Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
Týden od 2. do 8. října 2017 - vydání číslo 231. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Přinášíme souhrn událostí aktuálního i uplynulého týdne.


Co přinese tento týden
Zahraničí
Druhý týden Bratislavských hudebních slavností nabídne přehlídku světových symfonických orchestrů. Na pódiu Koncertní síně Slovenské filharmonie se vystřídají Tongyeong Festival Orchestra s dirigentem Heinzem Holligerem a houslistkou Clarou Jumi Kang (pondělí 2. října), Junge Deutsche Philharmonie s dirigentem Jukka-Pekkou Sarastem a klavíristou Tzimonem Bartem (úterý 3. října, z koncertu přineseme recenzi), Slovenská filharmonie vedená Lawrencem Fosterem a s klavíristou Evgenyjem Kissinem (středa 4. října) a Tonkünstler-Orchester Niederösterreich s dirigentem Yutakem Sadem, klavíristou Rogerem Murarem a hráčkou na Martenotovy vlny Valérie Hartmann-Claverie (pátek 6. října).

Evgeny Kissin (zdroj commons.wikimedia.org / foto Levg)

 

Praha
Do 91. sezony vstoupí Symfonický orchestr českého rozhlasu se svým šéfdirigentem Ondrejem Lenárdem a jedním z českých houslistů mladé generace Janem Mráčkem. V jejich podání zazní v pondělí 2. října ve Dvořákově síni Rudolfina brilantní Koncert pro housle a orchestr z roku 1945 brněnského rodáka Ericha Wolfganga Korngolda, kterého předtím, než zahájil úspěšnou kariéru filmového skladatele ve zlaté éře Hollywoodu, chválil jako zázračné dítě Gustav Mahler. Program otevře o dva roky mladší Památník Lidicím, který v americkém exilu žijící Bohuslav Martinů věnoval obyvatelům vyhlazené obce, večer pak uzavře programní Fantastická symfonie klasika francouzské hudby Hectora Berlioze. Z koncertu připravujeme recenzi.

Dvě odlišná zhudebnění mešního ordinária dvěma génii, z nichž každý reprezentuje svébytný svět duchovní hudby, budou moci konfrontovat posluchači ve Dvořákově síni Rudolfina v úterý 3. října. Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse zde provedou Bachovu Mši g moll a poslední mešní kompozici Jana Dismase Zelenky Missa Omnium Sanctorum. Sólové party nastudovali sopranistka Aleksandra Lewandowska, altistka Aneta Petrasová, tenorista Václav Čížek a basisté Jaromír Nosek a Michał Dembiński. Hodnocení koncertu, kterým soubor Collegium 1704 zahájí svoji novou sezonu Hudebního mostu Praha-Drážďany, si budete moci přečíst na našich stránkách.

Collegium 1704 (foto Petra Hajská)

Festival hudebního divadla Opera přichystal na tento týden milovníkům opery čtyři představení na scéně Stavovského divadla. V úterý 3. října se zde představí soubor Státní opery Banská Bystrica se svým nastudováním opery Jána Cikera Juro Jánošík. Slavného slovenského zbojníka vystřídá ve středu 4. října na stejném pódiu bájná řecká kouzelnice Médea Luigiho Cherubiniho v provedení Divadla J. K. Tyla Plzeň. Další řecká hrdinka bude z tvůrčí dílny Divadla F. X. Šaldy v Liberci – Thaïs Julese Masseneta v pátek 6. října. Jihočeské divadlo České Budějovice se bude prezentovat na festivalu v neděli 8. října svým komponovaným večerem, který spojuje Ravelovu jednoaktovou operu Dítě a kouzla s edukačním programem Kouzla a dítě. Všechna představení tohoto týdne opět zhodnotíme na našich stránkách, stejně jako inscenace minulého týdne (Macbeth, Triptych, Hrabě Ory).

IV. ročník mezinárodního festivalu Zelenka Festival Praha – Drážďany, jehož pořadatelem je hudební soubor Ensemble Inégal, otevře v úterý 3. října v Kostele Panny Marie pod řetězem kompletní provedení Zelenkových Lamentací proroka Jeremiáše v interpretaci souboru Collegium Marianum s uměleckou vedoucí Janou Semerádovou. Program druhého koncertu festivalu ve středu 4. října čerpá z pokladu Zelenkovy vlastní sbírky světské vokální hudby, ve které se objevují díla mimo jiné Giacomelliho, Händela, Hasse a Porpory. Hlavními protagonisty večera v Rytířském sálu Velkopřevorského paláce budou soubor Musica Aeterna se svým uměleckým vedoucím Petrem Zajíčkem a sopranistky Gabriela Eibenová a Lenka Cafourková. Festivalové dění vyvrcholí společným projektem souborů Dresdner Kammerchor a Ensemble Inégal v nastudování Adama Viktory, v jejichž interpretaci zazní premiéra Zelenkovy mše Missa Corporis Domini. Provedení této Zelenkovy rané mše, které proběhne v pátek 6. října v Kostele Panny Marie pod řetězem, bude mít o den později (v sobotu 7. října) reprízu v drážďanském kostele sv. Anny.

Ensemble Inégal (zdroj inegal.cz)

Ve středu 4. října v 10.30 hodin budou uloženy do hrobu spravovaného Nadací Život umělce na pražském Vyšehradě ostatky významné české operní pěvkyně Evy Děpoltové, dlouholeté sólistky Národního divadla, která zemřela 16. července tohoto roku v nedožitých dvaasedmdesáti letech. Její medailon si můžete přečíst zde.

Na dvou koncertech ve středu 4. a ve čtvrtek 5. října představí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK ve Smetanově síni Obecního domu světovou premiéru skladby Josého Cury pro sbor a orchestr s názvem Modus, která je inspirovaná motivy středověké Prahy. José Cura bude i dirigentem obou večerů a sólistou ve dvou dílech argentinského skladatele Ariela Ramíreze (Misa Criolla a Navidad Nuestra), které zazní na koncertech ve světové premiéře v orchestrální podobě. Pověření k orchestraci dostal José Cura přímo od skladatele. Sborové party přednese Pražský filharmonický sbor. Program koncertů doplní známý Aranjuezský koncert pro kytaru a orchestr Joaquína Rodriga v podání italského kytaristy Aniella Disideria. Na reflexi koncertu se můžete těšit na našich stránkách.

José Cura, Pietari Inkinen, FOK (foto Petr Dyrc)


Ve středu 4. října
uvede Hartig Ensemble – Tance a balety tří století, profesionální soubor věnující se rekonstrukci a reinterpretaci tanců několika historických epoch, v refektáři Emauzského kláštera vtipnou hudebně-taneční hříčku Claudia Monteverdiho s názvem Ballo delle ingrate (Ballo nevděčnic). Iniciátorem projektu je dirigent Tomáš Hála, který s mladými zpěváky, hudebníky a tanečnicemi Hartig Ensemble přinese tento kus před současného diváka a posluchače v dobovém hávu. Režie a choreografie se ujala profesorka AMU Helena Kazárová.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat