Týden s tancem

Čím se potěšit z oblasti tance a performance art: Temporary Collective uvádí nový projekt online. Studio ALTA představí první díl pořadu věnovaného oblasti performance art, dívat se můžete na Losers Cirque Company a jejich kabaret a z Londýna na optimistickou choreografii Kennetha MacMillana.
Temporary Collective – Voices (foto Marek Bartoš)

Temporary Collective uvádí VOICES – nové cesty k sobě samým i k naprostým cizincům
Temporary Collective
v čele s režisérkou Petrou Tejnorovou a dramaturgyní Sodjou Lotker přicházejí s novou experimentální webovou stránkou s názvem VOICES. Tento event reaguje na dobu pandemie a redukci mezilidského kontaktu ve společnosti. Bude se jednat o audioperformativní web, na kterém se od 9. března bude každé úterý od 18:00 do 22:30 po dobu 6 měsíců objevovat aktivní hlasový záznamník, kde bude moci každý zanechat a sdílet otázky, myšlenky i své frustrace. Formát hlasové schránky VOICES navazuje na fenomén vzkazů v láhvi, telefonních záznamníků, zvukových dopisů. Není to sociální síť ani chatovací místnost, tvůrcům nejde o rychlou komunikaci. Zcela naopak. Cílem je zpomalit, zastavit se a vnímat.

Na performativní web budou mít přístup nejen přizvaní občasní hosté – performeři a tanečníci – ale také kdokoli, kdo web navštíví. Na březen jsou domluveni tři hosté, jejichž jména zveřejníme až po daném večeru. Tedy až ex post, až po úterku, kdy event proběhne, se dozvíte, kdo v daný večer na VOICES byl přítomný,“ říká režisérka Petra Tejnorová a pokračuje: „Můžete se tedy na VOICES vracet pravidelně a web tak společně budovat nebo jen naslouchat audiovzkazům ostatních. V situaci omezení kvůli Covid-19 naše těla nastřádala, nasála a držela mnohé emoce z tohoto stavu neustálé brzdy a rozjezdu v samotě našich pokojů. Věříme, že i zanechání vzkazu znamená mít naději, že budeš vyslyšen.

Projekt VOICES navazuje na předchozí práci skupiny Temporary Collective – taneční performance s názvem DUETY, která se odehrávala v divadle PONEC (i v tomto projektu jde o podobné principy tvorby). Duety vytvářely prostor pro setkání mezi diváky a tanečníky. Setkání trvala někdy jen několik vteřin. Třeba si jen mlčky hleděli do očí. A taková mimořádná konverzace diváka nechala zažít, co to znamená být spolu a v čem může spočívat lidský kontakt.

Námět a koncept: Petra Tejnorová a Sodja Lotker
Code a design: 2046
Producent: TEMPORARY COLLECTIVE
Koproducent: Tanec Praha, z. ú. / PONEC – divadlo pro tanec

Hlasová schránka Voices je aktivní každé úterý v čase od 18:00 do 22:30. Jen tehdy je možné vzkazy nahrávat a zveřejňovat. Po ukončení akce zůstává přístupný audioarchiv daného večera. Najdete ji spolu s dalšími informacemi na https://voices.temporarycollective.cz/

VOICES je hlasová schránka, která ti umožní prožívat a myslet ve vztahu k někomu, kdo tebe a nás vyslyší. Formát hlasové schránky VOICES navazuje na fenomén vzkazů v láhvi, telefonních záznamníků, zvukových dopisů, vzkazů pro jiné civilizace. VOICES není sociální síť ani chatovací místnost, nejde nám o rychlou komunikaci. Jde nám o zastavení, zpomalení, pochopení. Akt zanechávání vzkazů je nástroj. Je to prostředek, jak formulovat něco, co by nebylo řečeno, kdyby neexistovala možnost, že to někdo uslyší.

Temporary Collective je nezávislá platforma, která tvoří projekty a inscenace různého žánrového rozpětí. Od tanečních a divadelních inscenací, přes filmové produkce až k instalacím a performancím. Poetika platformy navazuje na autorskou tvorbu tanečnice Terezy Ondrové a režisérky Petry Tejnorové, kolem kterých se vytvářejí tzv. temporary týmy. Na české divadelní a taneční scéně představují živý impulz k překonávaní někdy uměle budovaných hranic a nezanedbatelně přispívají k pronikání experimentujících forem divadla a tance k širší veřejnosti.

Studio ALTA (zdroj FB)

Studio Performance Art poprvé ve středu, téma performance a vzdělávání
Studio ALTA
tento týden uskuteční první online pořad věnovaný performance art, uměleckému druhu propojujícímu divadlo a výtvarné umění. K pilotní události nového programového cyklu Studio Performance Art (SPA) přizvali umělkyně, teoretičky a pedagožky Jennifer DeFelice a Barboru Klímovou. Ve čtvrtek 11. března v 19 hodin na ZOOMu.

Jejich akce se bude odvíjet od individuálních zkušeností ze studia a následně i od pedagogického působení na Fakultě výtvarných umění v Brně. Jako studentky a pedagožky se zde v různých dobách setkaly a měly možnost konfrontovat své pohledy na umění, uměleckou obec a na umělecké vzdělávání v Čechách. Jedna bude performativnost v rámci uměleckého školství nahlížet z pohledu generace tzv. Husákových dětí, která do světa umění vstupovala na konci 90. let. Druhá z perspektivy Američanky, která se na začátku 90. let do Čech přistěhovala.

Barbora Klímová (* 1977) je absolventkou FaVU VUT v Brně (1998-2004) a od roku 2011 vede na FaVU Ateliér environment. Jennifer DeFelice (*1972) po studiích v USA absolvovala magisterské a doktorské studium na FaVU, kde byla následně asistentkou v Ateliéru performance Tomáše Rullera.

Performance a diskuze bude probíhat v češtině přes platformu ZOOM. Registrace předem není nutná. K ZOOM se připojíte kliknutím na tento odkaz. (Meeting ID: 971 3208 6507, Passcode: 866997).

Losers Cirque Company – Kabaret Bravo Naživo

Losers Cirque Company znovu otevírá online Kabaret Bravo Naživo
Od pátku 12. do neděle 13. března
mohou diváci znovu vidět online Kabaret Bravo Naživo, výlet do zákulisí a tajemných prostor divadla zavřeného pandemií, které si žije vlastním tajným životem. Prohlídka a koncert v jednom. Celým programem diváky provádí kabaretiér-návštěvník Mates Petrák. Jeho vstupy obsahují informace o bývalém Branickém divadle, komentuje jednotlivé výstupy a odhaluje divákům i zákulisí tvorby skupiny Losers Cirque Company. Základní cena pro spuštění online loseřího kabaretu je 100 Kč a e-vstupenku pořídíte zde. Pro zájemce, kteří by chtěli soubor a divadlo více podpořit jsou k dispozice další donorské kategorie.

 

Další stream Královského baletu z Londýna
Královský balet, soubor londýnského Royal Opera House, bude v pátek 12. března streamovat choreografii Kennetha MacMillana Elite Syncopations. Nastudování je z roku 2020, ale choreografie sama vznikla v roce 1974 jako něco „krátkého, lehkého a zábavného“, 35minutový kus, který je prý jedním z nejveselejších a nejvíce povzbudivých kusů na repertoáru. Záznam je ukázkou z velkého galapředstavení, které Královský balet odtančil loni v říjnu. E-ticket koupíte na stránce zde.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments