Týden s tancem

  1. 1
  2. 2

Zahájení tanečního festivalu roku proběhne v pondělí 3. června v divadle Ponec. Ale už dnes vystupují korejské tanečnice v brně v Divadle Reduta. Pulzující energie extravagantní a osobité korejské choreografky Eun-Me Ahn je zpět v inscenaci Let Me Change Your Name, v níž pestrost, rytmické elektro beaty a působivá řeč těla diváky prý uchvátí smysly a přivádějí až do transu. Živelná mladistvá energie tanečníků se prolíná s minimalistickým hypnotizujícím vystoupením samotné autorky a světlo a tma, jemné a křiklavé odstíny, vážnost a humor se před našima očima proměňují stejně jako identita tanečníků. Eun-Me Ahn nás neustále vyzývá a překvapuje, a není proto divu, když ze sálu odcházíme jako někdo úplně jiný…

Tanec Praha na PQ 2019

Jak již jistě víte, letos se festival Tanec Praha spojil s Pražským Quadriennale a vznikla tak dramaturgická linie Czech Dance Focus for PQ+, která je zařazena do programu PQ a uvede nejúspěšnější z koprodukcí Tance Praha z posledních let: Guide, Karneval zvířat, Nepřestávej, PLI a Same Same.
Do programu PQ+ bude zařazena také festivalová koprodukční premiéra Eymen – Úhel pohledu. V rámci programové linie PQ – Site Specific Performance Festival bude uvedena inscenace House Beating.
Několik z projektů se bude konat pod širým nebem jako site specific.

Kdy a co uvidíte

Lenka Kniha Bartůňková, Ridina Ahmedová & Ghana Dance Ens. (CZ/GH)
Eymen – Úhel pohledu / Point of View
programové řady VEN.ku TANCI / PQ+
7/6, 17:00, 8/6, 17:00 – Gauč ve Stromovce (Výstaviště 415, Praha 7)

Hygin Delimat / Body Architects (PL/AT)
House Beating
programové řady VEN.ku TANCI / Dance NEWs / PQ Site Specific Performance Festival / Family Friendly
8/6, 15:00, 9/6, 17:15, Maroldovo panorama

Tereza Hradílková, Nepřestávej, Ponec 2019 (foto Michal Hančovský)

Tereza Hradilková, Floex a kol. (CZ)
Nepřestávej / Don‘t Stop
Programová řada Czech Dance Focus for PQ+
8/6, 20:00, Studio Hrdinů

Věra Ondrašíková and kol. (CZ)
Guide
Programová řada Czech Dance Focus for PQ+ / Family Friendly
9/6, 20:00, divadlo Ponec

Barbora Látalová & kol. (CZ)
Karneval zvířat / Animal Carnival
Programové řady TP JUNIOR / pro školy / for schools / Czech Dance Focus for PQ+
10./6, 10:00, divadlo Ponec

Viktor Černický (CZ/SK)
PLI
Programová řada Czech Dance Focus for PQ+
10.6., 20:00, divadlo Ponec

Karine Ponties (BE/FR/CZ)
Same, Same
Programová řada Czech Dance Focus for PQ+
11/6, 20:00, divadlo Ponec

Tanec Praha 2019 motiv z Ghany, zdroj Tanec Praha

O projektu Eymen

Umělci vyhledávají nové impulzy, dokáží propojovat jak generace, tak zcela odlišné kultury různých světadílů. Tradice západní Afriky i střední Evropy skrývají příběhy předávané z generace na generaci. V Africe ti nejstarší jsou přirozeně nejváženějšími členy rodiny i společnosti, jejich odchod ze života je pak nejvýznamnější oslavou moudrosti, zkušeností a dobra. Co je smrt? Skutečnost? Nebo úhel pohledu? Kolik takových úhlů je? Tolik kolik lidí? Tolik kolik kultur? Všichni si procházíme stejným obloukem od zrození k zániku, každý máme své příběhy, obavy a radosti spojené s představou, co nás na konci čeká.

Mezinárodní projekt „Eymen“ Úhel pohledu / “Eymen“ Point of View připravují české organizace ve spolupráci s Institutem afrických studií v Ghaně a jeho Národním tanečním souborem (Ghana Dance Ensemble). Odrazovým můstkem byla cesta tanečnice a choreografky Lenky Knihy Bartůňkové a zpěvačky Ridiny Ahmedové do hlavního města Ghany Akkry, kde začaly se sběrem audio materiálu pro představení, jehož tématem je stáří a smrt: nahrávaly s řadou místních rozhovory na toto téma. Po návratu pokračovaly ve sběru materiálu tak, aby vznikla mozaika výpovědí na téma smrt. Další fáze projektu za účasti ghanských umělců se koná v Praze, kdy vzniká site-specific projekt s premiérou 7. a 8. června. Následuje turné po městech napříč Českou republikou v rámci festivalu TANEC PRAHA 2019 v regionech.

Projektu předcházela obdobná spolupráce na projektu Ghana zrána / Ghana Sunrise, který připravil Tanec Praha se svými ghanskými partnery pod choreografickým vedením Moniky Rebcové v roce 2017. V během svého pobytu v ČR realizovali čtyři umělci z Ghana Dance Ensemble 9 představení Ghana zrána, 21 uvedení tradičních ghanských tanců a 15 workshopů. Základem tvůrčího týmu projektu Eymen jsou Lenka Kniha Bartůňková v úzké spolupráci se zpěvačkou Ridinou Ahmedovou a dva umělci z Ghana Dance Ensemble (tanečníci s hudebním i pedagogickým backgroundem) Ruhia Sadik a Clifford Selorm Ametefe.

O projektu House Beating

Představení ve veřejném prostoru na pomezí architektonické instalace, v jehož jádru stojí silný, ale citlivý duet atletických performerů, kteří jako stavební materiál používají své tělo. Prozkoumávají jeho hranice a možnosti a v interakci s monumentální dřevěnou konstrukcí za doprovodu živých perkusí a upravených elektroakustických kompozic Cage a Xenakise vzniká nový, stále se proměňující objekt. Dva studenti JAMU se zapojí do projektu po úvodním workshopu v Brně a osm dalších při uvedení představení v Brně (4. června na Moravském náměstí).

 

Balet ND on Tour 2019

Rádi připomínáme jarní úspěchy tanečníků Baletu Národního divadla, kteří i přes maximální nasazení v pražských představeních reprezentují soubor na zahraničních akcích. 16. března 2019 předvedli své umění první sólisté Miho Ogimoto a Nikita Chetverikov na 9. Mezinárodním baletním festivalu ve Pforzheimu s pas de deux z baletu La Bayadère. Nabitý program plný nejnovějších choreografií německých moderních tvůrců, klasického tance a kratších opusů mladých umělců předvedli sólisté ze Stuttgart Ballett, Badisches Staatstheater, Staatstheater Kassel, Gärtnerplatztheater München.

Patrik Holeček a Kristina Kornová vystoupili 31. března v rámci mezinárodního setkání Ruské baletní ikony / Gala 2019 v londýnském Coliseu. Prestižní Gala, ve kterém se již od roku 2006 připomíná ruská baletní tradice a tančí světoznámí sólisté z Velkého divadla v Moskvě, Mariinského v Petrohradě, English National Ballet, pařížské Opery, berlínské Staatsoper, New York City Ballet, Monte-Carlo Ballet. Patrik a Kristina zde zatančili duet Rain moldavského choreografa Radu Poklitaru.

Nyní se soubor připravuje na turné do Kazachstánu, kde vystoupí 14. června na prestižním Eurasian Dance Festival v hlavním městě Astana. Vedle významných souborů, jako je Mariinské divadlo v Petrohradě, vystoupí Balet ND s inscenací Slovanský temperament. Ve stejný okamžik se ve Stavovském divadle odehraje 2. premiéra baletu KAFKA: Proces s druhou polovinou souboru.

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na