Týden s hudbou
Co přinese tento týden
Praha
Ve středu 3., ve čtvrtek 4. a v pátek 5. května uvede Česká filharmonie pod vedením šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka ve Dvořákově síni Rudolfina Mozartův Houslový koncert č. 5 A dur s Nikolajem Znaiderem a Pátou symfonii Gustava Mahlera. Obě skladby nezazní společně poprvé. Jako dokonalý protiklad k vlastní kompozici zvolil už sám Mahler skladbu, od jejíhož vzniku uplynulo v té době již více než jedno a čtvrt století. Ze středečního koncertu plánujeme přinést recenzi.
Rekonstrukci takzvané plzeňské verze Dvořákovy Mše D Dur op. 86 zvané Lužanská v autorově úpravě pro sóla a sbor s doprovodem harmonia, violoncella a kontrabasu přednese ve čtvrtek 4. května v kostele Panny Marie pod řetězem Ensemble Inégal pod vedením Adama Viktory.
Ve čtvrtek 4. května se v Koncertním sále Pražské konzervatoře uskuteční koncert Smyčcového orchestru Pražské konzervatoře a souboru Prague Conservatory Modern. Dirigují Chuhei Iwasaki a Pavel Trojan jr., zazní skladby Josefa Suka, Jeana Françaixe, Klementa Slavického, Otmara Máchy, Jacquese Iberta.
V pátek 5. května se v Divadle Na Rejdišti uskuteční premiéra muzikálu pro činoherce Krvavá Henrietta autorů Oldřicha Daňka a Jana Franka Fischera v režii Josefa Kačmarčíka a v provedení 5. ročníku hudebně-dramatického oddělení.
Regiony
V pondělí 1. května vystoupí v broumovském klášteře houslový virtuóz Jaroslav Svěcený a kytarista Miloslav Klaus. Svým Koncertem pro deset strun symbolicky zahájí dvanáctý ročník festivalu Za poklady Broumovska. Zazní originální skladby Niccolò Paganiniho, Maura Giulianiho či Filippa Gragnaniho pro housle a kytaru, které posléze vystřídá hudba Gabriela Faurého a Ástora Piazzolly.
Třicátý devátý mezinárodní festival Pardubické hudební jaro 2017 pokračuje v prvním květnovém týdnu dalšími koncerty. V úterý 2. května se v kostele Narození Panny Marie v Hlinsku uskuteční Setkání s Václavem Hudečkem, koncert k jeho životnímu jubileu. Program tvoří Antonio Vivaldi, Johann Sebastian Bach, Jakub Jan Ryba a Wolfgang Amadeus Mozart. Ve středu 3. května v Poutním chrámu Panny Marie Pomocné na Chlumku v Luži vystoupí Schola Gregoriana Pragensis pod vedením Davida Ebena s programem Zpívejme, věrní, společně a ve čtvrtek 4. května, tentokrát v kostele sv. Bartoloměje v Pardubicích, zazní v jejich podání Carolus IV. – Rex et Imperator. V pátek 5. května se ve Velkém sále Muzea v Chrudimi koná koncert Rod Stammiců a Pardubice, který bude připomínkou působení slavného muzikantského rodu v Pardubicích a kulatého výročí Jana Václava Stamice. Skladby Josepha Haydna, Karla Stamice a Jana Václava Stamice přednesou Komorní filharmonie Pardubice, Vysokoškolský umělecký soubor a Continuo Pardubice. Na posledním koncertu v tomto týdnu vystoupí v neděli 7. května v Kongresovém centru – Atrium palác Pardubice Laco Déczi & Celula New York.
Také čtyřicátý devátý ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka nabídne v prvním květnovém týdnu další koncerty. V úterý 2. května od 11.00 a 12.30 hodin se v rámci doprovodného programu uskuteční v Divadle Antonína Dvořáka v Příbrami představení pro žáky prvního stupně základních škol – Papageno v kouzelném lese. Večer pak v kostele svatého Jakuba provedou loutnista Jindřich Macek a flétnistka Silvie Mechová díla klasická i úpravy skladeb určených původně jiným nástrojům. Ve čtvrtek 4. května přivítá Galerie Františka Drtikola na zámku Ernestinum v Příbrami Bennewitzovo kvarteto, které přednese na koncertě, věnovaném přátelství a vzájemné podpoře a úctě Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka, Kvartet č. 13 G dur Antonína Dvořáka a Listy důvěrné Leoše Janáčka.
Poslední festivalový večer tohoto týdne se pak koná v sobotu 6. května na zámku Březnice. Láska je tématem koncertu mexického kytarového virtuosa Josého Maríi Obesa, který se nechává inspirovat středoamerickým folklórem a kromě interpretace klasické hudby se snaží zaujmout hrou původní mexické hudby či známých mexických písní. José María Obeso vystoupí spolu se španělskou violoncellistkou Patrycii de la Fuente Lorenzo.
Na čtvrtek 4. května připravilo Jihočeské divadlo České Budějovice premiéru operety Williama S. Gilberta a Arthura Sullivana Mikádo. Inscenační tým tvoří dirigent Martin Peschík a režisér Dominik Beneš, scénu vytvořil Petr Vítek, kostýmy Lenka Polášková, choreografii Béla Kéri Nagy a atmosféru celé inscenace dotváří světelný design Daniela Tesaře. Příběh z exotického Japonska je vtipnou zástěrkou, jak se zasmát poměrům nejen ve staré dobré Anglii, ale i v dnešní neduživé Evropě.
V připravované premiéře operety Franze Lehára Země úsměvů souboru opery a operety Moravského divadla Olomouc zavítá publikum v pátek 5. května spolu s princem Su-Čongem (Jakub Rousek nebo Martin Šrejma) a Lízou (Lucie Janderková nebo Olga Jelínková) do exotické Číny. Autorem hudebního nastudování je Tomáš Hanák, režie se ujala Dagmar Hlubková, choreografii vytvořil Robert Balogh, scénu Jaroslav Milfajt, kostýmy Tomáš Kypta.
Sopranistka Eva Urbanová je hlavním magnetem letošního ročníku mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Olomouc. V prostorách Moravské filharmonie vystoupí na začátku května hned dvakrát. V jejím podání zazní na koncertě v pátek 5. května árie z českých oper. Zahajovací koncert tentokrát nebude na Výstavišti Flora, ale v sídle filharmonie. Eva Urbanová vystoupí i o den později, v sobotu 6. května, důvodem je i menší kapacita sálu Reduty.
Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Ve věku dvaapadesáti let zemřel ve středu 26. dubna na selhání srdce německý tenorista Endrik Wottrich. Smutnou zprávu potvrdil v sobotu pěvcův manažer Rico Förster. Endrik Wottrich byl uznávaným interpretem mimo jiné wagnerovských rolí, opakovaně vystupoval na festivalu v Bayreuthu. O jeho úmrtí jsme informovali zde.
Lotyšský parlament udělil ve čtvrtek občanství rusko-americkému tanečníkovi, choreografovi a herci Mikhailu Baryshnikovovi. Rodák z Rigy v sedmdesátých letech emigroval do USA, kde požádal o politický azyl. Devětašedesátiletý Baryshnikov se stal jedním z nejznámějších emigrantů z bývalého Sovětského svazu a legendou dvacátého století, v současnosti je považován za žijícího klasika světového baletu. V Rize v posledních letech pobýval několikrát. Loni se na scéně Lotyšské národní opery a baletu konala premiéra jeho one-man show Dopis pro člověka. Podrobnější zprávu najdete na našich stránkách zde.
Čtvrteční koncert Slovenské filharmonie pod taktovkou Ilana Volkova a s britským violoncellistou Raphaelem Wallfischem byl již devátým v pořadí v rámci letošního symfonicko-vokálního cyklu, podílelo se na něm i trio posluchačů bratislavské konzervatoře. Program byl tvořen předehrou k opeře Richarda Wagnera Lohengrin, Koncertem pro violoncello a orchestr d moll Édouarda Lala a Symfonií č. 3 a moll, op. 44 Sergeje Rachmaninova. Recenzi z koncertu jsme publikovali zde.
Ve čtvrtek, v pátek a také v sobotu 27. – 29. dubna se v mnichovském Gasteigu uskutečnil koncert Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. Na programu byly mimo jiné i Biblické písně Antonína Dvořáka v podání mezzosopranistky Magdaleny Kožené. Recenzi jsme přinesli zde, rozhovor s Magdalenou Koženou k tomuto programu zde.
Na sobotu 29. dubna připadl Mezinárodní den tance, který se slaví už od roku 1982. K výročí bylo vybráno datum narození tanečníka a choreografa Jeana-Georgese Noverra (29. dubna 1727 – 19. listopadu 1810). Letošní poselství bylo vybráno ze slov americké tanečnice a choreografky Trishy Brown, která zemřela letos 18. března. Jeho znění najdete na našem portále zde, Mezinárodnímu dni tance jsme se věnovali i zde.
Praha
Pondělní koncert z Lobkowicz abonmá PKF – Prague Philharmonia nabídl dvojitou porci klavírních koncertů v podání Andrewa von Oeyena. Mozartův Klavírní koncert A dur a Beethovenův koncert Klavírní koncert č. 2 B dur, op. 19 doplnila Vranického Symfonie Es dur. Ta patří k pokladům Lobkowiczkého archivu. Recenzi koncertu jsme přinesli zde.
Nové varhany pro svatovítskou katedrálu postaví španělská firma Gerharda Grenzinga. Zhotovila už sto třicet osm nových varhan, mimo jiné i nástroje do bruselské či madridské katedrály, uskutečnila přes devadesát rekonstrukcí historických nástrojů. Nástroj pro Prahu bude inspirován francouzskými vlivy a umožní kromě klasické hudby hrát také současné varhanní skladby. Varhany si vyžádají investici 80 milionů korun a měly by se poprvé rozeznít v říjnu 2019. V pondělí kardinál Dominik Duka podepsal v katedrále smlouvu se zástupci firmy. Podrobně jsme informovali zde a okomentovali zde.
Symfonický orchestr Českého rozhlasu ve své devadesáté první sezoně bude klást v programu důraz na různorodost. Stejně jako v té minulé dojde na premiéru nového opusu zkomponovaného přímo na objednávku orchestru. Rezidenčním umělcem rozhlasových symfoniků bude basbarytonista Adam Plachetka. Do nové sezony vstoupí rozhlasoví symfonikové se svým šéfdirigentem Ondrejem Lenárdem 2. října, zazní díla Ericha Wolfganga Korngolda, Bohuslava Martinů a Hectora Berlioze. V úterý o tom informoval ředitel orchestru Jakub Čížek. Hlavním pilířem sezony koncertních cyklů je řada R – Když klasika je vášní zahrnující dvanáct koncertů ve Dvořákově síni Rudolfina. Cyklus nabídne mimo jiné violoncellistu Stevena Isserlise v koncertu klasika francouzské hudby dvacátého století Henriho Dutilleuxe nebo cembalistu Mahana Esfahaniho, který zahraje Cembalový koncert Viktora Kalabise.
V úterý se s novým projektem v divadle Alfred ve dvoře představila mexická choreografka a performerka Cristina Maldonad. Jmenuje se Stereopresence a v Praze žijící umělkyně v něm zkoumá, v kolika realitách je možné existovat zároveň. Se spoluúčinkující dramaturgyní Sodjou Zupanc Lotker se inspirovaly raným videoartem a slibují výpravu do paralelních světů a mnohovrstevnatosti lidského vědomí.
Dlouho očekávaným koncertem probíhající sezony Symfonického orchestru hlavního města Prahy byl recitál mladého českého tenoristy Petra Nekorance. Uskutečnil se 25. dubna v kostele sv. Šimona a Judy v Praze. Sólistu doprovázela na cembalo Edita Keglerová, na klavír Eva Kulichová a na varhany Václav Uhlíř, který vystoupil mezi jednotlivými písněmi s díly barokních skladatelů Bohuslava Matěje Černohorského, Domenica Zipoliho a Johna Stanleyho. Recitál s názvem Ave Maria byl zasvěcen sakrální hudbě, program sestával z duchovních písní a árií různých období a hudebních stylů. Naši recenzi z recitálu Petra Nekorance si můžete přečíst zde.
Ve věku devadesáti let zemřel v úterý 25. dubna v Praze operní pěvec Miroslav Smyčka. Nejdříve působil jako sborista v Opavě, poté jako sólový barytonista v operních domech v Liberci, Ústí nad Labem a Českých Budějovicích. Ve volném čase byl Smyčka náruživým esperantistou, v tomto jazyce koncertoval na mnoha akcích v Česku i v zahraničí. Zprávu o pěvcově úmrtí jsme přinesli zde.
Novomlýnská vodárenská věž nabízí od 26. dubna stálou expozici Praha hoří!, ukazující historii hasičství a požárů v metropoli. Zájemci se ve zrestaurované vodárenské věži mohou seznámit s nebezpečím požárů pro Prahu v minulých stoletích i nedávné minulosti. Výstava ukazuje způsoby, jakými se obyvatelé Prahy bránili proti ničivému živlu, i jak se vyvíjely technické možnosti hašení požárů. Návštěvníky mimo jiné přenáší do nitra hořícího Národního divadla, seznamuje ho s úlohou vodárenských věží, požáry v průběhu staletí i příběhy pražského hasičstva. Více najdete zde.
Letošní osmnáctý ročník Letních slavností staré hudby, který se v Praze uskuteční mezi 11. červencem a 7. srpnem, přenese návštěvníky do sídla francouzských králů Versailles. V podání českých i zahraničních interpretů zazní výběr barokních instrumentálních i vokálních skladeb, z nichž některé budou uvedeny v novodobé premiéře. Ve středu program festivalu představil jeho management. Úvodní koncert s názvem Král nebes 11. července v kostele sv. Šimona a Judy přinese díla složená za vlády Ludvíka XIV. Podrobně jsme informovali zde.
Ředitel PKF Radim Otépka ve čtvrtek představil novou sezonu PKF-Prague Philharmonia, která se tématicky tentokrát zaměří především na světové pěvce. Budou mezi nimi Andrej Bondarenko, Karita Mattila, Lucas Meachem, Simona Houda Šaturová a Paul Groves. I v sezoně 2017/2018 navštíví PKF Omán, z nahrávacích projektů čeká PKF natáčení CD s rumunskou sopranistkou Angelou Gheorghiu. Druhým ročníkem bude pokračovat donátorská řada koncertů v Lobkowiczkém paláci v Praze, pokračovat bude i cyklus soudobé hudby Krása dneška v Experimentálním prostoru NoD a koncerty pro děti v Rudolfinu. Informovali jsme zde.
Regiony
Hudební festival Lípa Musica bude letos hostit osmnáct míst v Libereckém a Ústeckém kraji a v saském pohraničí, na programu je dvacet čtyři koncertů. Většina se uskuteční na podzim, předprodej ale začne už v květnu, informovalo v pondělí vedení festivalu. Vrcholem festivalu by se měl stát listopadový koncert v Šaldově divadle v Liberci s operním pěvcem Adamem Plachetkou. Podrobné informace o programu nového ročníku festivalu jsme přinesli zde.
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, který se uskuteční od 14. července do 5. srpna, nabídne devatenáct koncertů, vystoupí na nich zahraniční i čeští interpreti nabízející klasickou hudbu, muzikál, šanson i crossover. Na zahajovacím operním galakoncertě zazpívají rumunská sopranistka Angela Gheorghiu a mexický tenorista Ramón Vargas za doprovodu PKF – Prague Philharmonia pod vedením Leoše Svárovského. V úterý představil letošní program festivalový management. Více jsme o programu letošního ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov informovali zde.
Jihočeské divadlo v úterý oznámilo, že 14. dubna ve věku nedožitých čtyřiadevadesáti let zemřela v Praze dlouholetá sólistka opery českobudějovického operního souboru, sopranistka Eva Valentová. V Jihočeském divadle působila od sezony 1951/1952, nejprve jako členka tehdejšího zpěvoherního souboru, aby od sezony 1959/1960 přešla jako sólistka do tehdy nově konstituovaného souboru opery. Zůstala v něm platnou, kolegy milovanou a divácky oblíbenou pěvkyní až do svého odchodu na odpočinek v roce 1982. Zprávu jsme přinesli zde.
Národní divadlo moravskoslezské uvedlo ve čtvrtek komickou operu Bedřicha Smetany Tajemství. Hudebního nastudování se ujal Jakub Klecker, režie Tomáš Studený. Po Čertově stěně a Braniborech v Čechách je to v pořadí třetí opera Bedřicha Smetany, kterou divadlo v posledních letech připravilo. Její uvedení je součástí projektu Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024. Jeho cílem je nastudování všech osmi dokončených Smetanových oper. Pro současné nastudování Tajemství scénu připravil David Janošek a kostýmy navrhla Eva Jiřikovská. V hlavních rolích se představil Martin Gurbaľ, Svatopluk Sem, Jakub Kettner, Anna Nitrová, Ondřej Koplík, Jevhen Šokalo a další. Naši recenzi z premiéry si můžete přečíst zde.
Součástí festivalu Pardubické hudební jaro jsou i koncerty v sakrálních prostorách. Nekonají se však pouze v největších chrámech a kostelech regionu. V sobotu tak festival zamířil do malebných Kameniček na Hlinecku, letos již potřetí. Návštěvníkům se tentokrát představili sopranistka Olga Jelínková a varhaník Aleš Bárta. Jejich hodinový program zahrnul období vrcholného baroka i romantismu, od tradičního Bacha až k Dvořákovi, Bizetovi a Boëllmannovi. Recenzi na našich stránkách najdete zde.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]