Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden? Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 11. do 17. prosince 2017 241

Zahraničí
Slovenská filharmonie se po dva adventní večery představí pod taktovkou Leoše Svárovského. Ve čtvrtek 14. a v pátek 15. prosince se ke slovenským filharmonikům v Koncertní síni Slovenské filharmonie připojí Slovenský filharmonický sbor, Bratislavský chlapecký sbor a barytonista Sergej Tolstov, aby posluchačům navodili sváteční atmosféru provedením Honneggerovy Vánoční kantáty. Program doplní Evangelio, poéma pro orchestr Joaquína Turiny a Koncert pro housle a orchestr č. 2 Henryka Wieniawského v podání Dalibora Karvaye. Koncert zhodnotíme na našich stránkách.

Slovenská filharmónia – dirigent Leoš Svárovský (foto Ján Lukáš)

 

Praha
Z bohatého programu 23. ročníku festivalu Dny Bohuslava Martinů, který začal minulý týden v Praze, vybíráme několik výjimečných událostí. V úterý 12. prosince jsou to dva koncerty komorní hudby. V Sukově síni Rudolfina se představí Kvarteto Apollon s klavíristou Danielem Wiesnerem. V jejich podání zazní díla Viktora Kalabise, Ivana Kurze, Josefa Bohuslava Foerstera a chybět nebude samozřejmě Bohuslav Martinů. Ve spolupráci s festivalem EuroArt se uskuteční tentýž večer v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce vystoupení Stamicova kvarteta, které si k provedení Klavírního kvintetu č. 1 Bohuslava Martinů přizvalo Kristýnu Znamenáčkovou, Klarinetový kvartet Es dur Karla Stamice provede společně s klarinetistkou Annou Paulovou. Příznivci orchestrálních koncertů mohou zavítat například v pátek 15. prosince do Koncertního sálu Pražské konzervatoře, kde bude znít hudba Ivana Kurze, Martina Hyblera a Jaroslava Křičky. Martinů bude zastoupen svojí Čtvrtou symfonií. Filharmonii Hradec Králové bude řídit Miriam Němcová. Z vybraných koncertů festivalu přinášíme recenze, ohlasy na koncerty minulého týdne si můžete přečíst zde (Pražský filharmonický sbor, Prague Conservatory Modern).

Prařský filharmonický sbor – Praha 6. 12. 2017 (zdroj PFS / foto Martin Divíšek)

Druhý koncert 25. sezony Českého národního symfonického orchestru ve středu 13. prosince ve Smetanově síni Obecního domu přinese program z děl hudebního romantismu: předehru k opeře Čarostřelec Carla Marii von Webera, Čtvrtou symfonii Johannese Brahmse a Klavírní koncert a moll Roberta Schumanna, v němž se jako sólista představí Ivo Kahánek. Koncert, který bude řídit Petr Altrichter, pro vás zhodnotíme na našich stránkách.

Na objednávku Národního divadla vznikl dvacet let po smrti slavného a oblíbeného spisovatele jedinečný projekt: opera Miloše Orsona Štědroně Don Hrabal. Světová premiéra tohoto pozoruhodného díla se odehraje ve čtvrtek 14. prosince na Nové scéně Národního divadla. Titulní roli opery o Bohumilu Hrabalovi ztvární Roman Janál. Jako tři osudové Hrabalovy ženy se představí Yukiko Kinjo jako Múza, Jana Sýkorová jako Pipsi a Lenka Šmídová jako Matka. V opeře nechybí ani sbor milovaných koček a hejno holubů, kteří byli svědky posledních chvil spisovatele při pádu z okna Nemocnice Na Bulovce. Sbor a Orchestr Národního divadla řídí Jan Chalupecký. Režisérkou opery je Linda Keprtová. Z příprav inscenace chystáme videoreportáž a také rozhovor z opery, z premiéry připravujeme recenzi.

M. O. Štědroň: Don Hrabal – foto ze zkoušky (zdroj archiv ND Praha / foto Pavel Štoll)

V atraktivním projektu nazvaném Dolce Duello vystoupí ve čtvrtek 14. prosince ve Dvořákově síni Rudolfina operní superstar Cecilia Bartoli a slavná argentinská violoncellistka Sol Gabetta. Dvořákova síň Rudolfina bude jednou ze zastávek na jejich turné, na němž prezentují svoji stejnojmennou nahrávku barokních árií pro zpěv a violoncello. Bartoli a Sol Gabettu na jejich turné doprovází Cappella Gabetta a dirigent a houslista Andrés Gabetta. Reflexi koncertu si budete moci přečíst na našich stránkách.

Festival Kultura v srdci Prahy, který pořádá Jednota pro zvelebení hudby v Čechách, zakončí ve čtvrtek 14. prosince v Koncertním sále Pražské konzervatoře Vánoční koncert Barokního orchestru Pražské konzervatoře. Ten pod vedením Jakuba Kydlíčka nastudoval díla Henryho Purcella a Marca-Antoina Charpentiera.

Slavnostní zahajovací galakoncert Mezinárodního hudebního festivalu České doteky hudby s názvem Sophia Jaffé na Hradě se uskuteční v sobotu 16. prosince ve Španělském sále Pražského hradu. Je věnován třístému výročí narození významného českého hudebního skladatele Jana Václava Stamice, kterého obdivoval i Wolfgang Amadeus Mozart. Na programu koncertu, na němž vystoupí německá houslová virtuózka Sophia Jaffé s doprovodem PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou dirigenta Petra Vronského, tak zazní kromě Stamicovy Sinfonie D dur rovněž Mozartův Houslový koncert A dur. Večer uzavře Beethovenova Symfonie č. 3 „Eroica“.

Sophia Jaffé (zdroj www.sophiajaffe.com)

Mimořádný vánoční koncert zařadil mezi své orchestrální koncerty Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Na neděli 17. prosince si do Smetanovy síně Obecního domu pozval svého již pravidelného hosta, tenoristu Štefana Margitu a společně sestavili pestrý program z děl Wolfganga Amadea Mozarta, Giuseppe Verdiho, Georgese Bizeta, ale také českých autorů (Antonín Dvořák či Leoš Janáček). Partnerkou v duetech bude Margitovi slovenská sopranistka Andrea Danková, za dirigentským pultem stane Marek Štilec. Z koncertu si budete moci na našich stránkách přečíst recenzi.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat