Thomas Adès, Vladimir Jurowski a Fabio Luisi. Česká filharmonie ohlásila program 122. sezony
Dirigentský tým
Dirigentský tým České filharmonie povede již šestou sezonu Jiří Bělohlávek. Po dvou programech připraví umělecký ředitel Čajkovského projektu Semjon Byčkov a stálý hostující dirigent Jakub Hrůša. K České filharmonii se ve večerních programech vrátí Fabio Luisi, Robin Ticciati a Rafael Payare, nově se představí Thomas Adès a Vladimir Jurowski.
V rámci sobotního abonentního cyklu Objevy, který ve 122. sezoně ve své současné podobě končí, vystoupí Brit Ben Gernon, singapurský dirigent Kahchun Wong, Francouz Jeremie Rhorer a finská dirigentka Susanna Mälkki.
Světoví sólisté a vynikající čeští umělci
Stejně jako v přechozích letech získala Česká filharmonie i pro sezonu 2017/2018 řadu mimořádných sólistů, přičemž dominantní postavení budou mít houslisté. Již při zahájení sezony se představí světová hvězda Leonidas Kavakos v Šostakovičově Prvním houslovém koncertu. Zajímavé srovnání nabídnou Vadim Gluzman, Isabelle Faust, Janine Jansen a Christian Tetzlaff v koncertech Bernsteina, Berga, Sibelia a Brahmse.
Velmi silné zastoupení bude mít i klavír. Hélène Grimaud a Mitsuko Uchida představí své umění v dílech Beethovena a Schönberga. Yuja Wang, která je fenoménem mezi současnou klavírní špičkou, zahraje Prokofjevův Třetí klavírní koncert. A k České filharmonii se znovu vrátí Behzod Abduraimov a Kirill Gerstein s prvními klavírními koncerty Beethovena a Brahmse a violoncellisté Gautier Capuçon a Alisa Weilerstein s díly Dvořáka a Šostakoviče.
S Českou filharmonií vystoupí i řada předních českých umělců – klavíristé Ivo Kahánek a Martin Kasík, houslisté Josef Špaček, Jiří Vodička a Jan Mráček nebo hornistka Kateřina Javůrková.
Hlavní dramaturgické projekty
Ve 122. sezoně bude Česká filharmonie pokračovat v uvádění symfonií Bohuslava Martinů pod taktovkou Jiřího Bělohlávka a Petra Iljiče Čajkovského pod uměleckým vedením Semjona Byčkova. Posluchači se mohou dále těšit na Mahlerovu Čtvrtou symfonii pod taktovkou Jiřího Bělohlávka a Bernsteinovu Druhou symfonii s Jakubem Hrůšou. Brucknerovu Osmou symfonii provede orchestrem velmi oceňovaný Fabio Luisi.
V nové sezoně se budou vyjímat ještě dvě další skladby. Vladimir Jurowski provede Malou mořskou vílu Alexandera Zemlinského a Thomas Adès svou skladbu Tanec mrtvých, a to ve stejném pěveckém obsazení jako při premiéře na festivalu BBC Proms v roce 2013.
Edukační projekty
Vzdělávací oddělení České filharmonie se ve 122. sezoně zaměří na podporu pedagogů hudební výchovy v projektu Hudba do škol, na posílení komunitních projektů v Praze, Vsetíně, Chrudimi a Vysokém Mýtě a na mezinárodní rozměr edukací. Celkově plánuje uskutečnit 450 akcí pro 58 tisíc návštěvníků. Vedle stávajících projektů, mezi nimiž jsou nejvýznamnější Romano Drom, Společný orchestr filharmoniků a žáků ZUŠ a koncerty Alice Nellis s Martou Issovou, Markem Ebenem a Pavlem Liškou, připravuje několik nových workshopů (například program Kam zmizel můj strýc, pane presidente? o umučeném Josefu Toufarovi) i nových koncertů.
Zájezdy a festivaly
V sezoně 2017/2018 bude Česká filharmonie sedmadvacetkrát koncertovat v zahraničí. Spolu s ní vystoupí uznávaní zahraniční sólisté – Diana Damrau, Truls Mørk, Alisa Weilerstein nebo Nikolaj Znaider.
Během asijského turné Česká filharmonie absolvuje deset koncertů v Japonsku, Jižní Koreji a na Tchajwanu. Vystoupí i ve významných sálech tří hlavních měst – Arts Centre v Soulu, Suntory Hall v Tokiu a National Concert Hall v Tchaj-peji. Prestižní je zájezd do Velké Británie a Irska. V Rumunsku, kde byl orchestr naposledy před šestačtyřiceti lety, zahrají filharmonici na významném Festivalu George Enescu v Bukurešti. V Evropě Česká filharmonie dále zavítá do Lucernu, Curychu, Chaux-de-Fonds a Ženevy.
Po třinácti letech se Česká filharmonie vrací na festival Salzburger Festspiele, kde s Jiřím Bělohlávkem uvede čistě duchovní repertoár českých skladatelů.
V České republice bude Česká filharmonie hostem několika festivalů (Pražské jaro, Dvořákova Praha, Smetanova Litomyšl, Janáčkův máj).
Nahrávání
Pro vydavatelství Decca natočí Jiří Bělohlávek Fantastické scherzo, Pragu, Epilog a Pohádku léta Josefa Suka a Semjon Byčkov Čajkovského Symfonie č. 4 a 5. Seznam děl Antonína Dvořáka, jejichž nahrávky již Česká filharmonie pro Decca realizovala, doplní na podzim 2017 Requiem pro sóla, sbor a orchestr. Decca zároveň vydá Čajkovského symfonii Manfred.
S vydavatelstvím Supraphon realizuje Česká filharmonie záznamy symfonického díla Bohuslava Martinů. V sezoně 2017/2018 budou nahrány Rytiny pro orchestr a symfonické preludium Skála a zároveň budou zkompletovány nahrávky jeho symfonií. Ve stejné době bude dokončen audiovizuální komplet symfonií Bohuslava Martinů – výsledek koprodukčního projektu České filharmonie, České televize a německého Unitelu.
Předprodej vstupenek
Abonentní cykly a vstupenky na mimořádné, edukační a adventní koncerty budou v prodeji od pondělí 24. dubna 2017. Cena abonmá se pohybuje mezi 600 a 4700 Kč. Prodej jednotlivých vstupenek na abonentní koncerty začíná v pondělí 5. června 2017. Vstupenky na veřejné generální zkoušky na celou sezonu bude možné zakoupit od 11. září 2017.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]