Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden od 1. do 7. května 2017 - vydání číslo 209. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Přinášíme souhrn událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co přinese tento týden
Praha
Ve středu 3.
, ve čtvrtek 4. a v pátek 5. května uvede Česká filharmonie pod vedením šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka ve Dvořákově síni Rudolfina Mozartův Houslový koncert č. 5 A dur s Nikolajem Znaiderem a Pátou symfonii Gustava Mahlera. Obě skladby nezazní společně poprvé. Jako dokonalý protiklad k vlastní kompozici zvolil už sám Mahler skladbu, od jejíhož vzniku uplynulo v té době již více než jedno a čtvrt století. Ze  středečního koncertu plánujeme přinést recenzi.

Nikolaj Znaider (zdroj ČF / © Lars Gundersen)

Rekonstrukci takzvané plzeňské verze Dvořákovy Mše D Dur op. 86 zvané Lužanská v autorově úpravě pro sóla a sbor s doprovodem harmonia, violoncella a kontrabasu přednese ve čtvrtek 4. května v kostele Panny Marie pod řetězem Ensemble Inégal pod vedením Adama Viktory.

Ve čtvrtek 4. května se v Koncertním sále Pražské konzervatoře uskuteční koncert Smyčcového orchestru Pražské konzervatoře a souboru Prague Conservatory Modern. Dirigují Chuhei Iwasaki a Pavel Trojan jr., zazní skladby Josefa Suka, Jeana Françaixe, Klementa Slavického, Otmara Máchy, Jacquese Iberta.

V pátek 5. května se v Divadle Na Rejdišti uskuteční premiéra muzikálu pro činoherce Krvavá Henrietta autorů Oldřicha Daňka a Jana Franka Fischera v režii Josefa Kačmarčíka a v provedení 5. ročníku hudebně-dramatického oddělení.

 

Regiony
V pondělí 1. května
vystoupí v broumovském klášteře houslový virtuóz Jaroslav Svěcený a kytarista Miloslav Klaus. Svým Koncertem pro deset strun symbolicky zahájí dvanáctý ročník festivalu Za poklady Broumovska. Zazní originální skladby Niccolò Paganiniho, Maura Giulianiho či Filippa Gragnaniho pro housle a kytaru, které posléze vystřídá hudba Gabriela Faurého a Ástora Piazzolly.

Jaroslav Svěcený (zdroj sveceny.cz)

Třicátý devátý mezinárodní festival Pardubické hudební jaro 2017 pokračuje v prvním květnovém týdnu dalšími koncerty. V úterý 2. května se v kostele Narození Panny Marie v Hlinsku uskuteční Setkání s Václavem Hudečkem, koncert k jeho životnímu jubileu. Program tvoří Antonio Vivaldi, Johann Sebastian Bach, Jakub Jan Ryba a Wolfgang Amadeus Mozart. Ve středu 3. května v Poutním chrámu Panny Marie Pomocné na Chlumku v Luži vystoupí Schola Gregoriana Pragensis pod vedením Davida Ebena s programem Zpívejme, věrní, společně a ve čtvrtek 4. května, tentokrát v kostele sv. Bartoloměje v Pardubicích, zazní v jejich podání Carolus IV. – Rex et Imperator. V pátek 5. května se ve Velkém sále Muzea v Chrudimi koná koncert Rod Stammiců a Pardubice, který bude připomínkou působení slavného muzikantského rodu v Pardubicích a kulatého výročí Jana Václava Stamice. Skladby Josepha Haydna, Karla Stamice a Jana Václava Stamice přednesou Komorní filharmonie Pardubice, Vysokoškolský umělecký soubor a Continuo Pardubice. Na posledním koncertu v tomto týdnu vystoupí v neděli 7. května v Kongresovém centru – Atrium palác Pardubice Laco Déczi & Celula New York.

Také čtyřicátý devátý ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka nabídne v prvním květnovém týdnu další koncerty. V úterý 2. května od 11.00 a 12.30 hodin se v rámci doprovodného programu uskuteční v Divadle Antonína Dvořáka v Příbrami představení pro žáky prvního stupně základních škol – Papageno v kouzelném lese. Večer pak v kostele svatého Jakuba provedou loutnista Jindřich Macek a flétnistka Silvie Mechová díla klasická i úpravy skladeb určených původně jiným nástrojům. Ve čtvrtek 4. května přivítá Galerie Františka Drtikola na zámku Ernestinum v Příbrami Bennewitzovo kvarteto, které přednese na koncertě, věnovaném přátelství a vzájemné podpoře a úctě Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka, Kvartet č. 13 G dur Antonína Dvořáka a Listy důvěrné Leoše Janáčka.

Bennewitzovo kvarteto (zdroj bennewitzquartet.com / foto ©Kamil Ghais)

Poslední festivalový večer tohoto týdne se pak koná v sobotu 6. května na zámku Březnice. Láska je tématem koncertu mexického kytarového virtuosa Josého Maríi Obesa, který se nechává inspirovat středoamerickým folklórem a kromě interpretace klasické hudby se snaží zaujmout hrou původní mexické hudby či známých mexických písní. José María Obeso vystoupí spolu se španělskou violoncellistkou Patrycii de la Fuente Lorenzo.

Na čtvrtek 4. května připravilo Jihočeské divadlo České Budějovice premiéru operety Williama S. Gilberta a Arthura Sullivana Mikádo. Inscenační tým tvoří dirigent Martin Peschík a režisér Dominik Beneš, scénu vytvořil Petr Vítek, kostýmy Lenka Polášková, choreografii Béla Kéri Nagy a atmosféru celé inscenace dotváří světelný design Daniela Tesaře. Příběh z exotického Japonska je vtipnou zástěrkou, jak se zasmát poměrům nejen ve staré dobré Anglii, ale i v dnešní neduživé Evropě.

V připravované premiéře operety Franze Lehára Země úsměvů souboru opery a operety Moravského divadla Olomouc zavítá publikum v pátek 5. května spolu s princem Su-Čongem (Jakub Rousek nebo Martin Šrejma) a Lízou (Lucie Janderková nebo Olga Jelínková) do exotické Číny. Autorem hudebního nastudování je Tomáš Hanák, režie se ujala Dagmar Hlubková, choreografii vytvořil Robert Balogh, scénu Jaroslav Milfajt, kostýmy Tomáš Kypta.

Sopranistka Eva Urbanová je hlavním magnetem letošního ročníku mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Olomouc. V prostorách Moravské filharmonie vystoupí na začátku května hned dvakrát. V jejím podání zazní na koncertě v pátek 5. května árie z českých oper. Zahajovací koncert tentokrát nebude na Výstavišti Flora, ale v sídle filharmonie. Eva Urbanová vystoupí i o den později, v sobotu 6. května, důvodem je i menší kapacita sálu Reduty.

Eva Urbanová (foto Petr Adámek)

 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Ve věku dvaapadesáti let zemřel ve středu 26. dubna na selhání srdce německý tenorista Endrik Wottrich. Smutnou zprávu potvrdil v sobotu pěvcův manažer Rico Förster. Endrik Wottrich byl uznávaným interpretem mimo jiné wagnerovských rolí, opakovaně vystupoval na festivalu v Bayreuthu. O jeho úmrtí jsme informovali zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat