Týden s tancem

Do Prahy se blíží soubory Jihočeského divadla se svým festivalem Jižní spojka, chystá se rovněž 8. ročník Bazaar Festivalu a mapujeme rovněž nevyhnutelné reakce baletního světa na ruskou agresi na Ukrajině.

Třetí ročník fesitvalu Jižní spojka

Balet Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, Mechanický pomeranč (foto Petr Zikmund)

Ve dnech 1. – 19. března proběhne v Praze třetí ročník divadelního festivalu Jižní spojka, během něhož se představí soubory Jihočeského divadla v Českých Budějovicích.

Třetí ročník přehlídky zahájí na Jatkách 78 1. března taneční divadlo Mechanický pomeranč na námět A. Burgesse v choreografii Tomáše Rychetského a Ondřeje Vinkláta. Dle dostupných pramenů se jedná o vůbec první taneční přepis světoznámého románu. 

Další inscenaci baletního souboru mohou diváci zhlédnout v Divadle na Vinohradech 13. března. Předlohu Rudolfa Těsnohlídka překvapivě bez Janáčkovy hudby s mluveným slovem Karla Högera představí Petr Zuska ve své taneční inscenaci Rádio Svobodná Bystrouška

Pondělí 7. března – benefiční večer v Divadle BRAVO! Miniatury pro Ukrajinu

Divadlo BRAVO – Miniatury 2.0 – Hold Me If You Can (foto František Ortmann)

V pondělí 7. března od 19:00 uvede Losers Cirque Company speciální edici pásma krátkých novocirkusových představení s názvem Miniatury pro Ukrajinu, které se bude konat v Divadle BRAVO!, v bývalém Branickém divadle.

Benefice se účastní:
💙Losers Cirque Company
💛En.Dru – Ondřej Havlík
💙AirGym Art Company
💛Cirkus TeTy
💙 Cirqueon
💛 Holektiv
💙Letní Letná
💛 The Same Self

Věříme, že proti ruské agresi je třeba se vymezit všemi možnými způsoby. Ta nejúčinnější a zároveň nejsnazší pomoc je v současné chvíli ta finanční,“ komentuje soubor. „Prosíme, zvažte své finanční možnosti a vyberte si vstupné dle výše vašeho příspěvku. 100 % z prodeje vstupenek poputuje na konto sbírky SOS Ukrajina organizace Člověk v tísni.“ Vstupenky jsou v prodeji za cenu v rozmezí 300–990 korun, cenu si diváci mohou poskládat při koupi vstupenky na GoOut.

Comm.UNI.ty souboru ConTeátr v Divadle BRAVO!

Comm.UNI.ty – Foto archiv ConTeátru


Divadelní soubor Contemporary Theatre uvede v pátek 4. března v branickém Divadle Bravo! multimediální a multižánrové taneční představení Comm.UNI.ty. Multimediální a multižánrové taneční představení na motiv japonského psychologického testu „Krychle“. Na archetypálních vztazích milostného trojúhelníku, solitérství a rodičovských vzorů sledujeme vývoj uzavřeného člověka s tendencí ke stereotypu a samotářství. Proplouvá životem, až ho série nečekaných situací vyvede z automatizovaných schémat, začne zkoumat rizika interakce a sám se do ní pouštět. Postupně se stává společensky angažovaným – komunitním mediátorem.

Zamyšlení nad možnostmi jedince ve společnosti, prospěšností a rizikem komunit, síle a slabosti charismatické osobnosti a jeho vlivu na blízké okolí až širokou veřejnost.Comm.UNI.ty je sběrný multimediální seriál, který se zabývá komunitami lidí – vzájemnou komunikací, pokusy o kontakt nebo únik ze společnosti, vzestupy a pády v osobním vývoji a intimních vztazích i v širším sociálním okruhu. Projekt vzniká v rozmezí několika let a postupně odhaluje příběhy jednotlivých hrdinů z prvního dílu.

Bližší info a lístky na GoOut. Premiéra se konala v roce 2019 jako site specific v Nových Butovicích. Připomínáme reflexi.

8. ročník Bazaar Festivalu se blíží

Extincion Room (foto archiv Bazaar Festival)

Po dvou letech ovlivněných covidem-19 se taneční a divadelní Bazaar Festival vrací ke svému původnímu jarnímu termínu. Osmý ročník festivalu, kde se setkávají inovativní tvůrci ze střední a východní Evropy společně s publikem, se uskuteční ve dnech 24.–27. března na různých místech Prahy.

Tématem letošního ročníku je “MIGRACE: ptáků, máku a planktonu”. Navazuje tak výrazně na téma předchozího ročníku (Jsme krajina), se kterým ho spojuje zájem o ekologii či stav naší planety. A zároveň jsme letos především v pohybu. Nejen tancem samotným, ale i v inspiraci, která hýbe společností, umělci i diváky.

“Všechno v přírodě je v pohybu. My jako lidské bytosti cíleně vytváříme sítě, prostřednictvím kterých přesouváme produkty přírody z jednoho místa Země na druhé. Náš program poukazuje na to, že tyto pohyby stojí za zmapování a vyprávění. Každý příběh je unikátní. A my zveme diváky, aby s námi vytvořili další příběh, který si možná jednou někdo bude vyprávět. Věříme, že se po dvou letech vracíme s Bazaarem tam, kde jsme v březnu 2019 nedobrovolně nabrali trochu jiný směr a nemohli se s diváky setkávat tolik, kolik bychom si přáli,” říká umělecký ředitel festivalu, Ewan McLaren.

Opium Clippers (foto archiv Bazaar Festival)

Festival zahájí 24. března v Divadle Ponec rumunský tvůrce Sergiu Matis se svým performativním snem Extinction Room (Hopeless.), ve kterém příběhy, hudba a tanec vedou diváka do zvukové krajiny vyhynulých druhů ptáků. Nechte se okouzlit jednotlivými fragmenty, tóny a pohyby. Druhým tahounem festivalu je slovinská performerka, básnířka, spisovatelka, a velmi zdatná vypravěčka, Neja Tomšič. Její The Opium Clippers je čajovou seancí a plavbou, skrze kterou se linou přes oceány velké příběhy 18. a 19. století.

Chybět nebude ani srdce festivalu, kterým je již od jeho počátku Sobotní Bazaar. Diváci mají příležitost zhlédnout (a následně i diskutovat) ukázky právě vznikajících děl tanečních i divadelních umělců a umělkyň působících ve střední Evropě. Jedná se o přímý a aktuální dialog s právě vznikajícím uměním, které se ještě s divákem v mnoha případech nesetkalo.

Po roce se do Ponce vrátí také maďarská tanečnice a choreografka Zsuzsa Rózsavölgyi s pohybovým experimentem nazvaným Old Pond, prostřednictvím kterého zkoumá spolubytí v kolonii a změny, které ovlivňují nás i naše prostředí neustálým pohybem a změnami.

Tečku za festivalem udělá ras Spielraum & Collective Waves, s jejich work-in-progress Under The Surface. Aktuální a palčivé téma povrchových uhelných dolů a jejich dopadu na naše životní prostředí. Díky rozmanitosti tanečního kolektivu přichází tvůrci s rozmanitým pohledem na problematiku, která svírá svou společnost ve všech koutech světa. Kompletní program i vstupenky najdete na www.bazaarfestival.cz.

Reakce baletního světa na vojenský vpád Ruské federace na Ukrajinu

Velké divadlo Moskva (zdroj commons.wikimedia.org ( Maksym Kozlenko)

Na válku, kterou na území Ukrajiny ve čtvrtek 24. února rozpoutala Ruská federace, reaguje celý svět a ten taneční není výjimkou. Původem ruský choreograf Alexej Ratmanskij, který toho času připravoval premiéru svého nového baletu Umění fugy se souborem baletu Velkého divadla v Moskvě opustil zemi, aby se připojil ke své rodině na Ukrajině, kde strávil dětství. Uvedení díla bylo odloženo na neurčito, podobný osud stihl i připravovanou velkou historickou rekonstrukci baletu Dcera faraona, již mělo uvést v Ratmanského režii Mariinské divadlo v Petrohradu během května. V rozhovoru pro New York Times se choreograf nechal slyšet, že jeho návrat do země, dokud bude Vladimir Putin prezidentem, není příliš pravděpodobný.

Své ruské angažmá ukončil rovněž Laurent Hilaire, dnes již bývalý umělecký šéf baletního souboru Divadla Stanislavského a Němiroviče-Dančenka v Moskvě. Svou rezignaci podal v sobotu 26. února, zemi opustil hned den poté. „Velmi mě mrzí, že odcházím, ale s ohledem na aktuální geopolitickou situaci nemohu pokračovat v práci,“ uvedl k tomu francouzský tanečník, který strávil kariéru jako hvězda Opéra national de Paris, kde do roku 2014 působil jako baletní mistr. V čele ruského baletního tělesa stál od roku 2017.

Miami City Ballet symbolicky věnoval své víkendové představení baletu Labutí jezero Alexeji Ratmanskému a celé Ukrajině. Soubor před několika týdny uvedl právě Ratmanského inscenaci, které je historicky poučenou rekonstrukcí slavného titulu (poprvé byla uvedena v Curychu ve spolupráci se souborem milánského Teatro alla Scala).

Royal Opera House Covent Garden Londýn (zdroj flickr.com/Rain Rabbit)

Obdobně se připojil i Hamburg Ballet, který Ukrajině dedikoval reprízu po deseti letech obnoveného baletu Liliom v choreografii Johna Neumeiera.

Svou podporu ukrajinskému lidu vyslovilo rovněž The Baryshnikov Arts Centre v New Yorku. V prohlášení, pod nímž je podepsaný samotný hvězdný tanečník, se mimo jiné uvádí, že “umělci na celém světě dobře chápou, že svoboda – politická, osobní i umělecká – je klíčová pro zdravě fungující společnost. Takovou společnost Ukrajina chce a takovou si zaslouží.” Výslovně je oceněno hrdinství Ukrajinců, kteří “bojují za svou zemi a její suverenitu tváří v tvář čiré agresi ruské politické moci.”

Své vyjádření přidal i český choreograf Jiří Kilián. V anglicky psaném textu uvedl: “Milí přátelé, má rodná země Československo byla v minulosti několikrát brutálně napadena. Nejprve Hitlerem v roce 1938, pak Brežněvem roku 1968. V obou případech naši Západní spojenci neudělali pro naši ochranu vůbec nic. Neopakujme chyby minulosti. Ani tváři v tvář jaderné hrozbě. Nikdy! Putin nesmí být nikdy uchlácholen. Musí být konfrontován, protože to je bohužel jediná řeč, které rozumí.

Letní hostování baletu Velkého divadla zrušil londýnský Royal Opera House. V britské metropoli moskevský soubor hostuje pravidelně, letos se měl na přelomu července a srpna vrátit po dvouleté pauze vynucené covidem. Královská opera k tomu uvedla, že za aktuální situace není možné, aby turné proběhlo.

Ke stejnému kroku přistoupilo rovněž Teatro Real de Madrid, kde měl moskevský baletní soubor přijet hostovat v květnu s inscenací Bajadéry. Současně společnost Pathé Live, která zajišťuje živé přenosy baletů do kin, uvedla, že prozatím stahuje plánované vysílání Labutího jezera a Dcery faraona v podání umělců Velkého divadla.

Během pondělka 28. února se na sociálních sítích vedoucích osobností ruské divadelní scény objevil otevřený dopis, v němž signatáři žádají konec válečné operace na Ukrajině. “Nechceme novou válku, nechceme, aby umírali lidé. Minulé století přineslo tolik bolesti a utrpení, chceme věřit, že 21. století bude plné naděje, otevřenosti a mezilidské komunikace, století lásky, soucitu a odpuštění.” stojí v textu, pod který se podepsal mimo jiné i Vladimir Urin, generální ředitel moskevského Velkého divadla.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments