Smetanova Litomyšl zveřejnila program, mezi sólisty je i Deborah Voigt

Smetanova Litomyšl letos uctí výročí Husa i skladatele Luboše Fišera 

Světovou premiéru bude mít na festivalu Smetanova Litomyšl kantáta Jaroslava Krčka Krédo Mistra Jana, která bude provedena u příležitosti 600. výročí Husovy mučednické smrti. Na objednávku festivalu, který se uskuteční mezi 11. červnem a 5. červencem, je připravena Sinfonia Fišeriana, hudebně-obrazová báseň z motivů filmové a televizní hudby Luboše Fišera. Festival nabízí rekordních sedmatřicet koncertů, resp. divadelních představení a očekává také rekordní návštěvnost 30 tisíc lidí. Uvedl to ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna při dnešním zveřejnění programu nejnovějšího ročníku.Program 57. ročníku festivalu připomene i další jubilea, nejen husovské a nedožité Fišerovy osmdesátiny. Na programu je sedm oper, některé v předpremiéře, další záhy po premiéře. „Akcent klademe na představitele mladší generace, vystoupí špička, dirigentská i interpretační,“ přiblížil letošní program dramaturg Vojtěch Stříteský.

Zahajovací koncert bude 11. června patřit České filharmonii a uvedení symfonického obrazu Bedřicha Smetany Macbeth a čarodějnice v málo hrané instrumentaci Jarmila Burghausera, Dvořákovu klavírnímu koncertu v provedení Jana Bartoše a Symfonii č. 4 Bohuslava Martinů. Byla napsaná v posledních dnech druhé světové války, a tak pořadatelé chtějí připomenout výročí konce války i 125. výročí narození Martinů.Fišeriana je na programu ve společném večeru s hudbou Ennia Morriconeho. K hudbě se budou promítat ukázky z filmů, k nimž oba skladatelé hudební doprovod složili. Pořadatelé upozorňují na českou premiéru vokální symfonie o sedmi zastaveních křížové cesty zkomponované na hudbu k filmu Umučení Krista. Oratorium podle ní složil John Debney, který je sám přijede, teprve podruhé, provést. Bude dirigovat brněnskou filharmonii, zazní ale i málo známé etnické dechové nástroje.Kromě zámeckého nádvoří, kde stojí hlavní festivalové pódium, bude také letos hudba znít v případě varhanního koncertu v kostele nebo na zámku Nové hrady. V české premiéře tam bude uvedena jednoaktová opera-balet Jeana-Phillipa Rameaua Pygmalion z roku 1748. Režisérka Magdalena Švecová slibuje site specific provedení ve spolupráci s choreografkou Andreou Miltnerovou, která se věnuje tradiční i současné interpretaci barokních tanců, a tanečníky s různými výrazovými prostředky včetně mimů a nového cirkusu.

Z dalších oper Smetanova Litomyšl do svého letošního programu zařadila Pololáníkovu Noc plnou světla v provedení Moravského divadla Olomouc, Verdiho Macbetha v nové inscenaci pražského Národního divadla, v níž titulní roli ztvární Anton Keremidtchiev a Lady Macbeth Anda-Louise Bogza, z repertoáru pražské Státní opery zazní také Straussův Netopýr. Brněnské Národní divadlo do Litomyšle přiveze novou inscenaci Pucciniho Tosky v režii Jiřího Heřmana a hudebním nastudování Jaroslava Kyzlinka, s Maidou Hundeling v titulní roli a Mickaelem Spadaccinim jako Cavaradossim, a také Verdiho Nabucca v Jakubem Kettnerem v hlavní roli. V závěru festivalu pak pražské Národní divadlo připojí ještě nového Borise Godunova Modesta Petroviče Musorgského pod taktovkou Petra Kofroně a Smetanovy Dvě vdovy s dirigentem Robertem Jindrou.

Poprvé v České republice se právě na letošní Smetanově Litomyšli představí americká sopranistka Deborah Voigt. Na galakoncertu, nazvaném Návštěva v Metropolitní opeře N.Y., s ní vystoupí i americký tenorista Garrett Sorenson, o doprovod se postará PKF – Prague Philharmonia s dirigentem J. Davidem Jacksonem. Ohlášeny jsou písně a dueta z oper a muzikálů, mimo jiné Richarda Wagnera, Richarda Strausse, Hectora Berlioze či George Gershwina a Leonarda Bernsteina.Festival v pátek zahájí předprodej víkendových balíčků, které zahrnují vstupenky vždy na tři koncerty v rámci jednoho víkendu. Předprodej na další koncerty začne 4. března. Výnos ze vstupného má podle ředitele dát 40 procent z třicetimilionového rozpočtu. Zbytek musejí pokrýt partneři, sponzoři a veřejné zdroje. „Od města i kraje míváme přes milion korun a od státu bychom chtěli mít, jak je to obvyklé v Evropě i u jiných festivalů v tuzemsku, 20 procent,“ upřesnil ředitel Jan Pikna. Zda ministerstvo kultury přidělí festivalu dotaci šest milionů, není zřejmé, o příslušných grantech má rozhodnout do 28. února. V minulých letech byl ale státní příspěvek festivalu nižší.

www.smetanovalitomysl.cz

Foto Smetanova Litomyšl

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na