Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden? Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 16. do 22. dubna 2018 259

Zahraničí
Ve čtvrtek 19. a v pátek 20. dubna má Slovenská filharmonie na programu díla od klasicismu až po skladbu současné slovenské autorky Ľubice Čekovské Palingenia. Hudební příběh o nenápadném hmyzu pro symfonický orchestr zkomponovala skladatelka na objednávku Essenské filharmonie, kde skladba zazněla v premiéře v roce 2015. V bratislavské Redutě zazní tento opus ve slovenské premiéře. Programy koncertů doplní Symfonie č. 8 F dur Ludwiga van Beethovena. Ve druhé polovině koncertů, na nichž povede slovenské filharmoniky jejich šéfdirigent James Judd, se poprvé v Bratislavě představí klavírní virtuóz, zkušený anglický světoběžník Stephen Hough, v jehož interpretaci zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 1 fis moll Sergeje Rachmaninova. Stephen Hough se představí i v Malém sále Slovenské filharmonie v úterý 17. dubna. Klavírní recitál sestavil z děl Clauda Debussyho, Roberta Schumanna a Ludwiga van Beethovena.

Bratislava 12. 4. 2018 (zdroj Slovenská filharmónia / foto © Ján F. Lukáš)

 

Praha
Předposlední koncert klavíristy Saleema Ashkara z koncertní série kompletního uvedení Beethovenových klavírních sonát Saleem Ashkar Beethoven Residency se uskuteční v pondělí 16. dubna. V Anežském klášteře na koncertním křídle D 282 renomované firmy C. Bechstein zazní jedno z nejslavnějších děl světové klavírní literatury – Měsíční sonáta. Bude to jedna ze vzácných příležitostí slyšet dílo ve výsostné interpretaci charizmatického izraelsko-palestinského klavíristy, který uchvacuje precizností i procítěným provedením. V rámci dubnového večera zazní také Sonáta č. 4 Es dur op. 7, Sonáta č. 25 G dur op. 79, Sonáta E dur op. 109.

Hostem sedmého koncertu sezony 2017/18 Mezinárodního festivalu komorní hudby EuroArt bude Stamicovo kvarteto. Posluchači, kteří zavítají v úterý 17. dubna do Sálu Martinů Lichtenštejnského paláce, vyslechnou v jeho podání dva smyčcové kvartety Karla Kovařovice a Smyčcový kvintet Es dur Antonína Dvořáka.

Spojení virtuózního umění hráče na cink Bruce Dickeyho a sopránu Hany Blažíkové přinese projekt nesoucí název Breathtaking, který pořádá v kostele sv. Šimona a Judy v úterý 17. dubna Koncertní jednatelství FOK. Lukáš Vondráček provede ve středu 18. a ve čtvrtek 19. dubna ve Smetanově síni Obecního domu se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK Rachmaninovův Třetí klavírní koncert – tedy skladbu, se kterou před dvěma lety zvítězil jako první Čech v prestižní Soutěži královny Alžběty v Bruselu. Dále zazní suita z Prokofjevova baletu Popelka. Koncert bude řídit hlavní hostující dirigent FOK Jac van Steen. Komorní i orchestrální koncert FOK zhodnotíme na našem portálu.

Lukáš Vondráček (foto Irene Kim)

Ve čtvrtek 19. dubna vystoupí soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 ve Dvořákově síni Rudolfina s programem Pane, slyš mé prosby, který zahrnuje anglickou hudbu sedmnáctého století. Hymny Henryho Purcella a jeho předchůdců nastudoval se soubory jejich umělecký vedoucí Václav Luks. Z koncertu přineseme recenzi.

Balet La Fille mal gardée čili Marná opatrnost aneb Dívka špatně střežená, přesněji přenesená verze, kterou vytvořil v roce 1960 britský choreograf Sir Frederick Ashton, bude mít premiéru ve čtvrtek 19. dubna v historické budově Národního divadla. Tento baletní opus patří ještě do doby preromantismu, navazuje na éru heroických krátkých baletů ve stylu ballet d’action. Ashtonova verze s hudbou Johna Lanchberyho, která se od své premiéry stala ve světě nejoblíbenějším baletem anglického stylu, bude u nás uvedena vůbec poprvé. Choreograf se v baletu vyznává z lásky k anglickému kraji Suffolk, výprava připomínající kreslený film zahrnuje pestrobarevné májky a tančící slepice. V Praze inscenaci nastudovala choreoložka Jane Elliott. Premiéru zhodnotíme na našich stránkách.

Louis Joseph Ferdinand Hérold: Marná opatrnost (záběr ze zkoušky) – ND Praha 2018 (zdroj ND Praha / foto Martin Divíšek)

Finská pěvecká hvězda Karita Mattila uvede v sobotu 21. dubna ve Dvořákově síni Rudolfina s PKF – Prague Philharmonia slavnou dramatickou koncertní árii Ludwiga van Beethovena „Ah! Perfido“. Na programu dále zazní Mozartova Chaconne z baletní hudby z opery Idomeneo a Čajkovského Suita č. 3 G dur, ve které skladatel spojil myšlenku na kompozici nového klavírního koncertu a symfonie. PKF – Prague Philharmonia povede tentokrát zakladatel a umělecký ředitel Gabrieli Consort & Players, britský dirigent Paul McCreesh. Hodnocení koncertu si budete moci přečíst na našem portálu.

 

Regiony
Mimořádný koncert ke stému výročí narození Leonarda Bernsteina pořádá Filharmonie Hradec Králové v pondělí 16. dubna. Hlavním protagonistou koncertu bude Pražský filharmonický sbor, který se svým sbormistrem Lukášem Vasilkem nastudoval z oslavencova odkazu Chichesterské žalmy pro smíšený sbor, chlapecké sólo, varhany, bicí nástroje a harfu. Kromě Bernsteinova slavného opusu provede Pražský filharmonický sbor v Sále Filharmonie Hradec Králové Janáčkův Otčenáš, Průtrž mračen od amerického skladatele Erica Whitacrea a skladbu Svatý od Johna Tavenera. Z koncertu chystáme recenzi.

Lukáš Vasilek & Pražský filharmonický sbor – Praha 5. 4. 2018 (zdroj PFS / foto © Petra Hajská)

Symfonie vídeňských klasiků Franze Schuberta (Symfonie č. 5) a Ludwiga van Beethovena (Symfonie č. 1) jsou programovým pilířem trojice koncertů, které pořádá od středy 18. dubna Filharmonie Brno. Program, který bude orchestr pod taktovkou Alexandera Liebreicha prezentovat v Besedním domě, doplní ještě Pastorální variace na téma Ludwiga van Beethovena zakladatele islandské národní hudby Jóna Leifse.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat