Týden s hudbou (161)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Praha
Pražské jaro pokračuje v pondělí 30. května koncertem PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Jakubem Kleckerem a nevidomou klavíristkou Ráchel Skleničkovou. V úterý vystoupí Academy of St Martin in the Fields s koncertním mistrem Tomo Kellerem, s nimi se na Pražské jaro vrací i Murray Perahia (klavír). Sesterské duo Baiba Skride (housle) a Lauma Skride (klavír) se představí festivalovému publiku ve středu 1. června. Na čtvrtek je ohlášeno společné vystoupení Andrease Scholla (kontratenor) a souboru Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem, nabídnou program sestavený z tvorby Henryho Purcella. Páteční koncert klavíristy Maurizia Polliniho byl ze zdravotních důvodů zrušen, místo něho vystoupí ve Dvořákově síni Rudolfina laureát Chopinovy klavírní soutěže 2015 Charles Richard-Hamelin. Sobotní závěrečný koncert ve Smetanově síni Obecního domu bude patřit Symfonickému orchestru hl. m. Prahy FOK a dirigentu Tomáši Netopilovi, spoluúčinkují Hila Fahima (soprán) a Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou. Nová scéna Národního divadla pak nabídne v neděli mimořádný koncert, na kterém se společně představí Symfonický orchestr Českého rozhlasu, dirigent Marko Ivanović, Kifu Mitsuhashi a Christopher Yohmei Blasdel (šakuhači) a Kumiko Shuto (biwa).

Murray Perahia (zdroj festival.cz)
Murray Perahia (zdroj festival.cz)

V úterý 31. května se v koncertním sále konzervatoře uskuteční Absolventský koncert skladatelského oddělení. Na sobotu 4. června Pražská konzervatoř připravila program nazvaný Akordeonová akademie, účinkuje Oleg Sharov (Rusko).

Muzeum Kampa chystá na úterý 31. května 2016 koncert Jitky Hosprové (viola), Ivo Kahánka (klavír) a Ludmily Peterkové (klarinet). Program budou tvořit skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Rebeccy Clarke, Maxe Brucha, Miloslava Kabeláče a Jeana Françaixe.

Premiéry nejen shakespearovské – tak nazval večer zasvěcený čtyřstému výročí úmrtí anglického dramatika Williama Shakespeara Kühnův smíšený sbor. Celý večerní koncert, který se bude konat ve středu 1. června, je věnován duchovním skladbám a dílům se Shakespearovými texty. Ke spolupráci přizval sbor herečku Jessicu Boone, členku Prague Shakespeare Company.

PKF – Prague Philharmonia vystoupí v neděli 5. června ve Foru Karlín s programem nazvaným Mendelssohn se loučí se sezonou. Zazní Lobgesang, op. 52 (Chvalozpěv) od Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Sólisty večera budou Sumi Jo (soprán), Paul Groves (tenor), Virginie Verrez (soprán), dirigentem bude Emmanuel Villaume a Pražský filharmonický sbor povede sbormistr Lukáš Vasilek.

 

Regiony
V rámci festivalu Janáčkův Máj se v pondělí na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě koná komorní koncert, na kterém vystoupí Vogler Quartet, Benda Quartet a Lukáš Hurník v roli moderátora. Na programu jsou Tři kusy pro smyčcové kvarteto Igora Stravinského, Smyčcový kvartet G dur op. 77 č.1 Josepha Haydna a Smyčcový oktet Es dur op.20 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Další festivalovou událostí bude v úterý 31. května operní galakoncert Dagmar Peckové nazvaný Hříšnice. Ve středu na festivalu vystoupí hornistka Kateřina Javůrková s dechovým kvintetem Belfiato. Klavírista Lukáš Vondráček, čerstvý vítěz Queen Elisabeth Competition 2016, se ve čtvrtek 2. června po sedmi letech vrací na festival s repertoárem složeným ze skladeb Wolfganga Amadea Mozarta, Vítězslava Nováka, Leoše Janáčka a Sergeje Prokofjeva. Ve čtvrtek zazní i Mše c moll KV 427 pro sóla, smíšený sbor a orchestr Wolfganga Amadea Mozarta, tentokrát v kostele svatého Václava v Opavě, v podání The Czech Ensemble Baroque Orchestra s dirigentem Romanem Válkem a Czech Ensemble Baroque Choir se sólisty. V sobotu 4. června zahraje v Hornickém muzeu Ostravě Petříkovicích Lukas Oravec Quartet. S dramatickou symfonií pro sóla, sbor a orchestr Hectora Berlioze – Romeo a Julie vystoupí v neděli Filharmonie Brno s dirigentem Peterem Vronským, Český filharmonický sbor se sbormistrem Petrem Fialou a sólisté Jana Sýkorová (mezzosoprán), Jaroslav Březina (tenor) a Gustáv Beláček (basbaryton).

Dagmar Pecková (zdroj janackuvmaj.cz)
Dagmar Pecková (zdroj janackuvmaj.cz)

V netradiční koncertní sál, kterým budou znít slavné operní árie z Dona Giovanniho či Figara, se ve středu 1. června promění hala hlavního nádraží v Olomouci. Cestujícím i kolemjdoucím zazpívá sopranistka Jana Šelle s barytonistou Michalem Mačuhou. Cestující i posluchači mohou vyslechnout melodie z Dona Giovanniho či Lazebníka sevillského.

Kytarista Lubomír Brabec bude sólistou čtvrtého abonentního koncertu sezony Barocco sempre giovane. Vystoupí na zámku v Pardubicích ve čtvrtek 2. června.

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Zahraničí

Nové operní dílo Moritze Eggerta Terra Nova oder Das weisse Leben mělo premiéru 26. května ve Velkém sále Musiktheatru v Linci, nastudování se ujal šéf opery Musiktheatru – Dennis Russell Davies. Podrobnou recenzi nové opery přinášíme zde.

V rámci festivalu Eurokontext 2016 se ve Slovenském národním divadle v Bratislavě odehrála premiéra baletního představení s názvem BESS – Pocta Rudolfovi Labanovi. Choreografie a režie se ujala Šárka Ondrišová, hudbu složil Peter Groll. Účinkoval Balet Slovenského národního divadla, podrobnou recenzi s fotogalerií jsme přinesli zde.

Ondrišová/Groll: Bess-Pocta Rudolfovi Labanovi - Sumire Shojima, Sakura Shojima, Reona Sato - SND Bratislava 2016 (foto © Peter Brenkus)
Ondrišová/Groll: Bess – Pocta Rudolfovi Labanovi – Sumire Shojima, Sakura Shojima, Reona Sato – SND Bratislava 2016 (foto © Peter Brenkus)

Nové provedení Kouzelné flétny Wolfganga Amadea Mozarta mělo premiéru v pátek 27. května ve Státní opeře v Bánské Bystrici. Hudebního nastudování se ujal Igor Bulla, režie Dominik Beneš. Opera byla uvedena jako rodinné představení, nastudována byla ve slovenském jazyce. Recenzi z druhé premiéry jsme zveřejnili zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat