Státní operu v Praze by měla opravit firma Hochtief CZ, oznámilo Národní divadlo

Státní operu Praha bude rekonstruovat firma Hochtief CZ. Zvítězila ve výběrovém řízení, nabídla nejnižší cenu 857,6 milionu korun. Oznámil to dnes Tomáš Staněk, mluvčí Národního divadla, které soutěž vypsalo.

O výběru toho, kdo bude historické budovy opery opravovat, rozhodlo Národní divadlo na základě doporučení hodnotící komise jmenované vládou. Sedm nabídek zájemců o miliardovou zakázku již jedna komise v létě posuzovala a vybrala vítěze. Protože ale někteří uchazeči měli proti výsledku tendru námitky, vláda jmenovala začátkem prosince komisi další (informovali jsme zde).

Státní opera Praha (foto Pavel Horník)

Mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk dnes uvedl, že všichni uchazeči o tuto veřejnou zakázku splnili kvalifikační předpoklady a nikdo nebyl ze soutěže vyloučen. Nyní běží standardní lhůta pro případné připomínky proti výsledku soutěže.

Rekonstrukce byla při vyhlašování soutěže letos v únoru odhadována na přibližně miliardu korun. Pod miliardu korun se v konkurzu dostali ještě tři uchazeči, další tři ji překročili. O přibližně 30 milionů korun vyšší cenu než vítěz nabídla společnost Klement – Imos – Zlínstav, Opera. Těsně pod miliardou korun byly také nabídky společnosti Státní opera Porr + Imos a společnosti VW Wachal.

O rekonstrukci měly zájem také společnost Opera 2016, kterou tvořily Metrostav, Průmstav, Geosan Group a PSJ, dále firma OHL ŽS a Společnost pro rekonstrukci Státní opery, tvořená společníky Avers a Strabag. V budově Státní opery se nehraje od začátku letošních prázdnin, podle původních plánů se mělo začít stavět na podzim. Oprava budov Státní opery má podle dřívějších informací trvat sedmadvacet měsíců a skončit má v roce 2018. Program této a příští sezony se odehrává na náhradních místech.

O opravě opery se mluví léta a cena, kterou za ni má stát zaplatit, rostla. Ministerstvo kultury navyšování zdůvodňuje tím, že předchozí investiční záměry zahrnovaly pouze opravy vybraných technologií a dílčí restaurátorské práce na historické budově. Při přípravě projektové dokumentace se ale prý přišlo na další nedostatky ve stavu obou budov či statice historické budovy. Podle ministerstva je nutná generální rekonstrukce obou budov.

Státní opera Praha (foto archiv)

Financování rekonstrukce zajišťuje program Péče o národní kulturní poklad, z nějž se hradí opravy či novostavby sídel několika významných kulturních institucí. Platí se z něj také třeba dostavba hostivařského depozitáře pro Národní knihovnu, revitalizace Klementina či rekonstrukce hlavní budovy Národního muzea.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat