Rudolfinum už v únoru ožije spojením videomappingu s koncertem vážné hudby

Po tři únorové večery bude Dvořákova síň Rudolfina hostit světově unikátní projekt SIM/NEBULA, který propojuje interiérový videomapping s koncertem vážné hudby. Padesátiminutovou světelnou projekci doprovodí skladby velikánů klasického žánru: Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a Petra Iljiče Čajkovského.
Projekt SIM/NEBULA – Dvořákova síň Rudolfina – ilustrační foto (zdroj SIGNAL festival)

Od 16. do 18. února vždy ve dvou časech, od 18:00 a od 20:00, pohltí diváky ve Dvořákově síni Rudolfina výjimečný audiovizuální zážitek. Projekt SIM/NEBULA, za kterým stojí organizátoři pražského festivalu světla SIGNAL, spojil 11 vizuálních umělců z Velké Británie, Francie, Turecka, Švýcarska, Slovenska a České republiky, kteří na míru právě Dvořákovy síně vytvořili dechberoucí futuristickou vizuální báseň popisující vznik kybernetického organismu a odpočítávající svůj časový kód v akustických vlnách vážné hudby. Děj tvoří sedm tematických částí, které se odehrávají na pozadí vizuální show. Jednotlivé části spojují leitmotivy životního cyklu, cesty do neznáma a vztahu člověka s jeho vnitřním světem na jedné straně a vesmírem na straně druhé. Nejobsáhlejší videomapping, který byl u nás prozatím k vidění, doprovodí živě Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Pod vedením dirigenta Jana Kučery orchestr zahraje skladby Vltava z cyklu Má Vlast od Bedřicha Smetany, Largo z 9. symfonie a předehru Karneval z pera Antonína Dvořáka a Čajkovského 2. větu symfonie Patetická.

Projekt vznikl pod uměleckým vedením Amara Mubegoviče, tvůrce známého z vizuálních studií The Macula a Hyperbinary, které se zabývají právě disciplínami zahrnujícími světelné umění.  Pro spolupráci na projektu si Mulabegovič vybral umělce z celé Evropy. Někteří z nich, například Can Buyukberber a Jan Šíma, se stejně jako Mulabegovič představili divákům uplynulých ročníků SIGNAL festivalu, pro který vytvořili světelné instalace, projekce nebo videomappingy. Výrazným jménem mezi širokou plejádou tvůrců je i světově oceňované studio NOHlab. Kromě významných mezinárodních ocenění včetně oborově vysoce respektované ceny Ars Electronica udílené nejprogresivnějším dílům v oboru digitálního a elektronického umění, se studio se základnou v tureckém Istanbulu může pyšnit například i spoluprací s kapelou Pink Floyd nebo značkou Chanel.

Padesátiminutové audiovizuální dílo, při jehož tvorbě tým umělců využil technologicko-tvůrčí atributy videomappingu, VFX a motion grafiky, nerozehraje interiér Dvořákovy síně Rudolfina poprvé. Původně byl projekt vytvořen ku příležitosti 190. výročí České spořitelny, které společnost oslavila v roce 2015. Tehdy byla videomappingová show předvedena pouze hostům oslav jubilea. V únoru 2018 to bude tedy zcela poprvé, kdy bude mít možnost vidět toto výjimečné dílo i široká veřejnost. Vstupenky na všech šest představení jsou v prodeji na www.signalvrudolfinu.cz nebo v síti Ticketstream.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat