tragédil. Zemřel barytonista a také náruživý esperantista Miroslav Smyčka

Ve věku devadesáti let zemřel v úterý 25. dubna v Praze operní pěvec Miroslav Smyčka. Olomoucký rodák v letech 1945 až 1949 studoval filologii a filozofii na Masarykově univerzitě v Brně, ale při politických prověrkách byl vyloučen.

Miroslav Smyčka (zdroj ceskobudejovicky.denik.cz / archiv Miroslava Smyčky)

Jako pěvec nejdříve působil jako sborista v Opavě, poté jako sólový barytonista v operních domech v Liberci, Ústí nad Labem a Českých Budějovicích. „Odzpíval jsem řadu hezkých rolí. Rád jsem tragédil, umíral na scéně – ve Verdiho Carlosovi, v Gounodově Faustovi i jako Petr Vok se svou Ódou na jižní Čechy. Víc jsem inklinoval k tragédění než k legráckám,” uvedl loni při příležitosti svých devadesátin při vzpomínání na své působení v Jihočeském divadle, kde zpíval šest a půl roku.

Miroslav Smyčka (Petr Vok) – Otáčivé hlediště Český Krumlov (zdroj ceskobudejovicky.denik.cz / archiv Miroslava Smyčky)

Ve volném čase byl Miroslav Smyčka náruživým esperantistou, v tomto jazyce koncertoval na mnoha akcích v Česku i v zahraničí. Řadu písní a árií v esperantu nahrál i na CD. V roce 2002 byl jmenován čestným členem Českého esperantského svazu. Za jeho celoživotní uměleckou práci mu byla na návrh UNIE, odborového svazu profesionálních zpěváků České republiky a Společnosti koncertních umělců v roce 2010 udělena cena Senior Prix.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat