Zemřela Dagmar Rosíková, jedna z někdejších hvězd Hudebního divadla v Karlíně

V pondělí zemřela jedna z dlouholetých předních sólistek předlistopadové éry Hudebního divadla v Karlíně, sopranistka Dagmar Rosíková. Bylo jí dvaadevadesát let.

Dagmar Rosíková (zdroj archiv)

Dagmar Rosíková (4. října 1925 – 8. ledna 2018) se narodila v Ostravě. Již jako dítě s rodiči chodila do divadla, věnovala se zpěvu, především však hrála na klavír, po vážném zranění ruky musela ale sen o dráze klavíristky opustit. Po válce začala souběžně studovat hudební vědu na filozofické fakultě Univerzity Karlovy a konzervatoř. Krátce před dokončením studia byla z fakulty vyloučena z politických důvodů a titul doktorky filozofie jí byl udělen až po roce 1989.

Po násilném ukončení studia se Dagmar Rosíková soukromě školila ve zpěvu, více se ale věnovala rodině – provdala se za zubního lékaře a v jeho ordinaci pracovala jako asistentka. Počátkem padesátých let uspěla v konkurzu do Pražské zpěvohry, kde ale působila jen krátce. Díky rodinným známostem získala stálé profesionální angažmá v Městském oblastním divadle v Kladně (1953–1955), kde se brzy stala hvězdou operetního repertoáru (Mam‘zelle Nitouche, Polská krev, Cikánský baron), zúčastnila se také četných zájezdových představení, kde zpívala i operní party (Dalibor).

Další náhoda přivedla Dagmar Rosíkovou do Hudebního divadla v Karlíně, kam nastoupila v roce 1955, a na tomto jevišti strávila bezmála padesát let. Po úspěšných začátcích v Kladně si musela začít budovat novou pozici, ale jako zdatné sopranistce se jí podařilo brzy proniknout mezi přední osobnosti karlínského souboru a odehrála desítky rolí v operetách a muzikálech (Hraběnka Marica, Země úsměvů, Hello, Dolly, Rose Marie). Často také koncertovala, zpívala v rozhlase, její hlas je zaznamenán i na několika gramofonových deskách. Již od počátku padesátých let se věnovala také interpretaci klasické chrámové hudby v kostelech, což jí ale především v době komunismu přinášelo problémy. Vystoupila rovněž v řadě zájezdových představení, často hostovala v divadle v Teplicích, díky výborné znalosti němčiny zpívala v Německu, ale i v jiných evropských zemích.

Dcera Dagmar Rosíkové, Miriam Němcová (*1961), je dirigentkou a pedagožkou Pražské konzervatoře.

Zdroj: csfd.cz

Reklama

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na