Legendární tanečník Baryšnikov požádal Lotyšsko o udělení občanství

Slavný rusko-americký tanečník, choreograf a herec Michail Baryšnikov si přeje stát se i občanem Lotyšska, kde se v roce 1948 narodil. Tehdy byla tato pobaltská země součástí Sovětského svazu.

Michail Baryšnikov (zdroj commons.wikimedia.org/Knight Foundation)

„Jako dítě ruských rodičů jsem neměl v Rize snadné dětství,“ napsal sám Baryšnikov v dopise přiloženém k návrhu o naturalizaci a připomněl, že jeho otec jako důstojník sovětské armády byl v Lotyšsku jako voják okupačních vojsk. „I přes obtížné okolnosti jsem si vytvořil pevné pouto s lotyšským národem,“ dodal tanečník.

Baryšnikov začal balet studovat v Rize, ale svého tanečního guru nalezl v tehdejším Leningradu, nyní opět zvaném Petrohrad. Talent jej předurčil stát se hvězdou již v útlém věku, dramatický útěk na Západ – o politický azyl požádal v roce 1974 během turné v Kanadě a pak emigroval do USA – z něj učinil miláčka tamních médií. Stal se jedním z nejznámějších emigrantů z bývalého Sovětského svazu a legendou dvacátého století, v současnosti je považován za žijícího klasika. Zahrál si ale také v americkém seriálu Sex ve městě. Loni i letos hostoval v Rize.

Udělení občanství podpořili zástupci všech poslaneckých klubů v parlamentu, který dnes předal tento návrh k posouzení výboru pro občanství, migraci a integraci společnosti. Jeho předseda odhadl, že vyřízení všech záležitostí by mohlo trvat asi šest týdnů až dva měsíce. O konečném výsledku hlasování parlamentu není podle pozorovatelů pochyb. Spojené státy a Lotyšsko umožňují mít dvojí občanství.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat