Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
Co přinese tento týden? Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 17. do 23. září 2018.
Josef Špaček (foto © Zdeněk Chrapek 2018)

Tento týden vrcholí v Praze letošní festival Dvořákova Praha. V pondělí 17. září, zazní od 20.00 hodin v Dvořákově síni Rudolfina komorní koncert s obsazením, které jistě zaručuje nevšední zážitek: Sharon Kam (klarinet), Josef Špaček (housle), Roman Patočka (housle), Pavel Nikl (viola), Karel Untermüller (viola), Michal Kaňka (violoncello), Petr Nouzovský (violoncello) a Matan Porat (klavír). V jejich provedení zazní skutečná lahůdka pro milovníky hudby 20. století: Zjasněná noc, op. 4 Arnolda Schönberga a Kvartet pro konec času Oliviera Messiaena.

V úterý 18. září, zazní tamtéž ve 20.00 hodin koncert České filharmonie a Českého filharmonického sboru Brno pod taktovkou Petra Altrichtera, kde uvedou díla Antonína Dvořáka. Spolu s klavíristou Jevgenijem Kissinem zahrají mimořádně náročný Klavírní koncert č. 1 Es dur, S. 124 Franze Liszta. Po potlesku se mohou diváci těšit na setkání se sólistou, moderované Jiřím Vejvodou.

Středa 19. září, přinese na stejném místě ve stejný další ukázku klavírního umění. Vynikající ukrajinská klavíristka Valentina Lisitsa má na programu mimo jiné ústřední cykly světové klavírní literatuy: Kašpara noci od Maurice Ravela a slavné Obrázky z výstavy Modesta Petroviče Musorgského.

Valentina Lisitsa (foto Gilbert Francois / zdroj DP)

I čtvrteční večer (20. září) pokračuje festival v Rudolfinu. Spolu s Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a Slovenským filharmonickým sborem vystoupí sólisté Krystian Zimerman (klavír), Veronika Hajnová (mezzosoprán), Oliver Johnston (tenor), Samuel Dale Johnson (baryton), pod taktovkou Alexandra Liebreicha v „Americkém večeru“, připomínajícím výročí Leonarda Bernsteina (Symfonie č. 2 pro klavír a orchestr, „Věk úzkosti“), též uvedou skladbu Second Essay for Orchestra Samuela Barbera a zřídka uváděnou kantátu Antonína Dvořáka Americký prapor, op. 102, B. 177.

V pátek 21. září se od 20.00 hodin budeme s mezinárodním festivalem loučit spolu se Staatskapelle Dresden a Slovenským filharmonickým sborem (sbormistr Štefan Sedlický), které diriguje Manfred Honeck. Mezzosopranistka Bernarda Fink je specialistkou na hudbu Antonína Dvořáka i Johannese Brahmse. Přednesou Dvořákovy Biblické písně, op. 99, B. 185, Slavnostní zpěv, op. 113, B. 202, suitu z opery Rusalka v aranžmá Manfreda Honecka a Tomáše Ille, poslední chvíle festivalu zakončí Brahmsova Symfonie č. 3 F dur, op. 90.

 

Dennis Russell Davies (zdroj Filharmonie Brno)

Brno

V Kulturním centru Babylon (Sál Stadion v 19:00 hodin) se 18. září 2018 koná inaugurační koncert šéfdirigenta Filharmonie Brno, Dennise Russella Daviese. Provedou díla, která nejsou zrovna každodenním repertoárem koncertních pódií: Dvořákova Symfonie č. 1 c moll op. 3 „Zlonické zvony“ a pozoruhodné dílo Johna Adamse Harmonielehre, kombinující hudební jazyk pozdního romantismu a minimalismu a proklamující autorův ambivalentní vztah ke kompozici Arnolda Schönberga.

Čtvteční koncert 20.9 v kostele sv. Janů, bude patřit staré hudbě. Soubor Czech Ensemble Baroque provede Cavallieriho oratorium Rappresentatione di anima e corpo pod řízením Romana Válka v režii Tomáše Hanzlíka.

Mahan Esfahani (foto archiv ČSKH)

Svatováclavský hudební festival

I v dramaturgii právě probíhajícího SHF se máme na co těšit. Íránský cembalista Mahan Esfahani získal podle Gramophone Awards uznání jako „nejlepší barokní instrumentalista“  nebo „objev roku 2015“ dle magazínu BBC. V pondělí 17. října vystoupí od 19:00 hodin v ostravském kostele sv. Václava za doprovodu jednoho z nejuznávanějších německých historických ansámblů La Folia Barockorchester.

Zajímavý bude jistě i středeční koncert 19. října 2018 od 18:00 hodin v Ostravě-Svinově – kostele Krista Krále. Ensemble Inégal má na programu Zelenkovy Psalmi Vespertini.

Pozornost si zaslouží i ukrajinský mužský vokální soubor Orpheus vystupující a cappella a disponující extrémně hlubokými mužskými hlasy v duchu pravoslavných liturgických zpěvů. Setkání s ukrajinskou lidovou a duchovní hudbou se nabízí v pátek 21. září od 18:00 hodin v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Ostravě-Pustkovci.

Haydnovy hudební slavnosti

Festival HHS je také v plném proudu a s ním i řada koncertů, které stojí za to navštívit. Sopranistku Stanislavu Mihalcovou a soubor Collegium Marianum uslyšíme lovickém kostele sv. Jana Evangelisty s hudbou pražských barokních skladatelů Jana Josefa Ignáce Brentnera, Františka Jiránka, Františka Xavera Brixiho a dalších.

Za pozornost stojí i dvojice Tomáš HanzlíčekJan Tuláček, kteří jsou specialisty na historicky poučenou interpretaci romantického kytarového repertoáru. Transkripce hudby přelomu 18. a 19. století zahrají zámku Hradiště u Blovic.

Festival skončí symbolicky hudbou bratří Haydnů v podání houslisty Bohuslava Matouška a Ensemblu 18+ dne Plzně.

Lípa Musica

Některé festivaly končí, jiné začínají. Slavnostní zahájení festivalu Lípa Musica se uskuteční 17. září 2018. V Městském divadle v Jablonci nad Nisou se v programu s názvem Il Giardino degli sospiri představí mezzosopranistka Magdalena Kožená společně s Collegiem 1704 pod vedením Václava Lukse. Výjimečný operní galavečer této operní ikony bude současně i Koncertem pro Liberecký kraj a nabídne árie z italských barokních oper i kantát Georga Friedricha Händela.

Festival bude následně pokračovat v České Lípě 21. září 2018 , kde představí hudbu pro elektroakustický nástroj theremin v podání přední hráčky Caroliny Eyck.

První festivalovou neděli 23. září doprovodí tradiční koncert při svíčkách s Hanou Blažíkovou a Barborou Kabátkovou, který je však již beznadějně vyprodán.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2