Týden s hudbou

Co přinese nový hudební týden od 10. do 16. prosince 2019?
Jac van Steen (zdroj FOK / foto Petr Dyrc)

Praha
Pondělí 10. prosince 2019 večer (19.30) bude patřit site-specific projektu PKF – Prague Philharmonia. Ve Veletržním paláci v Praze bude uvedeno hned několik světových premiér. Večerem vyvrcholí letošní cyklus Krása dneška, kterým si PKF netradičním způsobem připomíná výročí 100 let vzniku Československé republiky. Autorsky se na tomto projektu podílí skladatelé Petr Wajsar, Jan Trojan, Tomáš Reindl a multižánrová formace Clarinet Factory.

Téhož dne vystoupí v Obecním domě Denis Matsuev, jeden z nejuznávanějších a nejobdivovanějších pianistů světa, zahraje v Smetanově síni Obecního domu sólový recitál. Na programu jsou skladby Beethovena, Rachmaninova a Čajkovského.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se svým hlavním hostujícím dirigentem Jac van Steenem uvede 12. a 13. prosince v Obecním domě Haydnovo oratorium Stvoření. V sólech se představí Marie Fajtová, Aleš Briscein a Roman Janál. Účinkuje Kühnův smíšený sbor obohacený o chlapecké hlasy z Pueri Gaudentes a dívčí z dětského pěveckého sboru Radost Praha. Večer je věnován na podporu Dětského fondu OSN – UNICEF. Před koncertem 13. prosince proběhne setkání s umělci v salonku „Cukrárna“ Obecního domu.

Kostel sv. Šimona a Judy bude 11. prosince dějištěm dalšího koncertu ze série komorní hudby FOK. Radek Baborák a Pražští komorní sólisté uvedou díla Johanna Sebastiana Bacha, Antona Brucknera či Ludwiga van Beethovena. Na programu zazní též Baborákova vlastní skladba Orangerie pro hoboj a smyčce. Sólového partu se ujme hobojistka Clara Dent-Bogányi.

Hudba Johanna Sebastiana Bacha zazní úterního večera i v Rudolfinu. Soubor jeho šesti kantát určených k bohoslužbám mezi prvním svátkem vánočním a svátkem Tří Králů, známý pod souhrnným názvem Vánoční oratorium, patří k nejproslulejším dílům svého tvůrce. Jen mimořádně se však naskýtá příležitost vyslechnout všech šest kantát v rámci jednoho koncertu a vychutnat nádhernou hudbu tohoto cyklu v celé jeho kráse. Provedení Bachova oratoria bude navíc mimořádné vystoupením holandského dirigenta Petera Dijkstry a jeho Nederlands Kamerkoor, kteří se s Collegiem 1704 představí vůbec poprvé. Sólové party přednesou Elizabeth Watts, Maarten Engeltjes, Benedikt Kristjánsson a Thomas Oliemans.

Film Tři oříšky pro Popelku není třeba představovat. Téhož dne, 11. prosince 2018 budou mít milovníci pohádkové hudby možnost uslyšet známé melodie z filmu ve Smetanově síni Obecního domu v podání Českého národního symfonického orchestru. Koncert bude připomenutím nedožitých 80. narozenin hudebního skladatele Karla Svobody, který se narodil 19. prosince 1938. Jedná se o pražskou premiéru uvedení tohoto filmového díla režiséra Václava Vorlíčka s doprovodem živého symfonického orchestru. Diriguje Jan Chalupecký.

Tři koncerty České filharmonie ve dnech 13., 14. a 15. prosince, jsou úvodním programem nové abonentní řady C. Filharmonii bude dirigovat italský dirigent Giovanni Antonini, který proslul svojí interpretací děl hudebního baroka a klasicismu s nejlepšími orchestry světa. Na programu je tentokrát Schubertova Předehra C dur op. 170 D 591 „V italském stylu“, Mozartova Symfonie č. 38 D dur K 504 „Pražská” a Haydnova Symfonie č. 101 D dur Hob. I/101 „Hodiny“.

Adventní a vánoční hudba barokních Čech zazní v pátek 14. prosince od 20 hodin v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech. Hudba Johanna Caspara Ferdinanda Fischera, Heinricha Ignaze Franze Bibera, Johanna Josefa Ignaze Brentnera, Johanna Christopha Kridela, Marcina Mielczewského, Jana Dismase Zelenky, Antonína Reichenauera a Karla Holana Rovenského zazní v podání ansámblu Musica florea se sopranistkou Annou Hlavenkovou.

Český národní symfonický orchestr připravil na letošek tradiční koncert České mše vánoční Jakuba Jana Ryby, jehož výtěžek půjde do sbírky na nové varhany pro katedrálu sv. Víta. Kromě „rybovky“ zazní také díla Gioacchina Rossiniho, Bedřicha Smetany, Pavla Josefa Vejvanovského a dalších. Jako sólisté se představí Lucie Kaňková, Ester Pavlů, Jakub Pustina a Jan Štáva, dirigentem bude Jan Chalupecký. Koncert se koná v Rudolfinu 15. prosince od 19.30 hodin.

V neděli 16. prosince (19.30) máme možnost uslyšet v Rudolfinu kompozice Ericha Wolfganga Korngolda, W. A. Mozarta a Felixe Mendelssohna Bartholdyho. Šéf orchestru PKF – Prague filharmonia, dirigent Emmanuel Villaume k tomuto programu dodává: „Třetí koncert je opět tak trochu výjimečný, protože spojuje tři skladatele, kteří vstoupili na hudební scénu jako zázračné děti. Skladby, které uslyšíte, napsali všichni ve věku kolem 20 let, kdy už za sebou měli úctyhodnou řádku vyzrálých kompozic a uměleckých triumfů. Brněnský rodák Erich Wolfgang Korngold ve své předehře Mnoho povyku pro nic nezapře vlivy Richarda Strausse, Gustava Mahlera i W. A. Mozarta. Naplňuje je však svým osobitým „korngoldovským“ zvukem a elánem. Mendelssohn se ve své Reformační symfonii jasně hlásí k odkazu Ludwiga van Beethovena, kterého velmi obdivoval. Ve skladbě komponované na počest 300letého výročí od tzv. Augsburského vyznání rafinovaně osciluje mezi hudbou sakrální a ryze světskou. Na závěr jsem si nechal Mozarta, jehož klavírní koncerty považuji za jedny z nejkrásnějších skladeb v celé jeho tvorbě. Jsou velmi jímavé a plně se v nich zrcadlí Mozartův hudební génius. 16. prosince uslyšíte nikoliv jeden, ale hned dva klavíry najednou. Navíc se sólisty, se kterými spolupracuji nesmírně rád. Duem Hélene Mercier a Louis Lortie, které sbírá vavříny napříč kontinenty. Pro mne osobně aspiruje tento večer na jednoho z favoritů sezony.“

Brno
Ve středu 12. prosince se v Besedním domě (19:30) koná Orchestrální akademie Filharmonie Brno, jejímž cílem je výchova dalších generací hudebníků, kteří by jednou mohli usednout do filharmonických řad. Dvouleté působení v akademii skýtá jejím členům nejen (primárně) orchestrální praxi, ale také příležitost prezentovat své schopnosti v komorní hudbě, a to v koncertní řadě nazvané Mladá krev. Mladicky strhující projev účinkujících, různorodý repertoár… A nejen to.

Podtitul cyklu Hudba zblízka dává tušit, že koncerty v Besedním domě jsou koncipovány netradičně – zveme na atypicky rozestavený a intimně nasvícený sál, na hudebníky, kteří jsou takřka na dosah… Posluchače čeká na programu večera Dimitrij Šostakovič, Leoš Janáček, Gabriel Fauré, Bohuslav Martinů či Filip Holacký, jehož Klavírní kvartet bude mít při této příležitosti českou premiéru.

Koncert 13. prosince v Besedním domě (19:30) nechá publikum zcela předvánočně naladit. Moravskou mši vánoční „Čuj, Miko, čuj!“ Josefa Schreiera, Pastorální mši F dur Jiřího Ignáce Linka a Bachovo Magnificat provede Filharmonie Brno, Czech Ensemble Baroque Choir a sólisté Alena Hellerová, Eva Benett, Markéta Cukrová, Václav Čížek a Jaromír Nosek. Diriguje Vojtěch Spurný.

Ostrava

Národní divadlo moravskoslezskéuvádí premiéru operního Triptychu Giacoma Pucciniho. Ostravské Divadlo Antonína Dvořáka tak čeká Sestra Angelika, Plášť a Gianni Schicchi – operní dílo vrcholného verismu poprvé v celistvé podobě. Premiéra se odehraje 13. prosince 2018, druhá pak 15. prosince vždy od 18:00 hodin.

Dům kultury města Ostravy naplní dne 13. prosince od 19:00 hodin hudba Benjamina Brittena (Čtyři mořská interludia z opery Peter Grimes op. 33a), Dmitrije Šostakoviče (Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 Es dur op. 107) a Césara Francka (Symfonie d moll). Sólového violoncellového partu se zhostí přední německý violoncellista nejmladší generace Julian Steckel a Janáčkovu filharmonii Ostrava řídí dirigent Vassily Sinaisky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat