Týden s hudbou (160)

  1. 1
  2. 2

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
Státní opera v Banské Bystrici uvede v pátek 27. května první premiéru opery Wolfganga Amadea Mozarta Kouzelná flétna. Hudebního nastudování se ujal Igor Bulla, režisérem je Dominik Beneš. Spoluúčinkuje sbor, balet a orchestr Státní opery. Druhá premiéra je plánována na sobotu 28. května. Opera bude uvedena ve slovenštině.

Opera Banská Bystrica (zdroj wikimedia.org)
Opera Banská Bystrica (zdroj wikimedia.org)

 

Praha
Festival Pražské jaro pokračuje v pondělí 23. května koncertem Litevského národního symfonického orchestru, který povede Modestas Pitrėnas. Sólistkou večera bude Violeta Urmana (mezzosoprán), spoluúčinkuje Kaunaský státní sbor. V úterý se představí Ensemble Berlin-Prag, ve středu festival nabídne koncert BBC Symphony Orchestra, dirigentem bude Sakari Oramo, sólistou klarinetista Sang Yoon Kim. Ve čtvrtek vystoupí opět BBC Symphony Orchestra a Sakari Oramo, tentokrát s houslistkou Alinou Ibragimovou. V pátek se ve Smetanově síni Obecního domu představí Česká filharmonie s dirigentem Jurajem Valčuhou. Soubor New London Consort a dirigent David Roblou vystoupí společně v sobotu ve Dvořákově síni Rudolfina. A v neděli večer ve Smetanově síni Obecního domu uslyšíme Singapore Symphony Orchestra s dirigentem Lan Shui, jako sólista je ohlášen americký houslista Gil Shaham.

Violeta Urmana (foto © Christine Schneider)
Violeta Urmana (foto © Christine Schneider)

V koncertním sále pražské konzervatoře se ve čtvrtek 26. května uskuteční koncert dechového souboru Prague Conservatory Modern, dirigovat bude Chuhei Iwasaki, na lesní roh zahraje Štěpán Hon a na klavír Kentaro Nakajima. Na programu jsou skladby Milana Slavického, Lukáše Matouška, Jana Rychlíka a Viktora Kalabise.

 

Regiony
Festival Janáčkův máj nabídne v úterý 24. května komorní koncert Tria Martinů v zámku ve Vítkovicích, ve středu vystoupí v Domě kultury města Ostravy Nikolas Grigoriadis (trubka) a Camerata Janáček s uměleckým vedoucím Pavlem Doležalem. Čtvrtek přinese do Domu kultury v Třinci pořad nazvaný Muzikál, muzikál, muzikál!, v pátek se na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě koná hudebně-taneční večer postavený na improvizaci. Neděle bude patřit Symfonickému koncertu ve společenském sále Domu kultury města Ostravy. Vystoupí na něm Guy Braunstein (housle) a Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK s dirigentem Pietari Inkinenem.

Hudební festival Antonína Dvořáka v Příbrami nabídne v tomto týdnu dva koncerty – první z nich v úterý 24. května v Galerii Františka Drtikola v Příbrami. V pořadu nazvaném My cizinou jsme bloudili zazní operní árie Antonína Dvořáka. Večer bude spojen s vyhlášením laureátů soutěže ve skladbě. Závěrečný koncert festivalu zazní ve čtvrtek 26. května v Divadle Antonína Dvořáka v Příbrami a zazpívá na něm Štefan Margita se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK. Dirigovat bude Marek Štilec.

V brněnském Janáčkově divadle se společně představí houslistka Alina Pogostkina a Filharmonie Brno s dirigentem Jamesem Feddeckem. Na programu koncertu, který se koná ve čtvrtek 26. a pátek 27. května, bude předehra opery Tannhäuser Richarda Wagnera, Houslový koncert Jörga Widmanna a symfonická báseň Tak pravil Zarathustra Richarda Strausse.

Státní zámek ve Vizovicích nabídne v neděli 29. května koncert spojený s premiérou hudebního klipu. Árii Georga Friedricha Händela Lascia chio pianga mia cruda sorte, který se natáčel na státním zámku, nazpívala sopranistka Karolína Žmolíková. Mladou sopranistku bude v průběhu večera doprovázet klavíristka Šárka Králová.

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Dirigent Emmanuel Villaume končí na postu šéfdirigenta Slovenské filharmonie v Bratislavě. Podrobně o jeho bratislavském angažmá informujeme zde. V posledním dvojkoncertě Emmanuela Villauma v roli šéfdirigenta Slovenské filharmonie zazněla 19. a 20. května Druhá symfonie Vzkříšení od Gustava Mahlera.

Premiéru opery Giuseppe Verdiho Simon Boccanegra provedlo Slovenské národní divadlo v Bratislavě v pátek 20. května v nové budově Slovenského národního divadla v Bratislavě. Pod vedením Martina Leginuse vystoupili v titulních rolích Anton Keremidtchiev (Simon Boccanegra), Peter Mikuláš (Jacopo Fiesco), Filip Tůma (Paolo Albiani) a Adriana Kohútková (Amelia Grimaldi). Podrobnou recenzi a fotogalerii z páteční první premiéry přinášíme zde.

G. Verdi: Simon Boccanegra - SND 2016 (foto Ctibor Bachratý)
G. Verdi: Simon Boccanegra – SND 2016 (foto Ctibor Bachratý)

Semperoper v Drážďanech přizvala ke spolupráci na Wagnerově opeře Lohengrin, která je na repertoáru souboru již od roku 1983, sólisty Annu Netrebko a Piotra Beczalu. Oba ve svých rolích debutovali, v saské metropoli jsou ohlášeni v bloku hned několika nejnovějších repríz,  22. května byla opera navíc přenášena na plátno před budovu divadla. Více informací o tomto představení najdete v naší recenzi zde.

R. Wagner: Lohengrin - Anna Netrebko (Elsa von Brabant), Piotr Beczala (Lohengrin) - Semperoper Dresden 2016 (foto © Daniel Koch)
R. Wagner: Lohengrin – Anna Netrebko (Elsa von Brabant), Piotr Beczala (Lohengrin) – Semperoper Dresden 2016 (foto © Daniel Koch)


Praha
Španělská sopranistka Raquel Andueza byla nucena ze závažných zdravotních důvodů zrušit své vystoupení na koncertě Pražského jara. Vzhledem k unikátnosti původní vokálně-instrumentální skladby programu musel soubor Al Ayre Espanol změnit svůj program na čistě instrumentální.

Orchestr Berg pod vedením Petera Vrábela vystoupil v pondělí 16. května v karlínském kostele Sv. Cyrila a Metoděje. V rámci letošního cyklu BergSpace2016 nabídl premiéru díla Brány Jeruzaléma, které zkomponoval litevský skladatel Bronius Kutavičius. Recenzi večera najdete zde.

BergSpace 2016 - Brány Jeruzaléma - 16.5.2016 Praha (foto archiv Orchestr Berg)
BergSpace 2016 – Brány Jeruzaléma – 16. 5. 2016 Praha (foto archiv Orchestr Berg)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat