Thomas Adès, Vladimir Jurowski a Fabio Luisi. Česká filharmonie ohlásila program 122. sezony

Mezi hostujícími dirigenty České filharmonie v nové sezoně zaujímají čelné místo Thomas Adès se svou skladbou Tanec mrtvých, Vladimir Jurowski se Zemlinského Malou mořskou vílou a Fabio Luisi s Brucknerovou Osmou symfonií. Ve Dvořákově síni vystoupí hvězdní sólisté v čele s houslistou Leonidasem Kavakosem a klavíristkou Yujou Wang. Vedle symfonií Bohuslava Martinů a Petra Iljiče Čajkovského budou uvedeny i skladby Gustava Mahlera či Leonarda Bernsteina. Na konci sezony Česká filharmonie vystoupí po třinácti letech na Salzburger Festspiele.
Rudolfinum (zdroj ceskafilharmonie.cz)

Dirigentský tým
Dirigentský tým České filharmonie povede již šestou sezonu Jiří Bělohlávek. Po dvou programech připraví umělecký ředitel Čajkovského projektu Semjon Byčkov a stálý hostující dirigent Jakub Hrůša. K České filharmonii se ve večerních programech vrátí Fabio Luisi, Robin Ticciati a Rafael Payare, nově se představí Thomas Adès a Vladimir Jurowski.

V rámci sobotního abonentního cyklu Objevy, který ve 122. sezoně ve své současné podobě končí, vystoupí Brit Ben Gernon, singapurský dirigent Kahchun Wong, Francouz Jeremie Rhorer a finská dirigentka Susanna Mälkki.

Světoví sólisté a vynikající čeští umělci
Stejně jako v přechozích letech získala Česká filharmonie i pro sezonu 2017/2018 řadu mimořádných sólistů, přičemž dominantní postavení budou mít houslisté. Již při zahájení sezony se představí světová hvězda Leonidas Kavakos v Šostakovičově Prvním houslovém koncertu. Zajímavé srovnání nabídnou Vadim Gluzman, Isabelle Faust, Janine Jansen a Christian Tetzlaff v koncertech Bernsteina, Berga, Sibelia a Brahmse.

Velmi silné zastoupení bude mít i klavír. Hélène Grimaud a Mitsuko Uchida představí své umění v dílech Beethovena a Schönberga. Yuja Wang, která je fenoménem mezi současnou klavírní špičkou, zahraje Prokofjevův Třetí klavírní koncert. A k České filharmonii se znovu vrátí Behzod Abduraimov a Kirill Gerstein s prvními klavírními koncerty Beethovena a Brahmse a violoncellisté Gautier Capuçon a Alisa Weilerstein s díly Dvořáka a Šostakoviče.

S Českou filharmonií vystoupí i řada předních českých umělců – klavíristé Ivo Kahánek a Martin Kasík, houslisté Josef Špaček, Jiří Vodička a Jan Mráček nebo hornistka Kateřina Javůrková.

Hlavní dramaturgické projekty
Ve 122. sezoně bude Česká filharmonie pokračovat v uvádění symfonií Bohuslava Martinů pod taktovkou Jiřího Bělohlávka a Petra Iljiče Čajkovského pod uměleckým vedením Semjona Byčkova. Posluchači se mohou dále těšit na Mahlerovu Čtvrtou symfonii pod taktovkou Jiřího Bělohlávka a Bernsteinovu Druhou symfonii s Jakubem Hrůšou. Brucknerovu Osmou symfonii provede orchestrem velmi oceňovaný Fabio Luisi.

V nové sezoně se budou vyjímat ještě dvě další skladby. Vladimir Jurowski provede Malou mořskou vílu Alexandera Zemlinského a Thomas Adès svou skladbu Tanec mrtvých, a to ve stejném pěveckém obsazení jako při premiéře na festivalu BBC Proms v roce 2013.

Edukační projekty
Vzdělávací oddělení České filharmonie se ve 122. sezoně zaměří na podporu pedagogů hudební výchovy v projektu Hudba do škol, na posílení komunitních projektů v Praze, Vsetíně, Chrudimi a Vysokém Mýtě a na mezinárodní rozměr edukací. Celkově plánuje uskutečnit 450 akcí pro 58 tisíc návštěvníků. Vedle stávajících projektů, mezi nimiž jsou nejvýznamnější Romano Drom, Společný orchestr filharmoniků a žáků ZUŠ a koncerty Alice Nellis s Martou Issovou, Markem Ebenem a Pavlem Liškou, připravuje několik nových workshopů (například program Kam zmizel můj strýc, pane presidente? o umučeném Josefu Toufarovi) i nových koncertů.

Zájezdy a festivaly
V sezoně 2017/2018 bude Česká filharmonie sedmadvacetkrát koncertovat v zahraničí. Spolu s ní vystoupí uznávaní zahraniční sólisté – Diana Damrau, Truls Mørk, Alisa Weilerstein nebo Nikolaj Znaider.

Během asijského turné Česká filharmonie absolvuje deset koncertů v Japonsku, Jižní Koreji a na Tchajwanu. Vystoupí i ve významných sálech tří hlavních měst – Arts Centre v Soulu, Suntory Hall v Tokiu a National Concert Hall v Tchaj-peji. Prestižní je zájezd do Velké Británie a Irska. V Rumunsku, kde byl orchestr naposledy před šestačtyřiceti lety, zahrají filharmonici na významném Festivalu George Enescu v Bukurešti. V Evropě Česká filharmonie dále zavítá do Lucernu, Curychu, Chaux-de-Fonds a Ženevy.

Po třinácti letech se Česká filharmonie vrací na festival Salzburger Festspiele, kde s Jiřím Bělohlávkem uvede čistě duchovní repertoár českých skladatelů.

V České republice bude Česká filharmonie hostem několika festivalů (Pražské jaro, Dvořákova Praha, Smetanova Litomyšl, Janáčkův máj).

Nahrávání
Pro vydavatelství Decca natočí Jiří Bělohlávek Fantastické scherzo, Pragu, Epilog a Pohádku léta Josefa Suka a Semjon Byčkov Čajkovského Symfonie č. 4 a 5. Seznam děl Antonína Dvořáka, jejichž nahrávky již Česká filharmonie pro Decca realizovala, doplní na podzim 2017 Requiem pro sóla, sbor a orchestr. Decca zároveň vydá Čajkovského symfonii Manfred.

S vydavatelstvím Supraphon realizuje Česká filharmonie záznamy symfonického díla Bohuslava Martinů. V sezoně 2017/2018 budou nahrány Rytiny pro orchestr a symfonické preludium Skála a zároveň budou zkompletovány nahrávky jeho symfonií. Ve stejné době bude dokončen audiovizuální komplet symfonií Bohuslava Martinů – výsledek koprodukčního projektu České filharmonie, České televize a německého Unitelu.

Předprodej vstupenek
Abonentní cykly a vstupenky na mimořádné, edukační a adventní koncerty budou v prodeji od pondělí 24. dubna 2017. Cena abonmá se pohybuje mezi 600 a 4700 Kč. Prodej jednotlivých vstupenek na abonentní koncerty začíná v pondělí 5. června 2017. Vstupenky na veřejné generální zkoušky na celou sezonu bude možné zakoupit od 11. září 2017.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat