Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

13. – 19. února 2017 / vydání číslo 198
Co přinese tento týden
Zahraničí
Tři operní jednoaktovky Giacoma Pucciniho Sestra Angelika, Plášť a Gianni Schicchi nastudoval v režii Romana Poláka soubor Slovenského národního divadla. Triptych uvede v premiéře v pátek 17. a v neděli 19. února v historické budově Slovenského národního divadla v Bratislavě. Hudebního nastudování se ujal Rastislav Štúr, který se za dirigentským pultem bude střídat s Martinem Leginusem. Inscenace byla připravena v koprodukci s Operou Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, na Opeře Plus přineseme recenzi.

 

Praha
Symfonický orchestr Českého rozhlasu připravil na pondělí 13. února do Obecního domu koncert s názvem SOČR a Big Band – klasika v rukou jazzmanů. Spojení big bandu a symfonického orchestru nabídne úpravy hitů klasické a jazzové hudby, ale i nové skladby z pera Jana Kučery, Ondřeje Brouska a členů Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma. Přímý přenos koncertu vysílá Český rozhlas na stanici Vltava.

Big Band Gustava Broma (zdroj rozhlas.cz)

PKF – Prague Philharmonia uvede v pondělí 13. února v Českém muzeu hudby Brahmsovy sonáty. Šestý komorní večer PKF – Prague Philharmonia nabízí možnost poslechnout si koncertního mistra orchestru Lukáše Pospíšila. V programu složeném výhradně ze sonát Johannese Brahmse ho na klavír doprovodí Marek Šedivý. Ve stejný den, v pondělí večer, PKF – Prague Philharmonia nabídne v prostorách barokního Lobkowiczkého paláce první z řady koncertů LOBKOWICZ abonmá 2017, nazvaný Vášeň i meditace. Představí se na něm Augustin Dumay (housle), s programem složeným ze skladeb Mozarta, Ravela či Masseneta.

FOK uvede v úterý 14. února v kostele svatých Šimona a Judy komorní koncert cyklu z Stará hudba. V podání souboru Ensemble Phoenix Munich zazní Trubadúrské písně milostné. Jako sólisté vystoupí umělecký vedoucí souboru Joel Frederiksen (zpěv, loutna), Ryosuke Sakamoto (loutna, viola da gamba) a Ziv Braha (loutna). Program bude tvořen milostnými písněmi Johna Dowlanda.

Kostel sv. Šimona a Judy (foto FOK)

Pražská konzervatoř nabídne v tomto týdnu široký program. V úterý 14. února se v Koncertním sále konzervatoře odehraje koncert skladatelského oddělení, v pátek 17. února se v Divadle Na Rejdišti uskuteční premiéra scénického písňového koncertu oddělení populární hudby Obrázky z divadla skladatele a textaře Petra Ožany. Autorkou námětu a dramaturgyní večera je Jana Balašová, Adéla Hájková připravila pohybovou složku. Sobotní večer v koncertním sále Pražské konzervatoře bude patřit koncertu orchestru Musikhochschule Nürnberg, který vystoupí pod taktovkou Miriam Němcové, spoluúčinkuje houslistka Yelyzaveta Zaitseva. Zazní skladby Pavla Trojana, Sergeje Prokofjeva a Nikolaje Rimského-Korsakova.

Zemlinského kvarteto, které je v letošní sezoně rezidenčním souborem Českého spolku pro komorní hudbu, zahraje ve středu 15. února ve Dvořákově síni Rudolfina Beethovenův Smyčcový kvartet f moll, Janáčkův Smyčcový kvartet č. 2 „Listy důvěrné“ a s klavíristou Nikitou Mndoyantsem Weinbergův Klavírní kvintet.

Druhý koncert Stylových večerů 2017 nazvaný Z pokladů 18. století se uskuteční ve čtvrtek 16. února na Novoměstské radnici. Komorní orchestr Harmonia Praga uctí na tomto večeru přínos české rodiny Bendů do skladatelské pokladnice hudby osmnáctého století. Zazní zde mimo jiné houslový koncert Františka Bendy se sólistou Miroslavem Vilímcem a klavírní koncert Bendova bratra Jiřího Antonína v podání klavíristky Markéty Janáčkové. Koncert bude řídit dirigent Štefan Britvík.

Miroslav Vilímec (foto archiv)

V sobotu 18. února představí Česká filharmonie v rámci cyklu Objevy australského dirigenta Daniela Smithe a spolu s ním rumunského violoncellistu Andreiho Ionitu. Na programu bude Siegfriedova idyla Richarda Wagnera, Violoncellový koncert č. 1 Es dur Dmitrije Šostakoviče a Osmá symfonie Ludwiga van Beethovena.

Taktéž v sobotu se v prostoru Jatka78 odehraje tanečně-hudební fúze 420PEOPLE a Please the Trees. Jedná se o výběr z představení, která v kolektivu 420PEOPLE vznikla v posledních čtyřech letech. Tanečníci ke spolupráci oslovili kapelu Please the Trees a vzniklo tak originální kombinované tanečně-hudební představení BEST OF 420PEOPLE, v němž soubor předvede celou šíři svého repertoáru.

420People a Please the Trees (foto Michal Hančovský)

 

Regiony
Třicátý devátý ročník mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro 2017 začíná prologem v úterý 14. února v Multifunkčním centru Hlinsko v Hlinsku. Vystoupí zde Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou Davida Švece, společně se sopranistkou Evou Urbanovou uvedou kompozice Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Giacoma Pucciniho a dalších.

Novou inscenaci na tento týden připravilo Národní divadlo moravskoslezské. Ve čtvrtek 16. února uvede v Divadle Antonína Dvořáka premiéru opery Benjamina Brittena Zneuctění Lukrécie v režii Jiřího Nekvasila. Dílo hudebně nastudoval Ondřej Vrabec, obsazení čtyř hlavních rolí bude mezinárodní: Eva Dřízgová-Jirušová, Jorge Garza (New York), Thomas Weinhappel (Vídeň) a Janja Vuletic (Berlín), která v roce 2008 vyhrála prestižní soutěž TV Mezzo právě za ztvárnění role Lukrécie. Zde jsme vás informovali o přípravách inscenace, plánujeme recenzi premiéry.

B. Britten: Zneuctění Lukrécie (záběr ze zkoušky) – NDM Ostrava 2017 (zdroj NDM)

Lincolnův portrét a Eroica aneb Koncert s vypravěčem se odehraje ve čtvrtek 16. a v pátek 17. února v Besedním domě v Brně. Filharmonii Brno povede Case Scaglione, americký dirigent usazený v Berlíně, role vypravěče se ujme americký herec a hudebník Brian Caspe. Program budou tvořit tři díla: Three Places in New England Charlese Ivese, Lincoln Portrait Aarona Coplanda a Beethovenova Symfonie č. 3 Es dur op. 55 „Eroica“.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat