Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

6. – 12. března 2017 / vydání číslo 201
Co přinese tento týden
Zahraničí

Ve čtvrtek 9. března se v nové budově Slovenského národního divadla uskuteční premiéra Vivaldiho opery Arsilda. Jde o první scénické předvedení barokního hudebně-dramatického díla s orchestrem hrajícím na replikách starých hudebních nástrojů a se sólisty specializovanými na interpretaci staré hudby na Slovensku vůbec. Hudebního nastudování se ujal Václav Luks, režii a scénu vytvořil David Radok, kostýmy Zuzana Ježková. V hlavních rolích se představí Olivia Vermeulen (Arsilda), Lucile Richardot (Lisea), Kangmin Justin Kim (Barzane), Fernando Guimarães (Tamese), Lisandro Abadie (Cisardo), Lenka Máčiková (Mirinda) a Helena Hozová (Nicandro). Spoluúčinkuje Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704. Na projektu spolupracuje Slovenské národní divadlo s Grand Theatre de Luxembourg, Opéra Royal de Versailles, Opéra de Lille a Théâtre de Caen a zároveň bude uveden ve spolupráci s festivalem Dny staré hudby jako jeho součást v mimořádném termínu.

Antonio Vivaldi: Arsilda (vizuál) – SND Bratislava 2017 (zdroj SND Bratislava)

 

Praha
Program devátého koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu z řady Když klasika je vášní tvoří Mozartova „Pražská“ a Mahlerův „Titán“. Tato dramaturgie byla původně připravena pro dirigenta Zdeňka Mácala, ten však před časem oznámil, že mu zdravotní stav neumožňuje připravit tak náročný večer, a tak se v pondělí 6. března taktovky ujme hlavní hostující dirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu Tomáš Brauner. Koncert z Dvořákovy síně Rudolfina vysílá přímým přenosem Český rozhlas Vltava.

Dalším koncertem Českého spolku pro komorní hudbu bude ve středu 8. března ve Dvořákově síni Rudolfina Schubertova Zimní cesta, cyklus písní na básně Wilhelma Müllera D 911, v podání Jana Martiníka (bas) a za doprovodu ředitele České filharmonie Davida Marečka (klavír). Ostravské publikum vyslechlo Zimní cestu v podání obou protagonistů v sále Janáčkovy filharmonie 1. března, naši recenzi naleznete zde. I z provedení v Praze chystáme reflexi.

Zimní cesta Jana Martiníka – David Mareček, Jan Martiník – 1. 3. 2017 Ostrava (foto © Ivan Korč)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK na abonentních koncertech ve středu 8. a ve čtvrtek 9. března naváže na spolupráci se svým rezidenčním umělcem José Curou. Na pódiu Smetanovy síně Obecního domu se José Cura bude prezentovat jako pěvec, dirigent i skladatel. Ve světové premiéře svého oratoria Ecce Homo zazpívá ústřední roli Krista, dirigovat pak bude zbytek programu, v němž zazní Gymnopédie Erika Satieho a Chrámová okna Ottorina Respighiho. V oratoriu se taktovky ujme Mario De Rose, argentinský dirigent, který působí jako hudební ředitel v Jihočeském divadle. Sólových partů pak Lucie Silkenová, Sylva Čmugrová, Aleš Voráček a Jaromír Nosek. Spoluúčinkují Královehradecký dětský sbor Jitro a Pražský filharmonický sbor, které tak navážou na svoji minulou spolupráci s uznávaným tenoristou.

Ve čtvrtek 9. března se v Divadle Na Rejdišti uskuteční premiéra operního představení Psyché Jeana-Baptisty Lullyho v provedení studentů pěveckého oddělení, v hudebním nastudování Tomáše Hály, v režii Tomáše Koutníka a s choreografií Marcely Benoniové.

Vůbec poprvé a pouze ve dvou večerech zazní v Národním divadle koncertní provedení Berliozova Faustova prokletí, a to ve čtvrtek 9. a v neděli 12. března 2017. Dílo nastudoval hudební ředitel Opery Národního divadla Jaroslav Kyzlink a pro roli Fausta oslovil Pavla Černocha. Ten se do Národního divadla vrací po téměř osmi letech. Role Markéty se ujala Stanislava Jirků, Mefistem bude Daniel Čapkovič.

Hector Berlioz: Faustovo prokletí (vizuál) – ND Praha 2017 (zdroj ND Praha)

Jak funguje láska, které stojí v cestě tisíce kilometrů? Jak pevné pouto mezi námi musí být, abychom toho druhého neztratili, i když jsme už tak dlouho necítili jeho vůni, nedrželi ho za ruku ani se nemohli schovat do jeho náruče? Na tyto otázky odpovídá nová inscenace tanečního souboru 420PEOPLE Královna víl, která vychází z autentických osobních materiálů a reálných zkušeností účinkujících. Premiéra je naplánovaná na sobotu 11. března do Experimentálního prostoru NoD. Choreografii vytvořil Václav Kuneš a tanečníci Zuzana Herényiová, Sabine Groenendijk, Šárka Bočková, Vojtěch Rak, Adam Sojka, Alexandr Volný & Zabelov Group – Jan Šikl a Roman Zabelov.

 

Regiony
V rámci třicátého devátého ročníku mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro vystoupí v pondělí 6. března v Divadle Karla Pippicha v Chrudimi Moravské divadlo Olomouc s operou Lazebník sevillský v hudebním nastudování Miloslava Oswalda a v režii Kristiany Belcredi. V roli Rosiny se představí Barbora Polášková, jako Hrabě Almaviva Ondřej Koplík, lazebníkem Figarem bude Martin Štolba, Basiliem Jiří Přibyl.

V úterý 7. března se v Besedním domě v Brně uskuteční čtvrtý abonentní koncert Blázen BCO – Brno Contemporary Orchestra z cyklu B – BCO hraje ASOCIACE. Pod vedením Pavla Šnajdra zazní Zenderova skladba Denn wiederkommen Hölderlin lesen III, …Einklang freier Wesen… Georga Friedricha Haase, Turm Musik Heinze Holligera a Záznam sedmého dne Martina Burlase. Sólisty večera budou Daniel Havel (flétna) a Irena Troupová (soprán).

Brno Contemporary Orchestra – vizuál současné sezony (zdroj bcorchestra.cz)

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat