Říkali o ní, že je génius. Před 30 lety zemřela Jacqueline du Pré

V pouhých dvaačtyřiceti letech zemřela 19. října 1987 slavná britská violoncellistka Jacqueline du Pré. Famózní interpretce Elgarova Violoncellového koncertu e moll a také proslulého koncertního kusu pro tentýž nástroj od Antonína Dvořáka se stala osudnou roztroušená skleróza. Kvůli ní musela ukončit kariéru na samém vrcholu svých tvůrčích sil již v roce 1973.

Jacqueline du Pré (zdroj commons.wikimedia.org/DaVinci14)

Jacqueline du Pré debutovala ve známé londýnské Wigmore Hall jako šestnáctiletá v březnu 1961. Hned o rok později oslnila svým podáním Elgarova koncertu se Symfonickým orchestrem BBC a ve dvaceti letech natočila toto dílo s Londýnským symfonickým orchestrem pod taktovkou Johna Barbirolliho. Nahrávka mladou cellistku mezinárodně proslavila a je považována za vzorovou.

Rodačka z Oxfordu (26. ledna 1945) během své krátké koncertní dráhy vystupovala s většinou významných světových orchestrů a dirigentů. Pravidelně se objevovala zejména po boku svého manžela – klavíristy a dirigenta Daniela Barenboima.

První příznaky nemoci se u umělkyně, která hrála především na dva vzácné nástroje z dílny Antonia Stradivariho z let 1673 a 1712, projevily v roce 1971. Po několika vystoupeních v lednu a únoru 1973 se pak Jacqueline du Pré definitivně stáhla do ústraní.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na