Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden od 3. do 9. dubna 2017 - vydání číslo 205. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Přinášíme souhrn událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co nabídne tento týden
Zahraničí
Francouzskou operu Jacquese Fromentala Halévyho Židovka připravuje na pátek 7. dubna Slovenské národní divadlo v Bratislavě, kde bude uvedena v nové budově divadla. Inscenaci v režijním pojetí Petera Konwitschného hudebně studuje dirigent Robert Jindra, v hlavních rolích se představí Liudmila Slepneva, Michal Lehotský a Peter Mikuláš. Opera vznikla v koprodukci Opery Slovenského národného divadla s Vlámskou národní operou v Antverpách a Gentu a Národním divadlem v Mannheimu.

J. F. Halévy: Židovka – SND Bratislava 2017 (foto Pavol Breier / snd.sk)

 

Praha
Izraelsko-palestinský klavírista Saleem Ashkar během čtvrtého, závěrečného večera Saleem Ashkar Beethoven Residency přednese pět Beethovenových klavírních sonát. Posluchači je mohou vyslechnout v pondělí 3. dubna v Anežském klášteře. Tím se uzavře první řada cyklu koncertů, pro které klavírista osobně vybral sedmnáct klavírních sonát Ludwiga van Beethovena.

V pondělí 3. dubna uslyší návštěvníci koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu díla Jaroslava Ježka i českých klasiků Smetany a Janáčka. To vše pod taktovkou Vladimíra Válka v programu nazvaném Závažně i lehkovážně s Vladimírem Válkem. Mimo jiné zazní Variace na téma Franka Zappy Lukáše Hurníka a Koncert pro klavír a orchestr od Jaroslava Ježka. Ke spolupráci si orchestr přizval Tomáše Víška (klavír), Rostislava Fraše (soprán saxofon) a Róberta Mitregu (baryton saxofon).

Vladimír Válek (foto archiv)

Koncert souboru Ensemble Inégal v Rytířském sále Velkopřevorského paláce se uskuteční ve středu 5. dubna. Bude na něm uvedena Opera Virtuosa Samuela Capricorna. Ensemble Inégal pod vedením Adama Viktory představí hudbu rodáka ze středočeských Žerčic, který studoval v Soproni a Sasku, působil jako „Director musicae“ v Bratislavě a zemřel jako dvorní kapelník württemberského vévody Eberharda III. ve Stuttgartu. Na programu budou vedle díla Samuela Capricorna také skladby jeho současníků, Heinricha Ignáce Franze Bibera a Johanna Heinricha Schmelzera.

Hostem dvou představení Verdiho La Traviatty v Národním divadle bude sopranistka Julia Novikova. K jejím raným úspěchům patří ztvárnění Gildy ve filmové adaptaci Rigoletta (režie Marco Bellocchio, 2010), vysíláné živě z Mantovy. První z plánovaných dvou představení, ve kterém Julia Noviková ztvární Violettu Valéry, se odehraje ve středu 5. dubna, druhé bude následovat v sobotu. Alfréda zpívá v obou reprízách ukrajinský tenorista Dmytro Popov.

Julia Novikova (foto archiv)

Velikonoční večery v Rudolfinu, ve čtvrtek 6. dubna a v pátek 7. dubna, budou prvními z koncertů, při nichž dojde ke spolupráci Collegia 1704 s dirigentem Larsem Ulrikem Mortensenem. V podání Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704 zazní Janovy pašije ZWV 245 Johanna Sebastiana Bacha. Ty byly poprvé uvedeny na Velký pátek v roce 1724 v Kostele svatého Mikuláše v Lipsku.

Premiéra operetního představení studentů pěveckého oddělení Pražské konzervatoře se odehraje v pátek 7. dubna v Koncertním sále konzervatoře. Studenti pod hudebním vedením Václava Loskota nastudovali operetu Jacquese Offenbacha Orfeus v podsvětí. Režie se ujal Zbyněk Brabec.

Česká filharmonie vystoupí v sobotu 8. dubna ve Dvořákově síni Rudolfina pod taktovkou Joshuy Weilersteina. Americký dirigent je bratrem violoncellistky Alisy, která je již dobře známa českému publiku. Jako sólista se v Mozartově Klavírním koncertu č. 20 d moll KV 466 představí klavírista Denis Kožuchin. Ten je mimo jiné žákem Kirilla Gersteina, pod jehož vedením získal první cenu v Soutěži královny Alžběty v Bruselu. Zazní také Suita z baletu Pulcinella Igora Stravinského a Beethovenova Symfonie č. 1 C dur op. 21.

Soutěžní přehlídka Pražské konzervatoře Mladý klavír vyvrcholí v sobotu 8. dubna v Koncertním sále konzervatoře. Koná se zde koncert laureátů jedenáctého ročníku soutěže.

 

Regiony
Sukova síň Domu hudby v Pardubicích se stane v úterý 4. dubna dějištěm koncertu nazvaného Rod Stamiců a Pardubice, který bude součástí Pardubického hudebního jara. Koncert je připomínkou působení slavného muzikantského rodu v Pardubicích a kulatého výročí Jana Václava Stamice (1717–1757). Komorní filharmonie Pardubice a pěvecké sbory Vysokoškolský umělecký soubor a Continuo Pardubice vystoupí pod vedením Tomáše Žídka. V programu složeném z děl Josepha Haydna, Ottorina Respighiho a Jana Václava Stamice vystoupí také varhaník Pavel Svoboda.

Pavel Svoboda (foto Honza Ježdík)

Opera Diversa připravila na středu 5. dubna do prostoru brněnské Reduty Česko-španělský koncert. Soubor vystoupí pod taktovkou dirigenta Roberta Ferrera, hostem bude Rubén Parejo (kytara). V programu zazní skladby Ondřeje Kyase, Leoše Janáčka, Miloše Štědroně a dalších.

Pardubické hudební jaro nabídne ve čtvrtek 6. dubna v hudebním sále radnice v Pardubicích koncert Smetanova tria, které zahraje ve složení Jitka Čechová (klavír), Jiří Vodička (housle) a Jan Páleníček (violoncello). Program večera budou tvořit skladby Bohuslava Martinů, Pabla de Sarasata a Bedřicha Smetany.

Smetanovo trio (foto archiv ČSKH)

Život a dílo opavského rodáka a hudebního skladatele Arnošta Rychlého, který například zhudebnil řadu básní Petra Bezruče, představí výstava, která v opavském Obecním domě začne v pátek 7. dubna. Do výstavních prostor se přestěhuje kompletní vybavení dvou pokojů z bytu, kde umělec žil. Návštěvníci uvidí i hudební nástroje, které používal.

Moravské divadlo Olomouc uvede v pátek 7. dubna premiéru baletu Othello. Příběh mouřenína benátského zpracoval do baletní podoby gruzínský skladatel, pedagog a dirigent Alexey Davidovich Machavariani. V choreografii a režii Roberta Balogha se v titulní roli představí sólista souboru baletu Damani Campbell Williams. Hudebního nastudování se ujal Petr Šumník.

Premiéru baletní show uvede v pátek 7. dubna Severočeské divadlo v Ústí nad Labem. Představení nazvané Baletní miniatury III, v režii choreografů Vladimíra Nečase a Vladimíra Gončarova je, jak již název napovídá, třetím pokračováním baletních večerů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat