Týden s tancem

Jaké události ze světa tance a baletu přinese tento týden? Výběr aktualit od 11. září 2018. Tento týden je nabitý událostmi především ve světě současného tance. Pokud máte náladu, a bydlíte v Praze, můžete na představení chodit skoro každý den. Přinášíme přehled akcí a zajímavostí

10 let Studia ALTA

Z industriálních prostor v pražských Holešovicích, které sloužily především jako skladiště (a řada dalších částí tohoto areálu tak slouží i dnes) se během deseti let stalo společenské centrum sahající už daleko za pouhé místo pro setkání komunity současného tance. Najdete je naproti Výstavišti Holešovice se vchodem skromně ukrytým vedle autobazaru. Myšlenka na vytvoření nových prostor pro současný tanec se zrodila v roce 2007 spolu se sdružením ALT@art, které si pronajalo první halu. Do roka bylo tedy otevřeno Studio ALT@ – Hala 30 a připojování nových prostor následovalo v několikaletých odstupech pozvolna, jak se rozšiřoval tým stálých spolupracovníků i vize. Prvním impulzem byla potřeba zkušebních prostor pro tanec, z první haly se pak stal i divadelní prostor, protože proč stěhovat nazkoušené choreografie jinam? Pak přibyla Hala 31, kde vznikla druhá zkušebna a rozjelo se v ní pohybové studio pro děti, a Hala 23. Začalo se říkat, že je ALTA „náhradním domovem“ nezávislých umělců.

Studio ALTA, Obývák – kavárna (zdroj Studio ALTA)

ALTA dnes spojuje tři hlavní části, z nichž všechny jsou vybaveny jako zkušební prostor, přičemž Hala 30 je vybavena jako standardní divadelní scéna se světelnou, zvukovou a projekční technikou pro menší projekty, ale při velkých akcích a festivalech se rozžívá celý prostor. Jako poslední přišlo před třemi lety otevření kavárny – Obýváku, což je takové neformální coworkingové, nebo spíš komunitní centrum. Má sloužit jako místo otevřené komukoli, tedy nikoli jako klasický hub s technologickým vybavením, kde se užívání platí od hodiny, ale opravdu jen jako místo, kam se dá přijít, posedět, pracovat, pořádat schůze nebo porady, setkání… V ALTĚ jsou vyhlašovány pravidelné umělecké rezidence, ve kterých vznikají nové projekty, funguje tu taneční studio pro děti Altík, probíhají workshopy zaměřené na pohyb, práci s tělem, improvizaci, ale třeba také světelný design.

Studio ALTA, Obývák (zdroj Studio ALTA)

Stejně tak je poměrně variabilní program, který v ALTĚ probíhá a není zdaleka jen taneční. Někdy dokonce spíš převažují jiné žánry a aktivity – promítají se nezávislé filmy, koncertuje se tu. Na programu jsou improvizační večery, alternativní divadlo a koná se tu část programu mnoha festivalů, opět nejen těch tanečních. Nedá se říct, že by ALTA byla prostorem jednoho konkrétního souboru nebo organizace, i když o některých akcích je slyšet víc, třeba když se tu koná část divadelního a tanečního festivalu Bazaar, Malé inventury, nebo tu své aktivity provozuje Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA.

Studio ALTA, Zkušebna 31 (zdroj Studio ALTA)

Od počátku za projektem stojí tanečnice se slovenskými Lucia Kašiarová, která zakotvila v Praze a také sem přiváží slovenský současný tanec prostřednictvím festivalu Hybaj ho!, který se letos bude konat v říjnu (kromě managementu ALTY a festivalu je stále aktivní i jako interpretka). Studio ALTA je součástí mezinárodní sítě Trans Europe Halles, která sdružuje kulturní centra vybudovaná v industriálních prostorách napříč Evropou. Nad prostorem samozřejmě stále visí otazník – jde o industriální zástavbu, které už nesouží svému původnímu účelu a může kdykoli padnout některému modernímu developerskému plánu na revitalizaci zástavby. Nejistota ale umělecké aktivity nebrzdí.

Studio ALTA slaví od 12. do 15. září sérií večerů, které jsou spíš setkáním než představením. Jednotlivé večery jsou koncipované jako jednorázové eventy – od pohledů do zákulisí, přes tvůrčí programy pro děti, až po setkání s umělci anebo s techniky, kteří jsou srdcem a motorem každého divadla. Tanec a performance se prolíná celým programem oslav, do popředí se dostane především dvakrát: své desetileté výročí tu ve čtvrtek oslaví soubor ME-SA, jeden z prvních rezidenčních souborů ALTY, a pak v závěrečném večeru s titulem ALTA 10×10, kdy deset různých uskupení uvede krátké skeče vytvořené speciálně pro tuto příležitost. Na zasloužené párty se pokřtí publikace k desetiletí ALTY.

Premiéra 420PEOPLE

S novou premiérou přichází soubor 420PEOPLE. Poslední vlastní premiérový projekt, Královnu víl, uvedli v březnu 2017. Nyní přicházejí s inscenací The Watcher (Pozorovatel), poprvé 11. a 12. září v prostorách La Fabrika. I nová inscenace vznikla ve spolupráce s alternativní rockovou kapelou Please The Trees, která představení doprovází živě. Choreografii vytvořil umělecký šéf souboru Václav Kuneš. Tématem inscenace je rychlost doby a neustálá online přítomnost v kontrastu se zklidněním naší mysli, zastavením duše i těla a pozorováním sebe samého v čase a prostoru…

420PEOPLE (foto Pavel Ovsík)

Jak naznačuje motto inscenace: „Všechny ty, kteří hledají odpověď na otázky, jak čelit zrychlené době, ve které nejmodernější technologie pomalu potlačují podstatu lidského bytí? Proč bez mobilního signálu skoro nejsme schopni existovat a výpadek signálu nás dostává na pokraj šílenství? Proč náš jediný přítel uprostřed noci je nekonečný nonstop Google a Netflix? Odpověď přináší The Watcher – pozorovatel, který ví, že nejdokonalejší technologie na světě je naše vlastní tělo a naše životy jsou nitky, které společně vytvářejí nekonečný vesmírný koberec bytí…“ Koncept Pozorovatele je starý tisíce let, spočívá ve schopnosti vidět sám sebe z odstupu. K tomu potřebujeme najít si čas, o kterém neustále tvrdíme, že ho nemáme. The Watcher vidí nejen celý svůj život, ale i životy ostatních. Bez elektroniky a internetu, ale třeba právě spojením hudby a pohybu, které dokáže probudit v člověku neznámé hloubky a možnosti.

420PEOPLE, Zkouška IIII (foto Michal Hančovský)

V létě proběhl ve 420PEOPLE konkurz, nejen na nový projekt, ale i k doplnění členů souboru, ve kterém je jako ve většině nezávislých tělech velká fluktuace. V nové inscenaci budou vystupovat: Francesca Amante, Fanny Barrouquère, Veronika Čimborová, Simona Machovičová, Filip Staněk. Autorské kostýmy k inscenaci vytvořila stylistka Olo Křížová, která je známou osobností ve světě módy. 420PEOPLE svou činnost často s módním designem spojují, například návrhářka Josefína Bokošová pro ně navrhla speciální kolekci. Soubor 420PEOPLE je na české scéně činný tako už 10 let, vznikl na přelomu let 2007/2008 a patří k naší taneční scéně neodmyslitelně.

10 let Dekkadancers také s premiérou – Návštěvníci čekají

K desátému výročí souboru Dekkadancers si tanečníci nadělili komponovaný večer s názvem Návštěvníci. Premiéra se koná v prostoru Jatka78 v neděli 16. září. Soubor Dekkadancers je na české scéně specialitou, tvoří ho tanečníci, kteří jsou členy naší první scény, ale současně touží po autorské tvorbě, nezávislém vlastním repertoáru. Bez ohledu na to, že činnost Dekkadancers probíhá v jejich volném čase, daří se jim tvořit premiérové projekty pravidelně. Dekkadancers dnes ale tvoří docela jiná skupina umělců, než v době jejich vzniku.

Dekkadancers (foto Pavel Simak)

Původní soubor založili tehdejší členové Baletu ND Tom Rychetský a Viktor Konvalinka spolu s fotografem Pavlem Hejným. Oba tanečníci prezentovali své první choreografické pokusy v rámci jednorázových představení Miniatury, ve kterých dostávali každoročně příležitost všichni členové baletního souboru, kteří si chtěli vyzkoušet choreografickou práci. Už od počátku bylo jasné, že jejich tvorba má větší potenciál než na jedno uvedení a okamžité zapomenutí, hned na začátku se například Tomovi Rychetskému podařilo zabodovat s choreografií Nevyřčené ticho, kterou vytvořil už v roce 2007 a dostal se s ní na stálý repertoár ND (loni ji jako obnovenou premiéru uvedl Pražský komorní balet). A bylo více choreografií, které si svou kvalitou udržely aktuálnost a hodnotu.

Dnes jdou cesty „zakladatelů“ už trochu jiným směrem, Viktor Konvalinka působí několik let úspěšně v zahraničí a Tomáš Rychetský přešel od tance k práci „stage managera“ v Horáckém divadle Jihlava, svém rodném městě. Před třemi lety se značky Dekkadancers ujali noví tanečníci Národního divadla – především Marek Svobodník, Štěpán Pechar a Ondřej Vinklát, kteří se všichni věnují i choreografii – a povedlo se jim hladce navázat na vážnou i humornou linii tvorby původního uskupení. Dekkadancers nemají ambice úplně pronikat mezi nezávislou taneční scénu, konec konců mají naprosto jinou vlastní taneční historii, svou estetikou patří víc ke světu baletu, jejich těla i rukopis jsou jí ovlivněny. I kdyby se to snažili popřít. Dekkadancers nezkoumají těžká existenciální témata, oni chtějí zaujmout, chtějí bavit, být srozumitelní, náměty jejich choreografií jsou často v dobrém slova smyslu střelené. A představení dobře prodaná.

Dekkadancers (foto Pavel Simak)

K oslavě desetiletí tance a zábavy se spojily obě dvě „generace“ se svými novými choreografiemi. Tomáš Rychetský s choreografií Ghost Story, Viktor Konvalinka s choreografií Secret a Marek Svobodník s novinkou Hangar 18. „Celý večer se tematicky ponese ve vědecko-fantastickém duchu, takže si na své, během každé z částí, přijdou jak milovníci tance, tak fandové napětí, paranormálních jevů, zakázaných oblastí, tajemných zásilek, zelených pidimužíků… a pochopitelně i humoru!,“ slibují v programu.

***

A ještě tip na začátek příštího týdne: sezonu zahajuje 17. září Divadlo Ponec. „Neinvazivně interaktivní večer“ se místo divadelního sálu rozjede v divadelní kavárně. Na programu se podílejí tanečníci a choreografové Lenka Kniha Bartůňková, Jana Látalová, Lea Švejdová, David Králík, Adam Kmenta, Ester Trčková, Barbora Ptáčková, Žaneta Musilová, Kateřina Jabůrková, Michael Vodenka a Marta Trpišovská. Vstupenky jsou zatím plně vyrezervované, ale ty nevyzvednuté nebo nezaplacené by se právě dnes měly uvolnit do druhého kola prodeje.

Užijte si taneční nabídku tohoto týdne a napište nám do komentářů své dojmy z akcí!

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]