Týden s hudbou (127)

kalendářCo přinese tento týden
Praha
V pondělí otevře festival Struny podzimu koncert mallorské zpěvačky Buiky, který nabídne mix jazzu, flamenka, popu, soulu i afrických rytmů. Zahajovací večer letos dvacetiletých Strun podzimu se uskuteční 5. října ve Státní opeře. Buiku doprovodí šestičlenná kapela – klavírista Glenvin Scott, hráč na cajón Ramon Porrina, bubeník Kristoffer Sonne, baskytarista Sven Lindvall, kytarista Ahmed King a flétnistka Erin Corine Johnson. Až do 18. listopadu budou Struny podzimu oslavovat dvě dekády bohatého koncertního života napříč nejrůznějšími žánry. Hned v pátek 9. října se uskuteční mimořádné první koncertní uvedení hudby Zdeňka Lišky k filmu Marketa Lazarová.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Stefan Vladar (klavír) vedení Ondrejem Lenárdem přednesou v pondělí 5. října ve Dvořákově síni Rudolfina symfonické básně Richarda Strausse Don Juan a Tak pravil Zarathustra. Mezi nimi zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 3 Bély Bartóka.

V letošním roce, kdy proběhne dvojité významné výročí českého skladatele Jakuba Jana Ryby (26. října 1765 – 8. dubna 1815) se podařil významný objev. Byl nalezen a zpracován Rybův Koncert d moll pro housle a orchestr, který nebyl proveden ani za Rybova života. Koncert bude uveden jako světová premiéra na Novoměstské radnici v pondělí 5. října. Sólový part zahraje dlouholetý koncertní mistr České filharmonie Miroslav Vilímec za doprovodu orchestru Symphony Prague.Miroslav VilímecSymfonický orchestr hl. m. Prahy FOK koncerty ve středu 7. a ve čtvrtek 8. října, které se uskuteční v domovském sále FOK, Smetanově síni Obecního domu, poprvé nabídne pěvce José Curu v roli svého rezidenčního umělce. Světoznámý tenorista se na pódiu Smetanovy síně nepředstaví jen v pěvecké roli, ale také jako skladatel. Cura na počest velké lásky Matildy a Pabla v roce 2006 zkomponoval hudebně-literární drama Jestliže zemřu, přežij mě! pro pěvce, herečku a klavír. Kompozici na motivy života básníka Pabla Nerudy uváděl po celém světě, v Praze však bude mít premiéru její orchestrální verze. Na koncertech poprvé skrze Zlatu Adamovskou promluví Matilda česky, FOK bude řídit jeho nový šéfdirigent Pietari Inkinen. V programu dále zazní Ravelova Pavana za mrtvou infantku a Sibeliova První symfonie.

Regiony
Řadu koncertů a doprovodných akcí nabídne v tomto týdnu festival Moravský podzim. V pondělí 5. října se bude konat beseda se skladatelem Michelem van der Aaem doplněná o audiovizuální ukázky jeho tvorby. Na úterním koncertě v besedním domě v podání Orchestru Berg se sólistkou Konstanze von Gutzeit (violoncello) a pod vedením Pavla Šnajdra zazní audiovizuální violoncellový koncert Up-Close, oceněný prestižní Grawemeyerovou cenou za rok 2013, který je ukázkou tvorby holandského skladatele Michela van der Aa. Také Schubertův smyčcový kvartet Smrt a dívka (v orchestrální úpravě) evokuje souvislost s filmovým plátnem, konkrétně se slavným stejnojmenným snímkem Romana Polanského. Berlínský soubor Armida Quartett vystoupí ve středu 7. října v Besedním domě v Brně. V české premiéře zazní Smyčcový kvartet č. 2 „Lost Prayers“ (Ztracené modlitby) rezidenčního skladatele festivalu, kterým je v letošním roce estonský tvůrce Erkki-Sven Tüür. Unikátní seskupení dvanácti violoncellistů etablovaných z řad brněnské Filharmonie vystoupí spolu se sopranistkou Marií Fajtovou na festivalu ve čtvrtek a přednesou skladby předních soudobých autorů. Uměleckého nastudování se ujal Pavel Šabacký. V pátek se v Janáčkově divadle představí Rotterdamská filharmonie vedená Cristianem Măcelaru a klavírista Simon Trpcheski. Program nabídne předehru k opeře Májová noc Rimského-Korsakova, Rachmaninův Klavírní koncert č. 3 d moll op. 30 a Symfonii č. 2 D dur op. 43 Jeana Sibelia. Messiaenův rozsáhlý opus pro dva klavíry Visions de l‘Amen (Zjevení konce) vznikl během druhé světové války. Provedení, jehož se v sobotu ujme klavírní duo Terezie Fialová – Karel Košárek, doplní přednesem biblických textů herec Saša Rašilov. V neděli večer se v Univerzitním kině Scala bude promítat australský film režiséra Scotta Hickse z roku 1996 Záře, který je inspirovaný osudem klavíristy Davida Helfgotta.

Čtvrtý týden festivalu Lípa Musica přinese dva koncerty. První se uskuteční ve čtvrtek 8. října v Knihovním sále na zámku v Děčíně, kde s programem Bach – Britten – Dutilleux vystoupí německo-francouzský cellista Nicolas Altstaedt. Na druhém, který se bude konat v sobotu 10. října v kostele Narození Panny Marie v Kravařích, se představí Belfiato Quintet. Zazní Mozartova Předehra k opeře Kouzelná flétna v úpravě pro dechový kvintet, Hindemithova Kleine Kammermusik a Nielsenův Dechový kvintet.

V pátek 9. října bude mít v Severočeském divadle v Ústí nad Labem premiéru Bizetova opera Lovci perel. Inscenační tým tvoří režisérka Andrea Hlinková, dirigent Miloš Formáček, scénografka Miriam Struhárová a sbormistr Milan Kaňák. V inscenaci se představí Nikolaj Višňakov v alternaci s Dušanem Šimem jako Nadir, Richard Haan se alternuje s Nikolajem Někrasovem v roli Zurga, Anna Klamo, Tereza Mátlová a Eva Kývalová vytvořily postavu Lejly a Roman Vocel s Petrem Matuszkem se budou střídat v roli Nurabada.

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích přichystalo na sobotu 10. října premiéru opery Franze Lehára Země úsměvů. Dirigent Jan Bubák se ujal hudebního nastudování, režie a úpravy Dagmar Hlubková. Scénu vytvořil Jaroslav Milfajt, kostýmy Tomáš Kypta, choreografii Béla Kéri Nagy, sbor vede Martin Veselý. Roli Prince Su-Čonga alternují Josef Moravec a Martin Šrejma, jeho sestru Mi-Tchu-sien vytvořily Iva Hošpesová a Libuše Moravcová Myřátská, Kníže Čang byl svěřen Josefu Průdkovi. Ferdinanda von Lichtenfels vytvořil Jozef Novotný, v roli jeho dcery Lízy se alternují Oľga Bezačinská a Gabriela Kopperová. V roli Gustava von Pottensteina se budou střídat Josef Falta a Aleš Voráček, v roli jeho bratra Alberta Otomar Novotný a Lukáš Randák. Romana Strnadová a Miroslava Veselá nastudovaly úlohu Hermíny, Lori pak Jana Málková, Josefínu Michaela Korychová a Majordoma Ivo Šindler.F. Lehár Zeme úsměvů - Jihočeské divadlo České BudějoviceZlínské divadlo připravuje pod vedením Jana Antonína Pitínského operu Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta. V inscenaci bude zpívat sbor složený ze všech zaměstnanců divadla. Inscenace bude mít premiéru v sobotu 10. října. V podání činoherního souboru a v režii Jana Antonína Pitínského nelze očekávat velký symfonický operní zvuk, diváci ovšem nebudou o hudbu Bedřicha Smetany ošizeni. Všechny známé melodie Proč bychom se netěšili, Dobrá věc se podařila, Milostné zvířátko a další v představení zazní v komorním hudebním aranžmá. V roli Mařenky se představí Petra Králová, Jeníka ztvární Radovan Král, postava Kecala připadla Gustavu Řezníčkovi. Scéně Jana Hubínka bude dominovat pivovar a obrovské množství bicyklů.

Tragický osud Romea a Julie posloužil jako inspirace pro nové autorské představení Chaos srdce. Příběhu se však místo tradičních činoherců ujmou klauni a mimové. Představení vzniká v Ateliéru fyzického divadla Janáčkovy akademie múzických umění pod vedením režiséra, klauna a akrobata Daniela Gulka. Důležitou složkou představení je také hudba Pavla Fajta. Brněnský ateliér fyzického divadla vede Pierre Nadaud, s Gulkem studenti spolupracovali od září 2013. Pro současný absolventský ročník je představení Chaos srdce vyvrcholením tvůrčího procesu, který začal v loňské sezoně. Inscenace bude mít premiéru v neděli 11. října v Divadle na Orlí.

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Praha

V pondělí 28. září zemřel po dlouhé nemoci ve svých pětapadesáti letech tanečník a pedagog Miroslav Hajn. Jeho jméno a život byly neodmyslitelně spjaty s Baletem Národního divadla a Taneční konzervatoří hlavního města Prahy. Miroslav Hajn byl nejen skvělý umělec a pedagog, ale i člověk s velkým srdcem, vnitřní silou, pokorou a láskou k životu.Miroslav HajnNová scéna Národního divadla se od středy stala místem konání Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha. Na Nové scéně Národního divadla měl premiéru balet Still Life (Zátiší), který se souborem Bohemia Balet pražské taneční konzervatoře nastudoval americký choreograf Raiford Rogers a vedle nich v rámci zahajovacího galavečera festivalu vystoupili i slavní absolventi školy, jako například Lukáš Slavický, Zuzana Zahradníková, Barbora Kohoutková, Tereza Podařilová či Alexandre Katsapov. Součástí přehlídky hudebních a tanečních snímků Zlatá Praha byl také třídenní program na žižkovském nákladovém nádraží a projekce v multikině. Osobnostmi letošního padesátého druhého ročníku festivalu, pořádaného Českou televizí, se stali taneční choreograf Jiří Kylián a operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, která převzala cenu za celoživotní dílo. Na televizním festivalu se představilo sedmdesát dva snímků ze čtyřiceti produkcí. Vítězné snímky byly vyhlášeny na sobotním večeru. Absolutní špičkou se stal snímek Život, který miluji – klavírista Menahem Pressler. Na přehlídce se ve dvou kategoriích blýskla i opera Leoše Janáčka Věc Makropulos natočená v produkci České televize. Odnesla si ocenění Nadace Václava a Dagmar Havlových a Český křišťál v kategorii Performnig Arts.

Součástí doprovodného programu byl páteční večer, kdy festival odvysílal premiéru portrétu choreografa Jiřího Kyliána spolu se dvěma snímky, z nichž jeden Kylián režíroval. Ve stejný den druhá čestná účastnice festivalu Soňa Červená přednesla melodram od Bohuslava Martinů Kuchyňská revue. Vyvrcholením programu pro veřejnost byl sobotní Zlatý den Zlaté Prahy, který nabídl řadu vystoupení na piazzettě Národního divadla a návštěvníci se rovněž mohli zúčastnit dvou prohlídek historické budovy. Kromě sálu Nové scény mohli návštěvníci sledovat filmy v tamním video kiosku nebo v multikině CineStar na Andělu.

Ve čtvrtek večer vstoupila Česká filharmonie s ryze českým repertoárem do jubilejní sto dvacáté sezony. Ve vyprodané Dvořákově síni Rudolfina přednesla baladu Šumařovo dítě od Leoše Janáčka, Pohádku od Josefa Suka a Druhou řadu Slovanských tanců Antonína Dvořáka, zakladatele orchestru. Na postu koncertního mistra prvních houslí se divákům poprvé představil houslista Jiří Vodička a sklidil uznalý potlesk zejména za velká sóla v prvních dvou skladbách. Koncert řídil šéfdirigent Česká filharmonie Jiří Bělohlávek.Česká filharmonie - Jiří Bělohlávek - zahajovací koncert 1.10.2015 (foto ČF)Vernisáží velké skupinové výstavy současného umění začal v pátek večer v Praze mezinárodní festival 4+4 dny v pohybu. Akce, která se z přehlídky aktuálního pohybového divadla stala festivalem umění různých žánrů, má letos své centrum v neužívaném Desfourském paláci na Florenci. Festival potrvá do 10. října v divadlech Archa a Ponec a prostoru Jatka 78.

Mezinárodní inscenační tým a obsazení českými sólisty spojuje nové nastudování opery Vincenza Belliniho Norma ve Státní opeře. Premiérová představení se uskutečnila 2. a 4. října. Titulní roli ztvárnila Marie Fajtová, v roli Polliona vystoupil Aleš Briscein, Adalgisou byla Jana Horáková Levicová. Hudebního nastudování se ujal italský dirigent Enrico Dovico, pro nějž je Norma oslavou dvaceti let spolupráce s pražským operním domem. Režisérem inscenace je Tomo Sugao z Japonska, scénografem slovenský výtvarník Boris Kudlička, světelný design připravil Němec Wolfgang Göbbel. Státní opera respektive Nové německé divadlo uvedlo Normu v premiéře pouze jednou, a to v německém překladu v roce 1899. Belliniho Norma zazní ve Státní opeře po premiérách do konce sezony ještě pětkrát. Za rok bude hostovat v Japonsku, s Editou Gruberovou v titulní roli.Vincenzo Bellini: Norma – ND Praha 2015 (foto Patrik Borecký)
Regiony.
Brněnské kulturní instituce se spojily a nabízejí lidem společné předplatné. Projekt Spolu v Brně je určen zejména pro rodiny s dětmi, aby netrávily volných čas v obchodních centrech. V programu je například balet nebo koncert Filharmonie Brno. Na sezonu 2015/2016 jsou k dispozici čtyři stovky abonentek za 690 korun. Například Národní divadlo Brno nabízí v rámci předplatného vstupy na pohádkový balet Louskáček a inscenaci Čarokraj. Filharmonie Brno nabízí koncert Jak se do toho tluče zaměřený na bicí nástroje. Do projektu Spolu v Brně se zapojily i Moravská galerie v Brně, Knihovna Jiřího Mahena a Turistické informační centrum města Brna.

Premiéra nové inscenace Její pastorkyně připomněla v pátek výročí otevření Janáčkova divadla. Největší budova Národního divadla Brno přivítala první návštěvníky přesně před padesáti lety. Tehdy se ovšem hrála jiná opera skladatele Leoše Janáčka – Příhody lišky Bystroušky. Její pastorkyňu tentokrát režijně nastudoval ředitel divadla Martin Glaser, jenž se dosud věnoval spíše činohře. Její pastorkyňa by se podle něj neměla inscenovat jako tragédie od samého počátku, jako režisér proto usiluje spíše o gradaci atmosféry. V roli Jenůfy se představila Pavla Vykopalová, Kostelničku ztvárnila Szilvia Rálik. Jaroslav Březina vystoupil jako Laca Klemeň a Tomáš Juhás jako Števa.Leoš Janáček: Její pastorkyňa - Maida Hundeling (Jenůfa), Aleš Voráček (Števa) - ND Brno 2015Česká filharmonie s dirigentem Jiřím Bělohlávkem zahájila v sobotu v Brně mezinárodní přehlídku Moravský podzim. Koncert poutal značný zájem, Česká filharmonie totiž hostuje v Brně jen výjimečně. Janáčkovo divadlo s kapacitou více než tisíc míst bylo dlouho dopředu vyprodané. Na program koncertu se dostaly romantická suita Pohádka Josefa Suka, houslový koncert Putování dušičky od Leoše Janáčka a druhá řada Slovanských tanců Antonína Dvořáka. Sólový houslový part v Janáčkově kompozici přednesl koncertní mistr Josef Špaček, publikum si vynutilo od mladého houslisty ještě před pauzou sólový přídavek. Několikaminutový potlesk vestoje včetně pochvalných výkřiků následoval také na konci koncertu po závěrečných Slovanských tancích.

kalendářVýročí
Před 105 lety, 9. října 1910 se narodil dlouholetý přední basista Opery Národního divadla Karel Kalaš (zemřel 3. května 2001), který na prknech první české scény působil více než třicet let. Do Prahy nastoupil angažmá v roce 1939, po předchozím působení v Bratislavě. Kalašův repertoár byl nesmírně široký a zahrnoval přední role českého i světového repertoáru. V roce 1995 Karel Kalaš obdržel za celoživotní mistrovství Cenu Thálie.

Foto archiv, ČF, Patrik Borecký, ND Brno

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat