Týden s hudbou

Co přinese tento týden? Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 3. do 9. září 2018.

Praha

V pondělí 3. září 2018 odpoledne bude v pražské kavárně Louvre pokřtěno nové album Štefana Margity Mapa lásky. Kmotry novokřtěné nahrávky budou Hana Zagorová, Miro Žbirka a Václav Kopta.

Během prvního zářijového týdne zahajuje svou koncertní sezónu i orchestr Berg. V úterý 4. září uvede v Klubu Roxy program Transformace, s podtitulem „Inspirace dávnými kulturami i lidským dechem“. Jedná se o českou premiéru celovečerního díla Bhakti od významného britského skladatele Jonathana Harveyho a premiéru skladby Trans-polypnoe Jakuba Rataje inspirovanou lidským dechem. Hosty večera jsou členové souboru fama Q, diriguje Peter Vrábel.

Středeční večer 5. 9. 2018 přinese koncert italských operních árií ve Smetanově síni Obecního domu. Zpívají sopranistka Simona Houda Šaturová a tenor Atalla Ayan za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu s dirigentem Robertem Tuohy. OperaPlus bude při tom…

Simona Šaturová (foto Jan Houda)

V neděli 2. září byl oficiálně zahájen 18. ročník festivalu Dvořákova Praha. (Tiskovou zprávu můžete najít ZDE.) Dne 7. září v se v Rudolfinu uskuteční zahajovací koncert festivalu, na jehož programu zazní kantáta pro sóla, smíšený sbor a orchestr Svatební košile, op. 69 Antonína Dvořáka, v provedení České filharmonie a Českého filharmonického sboru Brno pod taktovkou dirigenta Jakuba Hrůši. Se sólisty Kateřinou Kněžíkovou, Richardem Samkem a Svatoplukem Semem půjde jistě o mimořádný zážitek.

Následující den, 8. září, se můžeme těšit na Cameratu Salzburg s dirigentem Danielem Blendulfem. Zahrají Dvořákovo Nokturno H dur, op. 40 a Serenádu E dur pro smyčcové nástroje, op. 22, spolu se Serenádou podle Platónova Sympozia pro sólové housle, smyčcový orchestr, harfu a bicí Leonarda Bernsteina, který by letos oslavil své sté narozeniny. Recenze na obě vystoupení si již brzy můžete přečíst na OpeřePlus.

 

Brno

Dne 7. září 2018 uvede Národní divadlo v Brně premiéru Smetanovy Libuše v Pavilonu P brněnského výstaviště. Inscenace v režii Jiřího Heřmana, reflektuje sté výročí založení československého státu. Diriguje Robert Kružík a v hlavních rolích se představí Lucie Hájková, Jiří Hájek, Pavoľ Remenár, Dušan Růžička, Jan Šťáva, Roman Hoza, Alžběta Poláčková či Václava Krejčí Housková.

 

Svatováclavský hudební festival

V úterý 4. září zahajuje ostravský Svatováclavský hudební festival díly Leoše Janáčka. Kantátu Amarus na slova Jaroslava Vrchlického a slavnou Glagolskou mši uslyšíme v podání Filharmonie Brno a Českého filharmonického sboru Brno s dirigentem Jakubem Hrůšou. Vystoupí sólisté Kateřina Kněžíková, Alena Kropáčková, Michael Lehotský, Jakub Kettner a Jozef Benci.

V rámci komorně laděného vystoupení v ostravském Evangelickém Kristově kostele ve středu 5. září, zazní písně Fryderyka Chopina a Leoše Janáčka v podání sopranistky Martiny Jankové a klavíristy Ivo Kahánka.

Tentýž den bude hrát Bennewitzovo kvarteto v kostele sv. Václava ve Velké Polomi komorní díla Josefa Suka, Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka.

Haydn Ensemble s dirigentem Martinem Petrákem a mezzosopranistkou Markétou Cukrovou provedou zajímavý výběr klasicistních árií na motivy z antické mytologie v dětmarovickém kostele sv. Máří Magdalény 5. září a o den později tentýž program v Evangelickém kostele SCEAV Na Nivách v Českém Těšíně. Zazní zřídka kdy hrané kompozice Josepha Haydna a Jana Antonína Koželuha.

Magdalena Kožená (foto Ester Haase, DG)

Skutečnou festivalovou lahůdkou SHF bude ovšem páteční koncert 7. září, v rámci kterého vystoupí barokní orchestr Collegium 1704 řízený Václavem Luksem, a doprovodí mezzosopranistku Magdalenu Koženou v programu „Il giardino dei sospiri“ – „Zahrada vzdechů“. Na koncertě v ostravském Kristově kostele tak zazní operní a kantátové árie od Georga Friedricha Händela, Leonarda Vinci, Francesca Gaspariniho, Benedetta Marcella, Leonarda Lea a Domenica Sarri.

Sopranistka Hana Blažíková, klarinetisté Kyrill Rybakov, Igor Františák a Collegium Marianum vedené flétnistkou Janou Semerádovou, uskuteční v sobotu 8. září 2018 v Husově sboru v Ostravě-Michálkovicích program sestavený z děl Georga Philippa Telemanna, Georga Friedricha Händela, Johanna Melchiora Moltera a Johanna Sebastiana Bacha.

Hana Blažíková a Collegium Marianum (zdroj CM)

Milovníky historicky poučené interpretace a historických dechových nástrojů jistě též potěší koncerty v sobotu 8. října v Orlové (Kostel Narození Panny Marie) či repríza následujícího dne v Dolním Benešově (Kostel sv. Martina). Flanders Recorder Quartet, disponující kopiemi fléten z doby Jindřicha VIII. i barokní třímetrovou kontrabasovou flétnou, uvede vrcholná polyfonní díla Johanna Sebastiana Bacha.

 

Regiony

V pátek, 7. září 2018 odstartuje v Dolní Lukavici 26. ročník Haydnových hudebních slavností. Tradiční zahajovací koncert s Haydnovou Lukavickou symfonií D dur zahraje Orchestr Konzervatoře Plzeň s dirigentem Jiřím Štruncem. Sobotní koncert 8. 8. ve Spáleném Poříčí přednesou houslistka Lucie Sedláková HůlováRobert Hugo na varhany. Benátské nešpory raného baroka jsou programem nedělního koncertu Ensemble Hilaris v kostele sv. Prokopa ve Štěnovicích.

Inspirací k nedělnímu výletu je připomínka narození Antonína Dvořáka 9. září 1841, tradičně oslavená 67. ročníkem Dvořákovy Nelahozevsi. V 11 hodin proběhne pietní akt u sochy skladatele s vystoupením Dětského pěveckého sboru Radost Praha, v 11:30 se v Památníku Antonína Dvořáka uskuteční matiné finského tenoristy Topiho Lehtipuu a klavíristy Karla Košárka, zazní písně Antonína Dvořáka a Jeana Sibelia. Sborový koncert pro rodiče s dětmi od 14:00 opět zazpívá sbor Radost a bohoslužba v kostelíku sv. Ondřeje, v rámci které zazní Dvořákova Lužanská mše v provedení souboru Collegium 419 od 16:00 hodin, den oslav zakončí.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]