Týden s tancem

V tomto týdnu se podíváme na to, co si pro své diváky na podzim přichystalo Divadlo Bravo či jubilující Divadlo Continuo, pozveme na Move Fest do Valašského Meziříčí nebo na performanci Propojme se včera od Tantehorse. Blíží se také konferencez Vize tance na téma Rozvoj publika a pro chtivé aktivního tance a pohybu přinášíme rovněž náhled do nabídky pražského Studia Maiselovka.
Please, leave a message (foto Michal Hančovský)

30 let Divadla Continuo

Divadlo Continuo letos slaví 30 let od svého založení. Za dobu třicetiletého působení vytvořil soubor několik desítek inscenací a projektů jak v ČR, tak v zahraničí. V září zve soubor diváky k setkání na akcích a představeních v rámci festivalu 30 let Divadla Continuo, který se koná od 19. do 24. září v divadle Archa, Ponec a X10 v Praze. Pro příznivce a návštěvníky jsou nachystány workshopy, konference, divadelní představení, koncert i výstava fotografií.

Divadlo Continuo je mezinárodní divadelní soubor založený v roce 1992. Práci Divadla Continuo je prakticky nemožné žánrově zařadit. Ve svých projektech propojuje pohyb, tanec a fyzické herectví s postupy loutkového divadla, živou hudbou a výraznou výtvarnou stylizací. Toto vše pak vytváří nezaměnitelnou poetiku jednotlivých inscenací.

Během festivalu uvede inscenace ze současného repertoáru Please Leave a Message, Poledne, Hic Sunt Dracones a MONSTRUM and here I am blind. „Neplánujeme však běžné reprízy těchto inscenací, ale přizveme k nim významné osobností světového divadla, které hrály důležitou roli pro formování základních tvůrčích principů souboru v jeho začátcích“, vysvětluje umělecký vedoucí souboru Pavel Štourač.  „Pozvání přijali Roberta Carreri, herečka Odin Teatret z dánského Holstebro a Lezsek Madzik, režisér a umělecký a umělecký vedoucí souboru Scena Plasticzna KUL z polského Lublinu“, dodává Pavel Štourač.

Poledne (foto Karel Fořt)

Dvojici významných divadelníků doplní Jaroslav Gorbaněvský, syn Natálie Gorbaněvské, jedné z protestujících proti okupaci Československa na Rudém náměstí v srpnu 1968 a autorky knihy Poledne, která se stala inspirací pro stejnojmenné představení souboru.

Divadlo Continuo během doby svého působení spolupracovalo s řadou českých i zahraničních hudebníků. Ti se setkají 23.9. ve 20:00 na jednom pódiu při společném koncertu v divadle Archa. Mezi jinými vystoupí Ridina Ahmedová, Longital nebo Čankišou.

Diváci se dále mohou těšit na výstavu fotografií, která je provede tvorbou souboru od jeho počátků až po současnost. Výstavu desítky českých divadelních fotografů připravuje Divadlo Continuo ve spolupráci s kurátorkou Denisou Šťastnou, teatroložkou Divadelního ústavu IDU se specializací na divadelní fotografii. Vernisáž výstavy a také zahájení festivalových oslav se koná 19. 9. v divadle Archa od 18:00.

MONSTRUM and here I am blind (foto Michal Hančovský)

Ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Ústavem pro studium totalitních režimů pořádá Divadlo Continuo v sobotu 24. 9. od 17:30 v Divadle Archa veřejnou konferenci Divadlo a politika. Konference se mezi jinými zúčastní i Jaroslav Gorbaněvský a Sarah Fajnbergová, dcera Viktora Fajnberga, dalšího protestujícího ze srpna 1968 či Adam Hradílek z ÚSTR. Moderování se ujme Michaela Stoilova, rusistka a překladatelka, spoluautorka knihy Za vaši a naši svobodu.

Kompletní program s předprodejem vstupenek naleznete zde.

MOVE Fest Valmez

Ve dnech 16. a 17. září se ve Valašském Meziříčí uskuteční letošní ročník MOVE Festu. V Tanečním centru a nabídne divákům tři pohybová představení reprezentující současnou českou scénu performativního umění.

V pátek 16. září je pro diváky nachystány inscenace Carpe(t) diem a akrobatická show Celestial noise. V sobotu 17. září naváže Momentum nebo-li utkání dvou umělkyň a dvou odlišných divadelních jazyků.

Vstupenky je možné objednat na e-mailu [email protected].

Divadlo Bravo! otevírá novou sezónu

Losers Cirque Company – Grandiózní (foto Bet Orten 2021)

Branické Divadlo Bravo! se pro diváky otevře 19. září. Podzimní program zve na své stálice – Losers Cirque Company, a jejich oblíbené inscenace Kolaps či Nebesa i premiéru díla Žena, růže, píseň, kost. V plánu jsou však rovněž hostování dalších souborů i speciální programy zaměřené na děti.

Program na podzim nabídne akromatický muzikál Nebesa, na kterém spolupracoval s Losers Cirque Company soubor 420PEOPLE a Maranatha Gospel Choir. Krom této loňské novinky se vrací také nejstarší představení Loserů, The Loser(s) a show Grandiózní nebo interaktivní představení Konkurz.

V prosinci se diváci mohou těšit na odloženou premiéru inscenace Žena, růže, píseň, kost o čtyřech ženských vzorech a roli ženy v dnešním světě. Na prkna Divadla Bravo! se vrátí také soubor The Same Self se svým dílem obnaŽENA, pro dětské publikum myslí Studio Damúza se svými pohádkami.

Tantehorse: Propojme se včera

Ve dnech 19. – 21. září chystá soubor Tantehorse vyvrcholení celoročního projektu Propojme se včera, na němž pracovaly Markéta Vacovská, Miřenka Čechová a Alice Koubová. Taneční performance v kombinaci s vědeckou přednáškou bude k vidění v knihovně Akademie věd ČR.

Intenzivní celoroční projekt ústící do imerzivního site-specific představení navazuje svým formátem na úspěšnou edukativní laboratoř Tantelab, kterou soubor Tantehorse završil v site-specific formátu !O!/Family Therapy v pražské industriální Pragovce

Hlavním tématem je tentokrát psychická, společenská a environmentální odolnost, odolnost člověka vůči krizovým situacím, manipulacím a zastrašování, stejně jako schopnost adaptace, transformace krizové situace a péče o svět, v němž chceme žít. 

Resilience jako schopnost vyrovnávat se s krizemi a nečekanými narušeními je v tomto performativním tvaru na pomezí tanečního představení a vědecké přednášky komunikována skrze abstraktní pohybové vzorce, vzájemné sdílení a kontextualizaci. Přijetí nejednoznačnosti je podmínkou nejen percepce tanečního díla, nýbrž i jedním z podstatných předpokladů pro rozvoj a udržení resilience. Ztráta jistoty, dezorientace a liminální stavy jsou zde chápány nejen jako ohrožení, ale také jako stavy vysoké potencionality. Performance v divákovi podněcuje citlivost, výdrž, možnost protestu, soukromého prožitku, reflexe, i adaptace na okolní dění. 

“Zabýváme se pohybovými vzorci, které jsou motivovány vnitřními procesy nebo vznikají v reakci na impulsy z vnějšího prostředí – divákovo náhodné gesto, tvar budovy, zvuky kolem nás a podobně. Skrze různé improvizační principy vyzýváme tělo k připravenosti na neustálou změnu, doslova trénujeme adaptabilitu. Mysl se stává pružnější, tělo uvnitř dynamické a vibrující,” vysvětluje Markéta Vacovská.

Vize tance pořádá konferenci na téma Rozvoj publika

Taneční oborová organizace Vize tance pořádá mezinárodní interdisciplinární konferenci zaměřenou na rozvoj publika a vytváření komunit, která se bude konat ve čtvrtek 22. září 2022 od 15 hodin v Kasárnách Karlín v Praze.

Práce s publikem, tzv. audience development, je téma, ke kterému je nyní i z důvodu postpandemického stavu světa směřována velká pozornost. „Důsledkem pandemie došlo nejen k obrovskému propadu návštěvnosti kulturních akcí, jak potvrzují aktuální data z Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu, ale bude také nutné vytvořit inovativní strategie pro atrakci nového diváka,“ říká Marie Kinsky, předsedkyně Vize tance.

Pozvání na konferenci přijali tito experti: Hans Jensen Frimann, ředitel Helsingør Teater, Galit Liss, izraelská choreografka a zakladatelka vlastní metody pro pohyb stárnoucích žen, Luca Ricci, zakladatel evropské kulturní sítě Be SpectACTive! a Marianne Bilger, taneční kurátorka a produkční manažerka Bærum Kulturhus v Oslu. Za českou scénu bude hovořit kulturní manažerka a specialistka na audience development v oblasti výtvarného umění, Táňa Šedová spolu se svou kolegyní Kateřinou Minaříkovou z Moravské galerie v Brně a režisérka a kulturní manažerka Tereza Dobiášová Krejčí, zastupující platformu uMĚNÍM.

Poznávat své diváky, porozumět jejich potřebám či požadavkům, zaujmout je a zapojit do procesu tvorby či přípravy programu jsou výzvy společné kulturní scénám, institucím i umělcům po celém světě. Vize tance otevírá tato témata na mezinárodní interdisciplinární konferenci Rozvoj publika s podtitulem: Vytváření komunit a spolupráce s ambasadory.

„Spolupráce s ambasadory je důležitá aktivita při advokacii a propagaci dopadů kultury, včetně současného pohybového umění, na rozvoj společnosti,“ říká strategická konzultantka Vize tance a moderátorka akce Blanka Marková.

Vstup na konferenci je zdrama, je však potřeba se zaregistrovat přes přihlašovací formulář zde.

Studio Maiselovka nabízí nové taneční a pohybové kurzy

Tréninky s 420PEOPLE (foto Aleš Král)

Od září opět otevírá své brány všem zájemcům o radost z pohybu Studio Maiselovka, oficiální prostor souboru současného tance 420PEOPLE. Pro frekventanty jsou naplánovány workshopy a lekce nejrůznějších stylů od jógy a současného tance až po capoeiru.

Lektorka Zuzana Rybářová vede tréninky pod názvem Restart těla i mysli, Jana Návratová se zaměřuje na jógu a meditaci. Tanečnice souboru Francesca Amy Amante přichází s unikátními lekcemi KADAMY, pohybovým cvičením, které propojuje tanec a prvky bojového umění. Obdobně je tomu u capoeiry, propojení boje, akrobacie, tance, hudby i zpěvu, kterou vyučuje Michal Toman.

Stále zůstávají i open classes, otevřené tréninky pro netanečníky, mírně pokročilé i profesionály pod vedením členů 420PEOPLE.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments