Říkali o ní, že je génius. Před 30 lety zemřela Jacqueline du Pré

V pouhých dvaačtyřiceti letech zemřela 19. října 1987 slavná britská violoncellistka Jacqueline du Pré. Famózní interpretce Elgarova Violoncellového koncertu e moll a také proslulého koncertního kusu pro tentýž nástroj od Antonína Dvořáka se stala osudnou roztroušená skleróza. Kvůli ní musela ukončit kariéru na samém vrcholu svých tvůrčích sil již v roce 1973.

Jacqueline du Pré (zdroj commons.wikimedia.org/DaVinci14)

Jacqueline du Pré debutovala ve známé londýnské Wigmore Hall jako šestnáctiletá v březnu 1961. Hned o rok později oslnila svým podáním Elgarova koncertu se Symfonickým orchestrem BBC a ve dvaceti letech natočila toto dílo s Londýnským symfonickým orchestrem pod taktovkou Johna Barbirolliho. Nahrávka mladou cellistku mezinárodně proslavila a je považována za vzorovou.

Rodačka z Oxfordu (26. ledna 1945) během své krátké koncertní dráhy vystupovala s většinou významných světových orchestrů a dirigentů. Pravidelně se objevovala zejména po boku svého manžela – klavíristy a dirigenta Daniela Barenboima.

První příznaky nemoci se u umělkyně, která hrála především na dva vzácné nástroje z dílny Antonia Stradivariho z let 1673 a 1712, projevily v roce 1971. Po několika vystoupeních v lednu a únoru 1973 se pak Jacqueline du Pré definitivně stáhla do ústraní.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat