Slibované procento výdajů státu ani v příštím roce kultura asi nedostane, chybějí miliardy

Ministerstvu kultury by podle návrhu státního rozpočtu pro rok 2017 chyběly 3,5 miliardy pro to, aby dosáhlo jednoho procenta ze státního rozpočtu. Splnění tohoto podílu výdajů na kulturu přitom slibovala vláda ve svém programovém prohlášení. Ministr kultury Daniel Herman ale věří, že se vládnímu slibu přiblíží. „Chci zdůraznit, že při vyjednávání rozpočtu své kroky povedu zcela systémovou cestou, tedy budu požadovat naplnění vládního programového prohlášení – přiblížení se k jednoprocentnímu podílu státního rozpočtu,“ uvedl dnes ministr Herman.

ministr kultury Daniel Herman (foto archiv)
Ministr kultury Daniel Herman (foto archiv)

Návrh státního rozpočtu, který dozná ještě změn, počítá pro kapitolu kultura se sumou 11,843 miliardy, což je o 136 milionů korun víc, než má resort k dispozici letos. V pondělí návrh rozpočtu projedná vláda. Herman říká, že jeho prioritami zůstává kromě zvyšování rozpočtu kapitoly platová stabilizace a zvyšování výdajů na živé i neživé umění.

Resort má pro přibližování se k jednomu procentu materiál Aproximační strategie, který nechal Herman vypracovat po svém nástupu do funkce. Podle něj peníze z rozpočtu ministerstva kultury, které šly čistě na kulturu loni, činily 0,61 procento státního rozpočtu. Pokud by se plán aproximace, tedy přibližování, měl plnit, musel by Herman mít letos k dispozici 12,8 miliard korun, dostal by se tak po odečtení výdajů na církve na 0,79 procent státního rozpočtu. Letošní rozpočet resortu je zatím 11,7 miliard.

V roce 2017 by podle dokumentu (a podle v něm uvedené předpokládané výše státního rozpočtu 1,215 miliard korun v roce 2017) musely výdaje resortu dosáhnou 15,4 miliardy – a ministerstvo kultury by bylo na 0,99 procentech státního rozpočtu.

Ministr kultury říká, že bude usilovat o navýšení rozpočtu v duchu programového prohlášení vlády. „Své argumenty budu opírat o ekonomický růst země, dopadové studie v oblasti živého a neživého umění a rozboru platové situace v resortu. Zejména v jeho příspěvkových organizací jsou vzdělaní, kvalitní odborníci, jejichž platy se pohybují hluboko pod průměrem,“ uvedl ministr.

Rozpočet ministerstva kultury obsahuje také částky na činnost zákonem evidovaných církví. Ta se po přijetí zákona o majetkovém vyrovnání snižuje, příští rok má být 1,3 miliardy, o rok později 1,2 miliardy a v roce 2019 by to mělo být 1,15 miliard. Přes rozpočet ministerstva kultury se také vždy ke konci roku vyplácí finanční náhrada související s restitucemi, vždy kolem dvou miliard korun.

Schválený výhled na rok 2017 obsahuje i peníze pro Program péče o národní kulturní poklad ve výši jedné miliardy. Z programu se financují opravy či novostavby sídel některých kulturních institucí, aktuálně Národního muzea, v příštím roce by měla být další etapa oprav Klementina a rekonstrukce Státní opery – obě akce počítají s náklady kolem miliardy. Rozpočet ministerstva kultury pro rok 2018 počítá s miliardou do tohoto programu, stejně jako v dalším roce. Dotace na filmové pobídky v letech 2017 až 2019 činí 800 milionů korun ročně.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat