V ND vrcholí přípravy na premiéru Brittenovy opery Billy Budd, v pěveckém obsazení je několik změn

Prvním novým titulem Opery Národního divadla v tomto roce bude dílo Benjamina Brittena Billy Budd, které má premiéru 18. ledna na scéně „zlaté kapličky“. V Česku bude uvedeno vůbec poprvé. V opeře o nevinnosti i potlačované sexualitě, která vznikla podle románu Hermana Melvilla, ztvární titulní roli americký barytonista Christopher Bolduc, jako Claggart se představí izraelský basbarytonista Gidon Saks. Orchestr a Sbor Státní opery bude řídit Christopher Ward a režie se ujal Daniel Špinar. Novináře dnes o závěrečných zkouškách inscenace informovali její tvůrci.

„Jsem rád, že Národní divadlo tuto operu zařadilo, ve světě je uváděna často. Poprvé jsem ji viděl v Paříži a tehdy mě to strašně oslovilo. Nyní zkoušíme a zkoušíme a myslím, že pan režisér Špinar udělal přenádhernou produkci,“ svěřil se tenorista Štefan Margita, který poprvé ve své kariéře vystoupí jako Kapitán Vere.

Benjamin Britten: Billy Budd – Štefan Margita (Vere) – foto ze zkoušky – ND 2018 (zdroj FB ND)

Opera je nastudována v anglickém originále, v představení jsou použity české a anglické titulky.

Billy Budd, v němž vystupují pouze mužské postavy, patří k vrcholným hudebně-dramatickým dílům dvacátého století. Vypráví příběh, který se odehrál na britské válečné lodi během napoleonských válek. Chlapec Billy se v něm stane předmětem nenávisti sadistického manipulátora, zbrojmistra Claggarta, jenž Billyho falešně obviní z podněcování ke vzpouře. Chlapec svého trýznitele neúmyslně zabije a je odsouzen k smrti. Kapitán Vere stojí před rozhodnutím, zda udělit milost nevinnému, nebo dodržet válečný zákon.

Brit Christopher Ward, který působí mimo jiné jako hlavní dirigent Sárského státního divadla v Saarbrückenu a který se v Praze ujal hudebního nastudování Brittenovy opery, považuje Billyho Budda za „velkolepé mistrovské dílo, vyzařující obrovskou energii a sílu.“

„Operu pojímám snově a lehce surrealisticky. Hudba mě inspirovala v tom, že je poměrně dost křehká, ač je o příběhu ve válečných časech. A to chci podpořit. Naše pojetí by také mělo být výtvarnější, než se běžně dělá,“ uvedl režisér Daniel Špinar.

Benjamin Britten: Billy Budd – foto ze zkoušky – ND 2018 (zdroj FB ND)

Barytonista Christopher Bolduc bude v titulní roli Billyho Budda debutovat. „Tři hlavní postavy svádějí vnitřní boj mezi dobrem a zlem, mezi temnotou a světlem, dokonalostí a nedokonalostí. Stejně jako v životě, i v této opeře jsou krásné i tragické momenty,“ podotkl. Gidon Saks, který ztvární postavu Claggarta, má s touto operou řadu zkušeností. Poprvé ji nastudoval v roce 1991 pro Skotskou operu. Dvakrát se podílel i na její nahrávce, za tu pod taktovkou Daniela Hardinga získal Cenu Grammy.

Premiéru opery Billy Budd dirigoval sám Britten v Londýně 1. prosince 1951. Roli Kapitána Vereho zpíval Brittenův životní partner, tenorista Peter Pears.

Obsazení nové pražské inscenace Billyho Budda doznalo oproti Národním divadlem původně ohlášené sestavě dílčích změn. Jako Flint byl původně avizován Martin Bárta, nakonec se v této postavě představí britský barytonista Adrian Clarke. Jako Donald byl ohlášen Richard Haan, roli poté převzal Daniel Klánský. Loďmistra místo Romana Vocela nakonec zpívá ruský barytonista Stefan Astakhov.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat