Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Pravidelná dávka (nejen) tanečního zpravodajství: Soubor Ondráš na podzim oslaví 65 let, za rohem je Mime Fest v Poličce a ve středu novinka MOVE Dance Company v Ostravě. Pozvánka na zářijovou konferenci Kreativní města, která vzdělávají uměním.
VUS Ondráš – z představení Krajinou času (promo foto VUS Ondráš)

Soubor Ondráš oslaví 65 let novým pořadem s hudbou Jiřího Slavíka

Vojenský umělecký soubor Ondráš oslaví 65 let existence novým pořadem s hudbou Jiřího Slavíka. Dostal název kRok za kRokem a zároveň připomene 235. výročí založení Vojenské nemocnice Brno. Benefiční představení hostí 13. října Janáčkovo divadlo, zakoupením vstupenek přitom diváci přispějí na Komunitní centrum pro válečné veterány při Vojenské nemocnici. Premiérový pořad autorsky zpracovává folklorní materiál z Česka, Moravy i Slovenska. Mladý tvůrčí tým s režisérkou Alžbětou Burianovou čerpá i z jiných hudebních a tanečních stylů, přesto respektuje ukotvení Ondráše v prostředí folkloru.

Hudební složka je dílem Jiřího Slavíka, držitele ceny Anděl v kategorii world music. „Hudba k představení kRok za kRokem je inspirována jak lidovou muzikou, tak i hudbou skladatelů, kteří v minulosti osobitě transformovali lidové nápěvy do vlastního jazyka. Všechny písně a texty jsou autorské, tj. smyšlené nebo přetvořené,“ přibližuje autor. „Z minulosti jsem si vzal inspiraci z toho, co ve mně nejvíce rezonovalo. Bez nostalgie a v současném duchu jsem tento materiál přetvářel do jazyka, s jehož pomocí nahlížím na vlastní budoucnost,“ doplňuje kontrabasista a skladatel, který se pohybuje zejména v jazzovém prostředí. Tanec má divákům především zprostředkovávat emoce interpretů. Na choreografii pracovali Dominik Teleky, Stanislav Marišler, Barbora Bielková, Lenka Fučíková nebo Jan Kysučan.

Vojenský umělecký soubor Ondráš sídlí v Brně a jeho zřizovatelem je v současnosti ministerstvo obrany. Počátky činnosti souboru sahají do roku 1954. V Olomouci byl tehdy založen amatérský Vojenský soubor písní a tanců Jánošík, jenž roku 1957 přesídlil pod stejným názvem do Brna. Specializoval se na slovenské lidové tance. K výrazným změnám došlo v roce 1993 po rozdělení Československa, kdy soubor změnil své jméno, z amatérského souboru se stal soubor poloprofesionální a v rámci hudební složky byl vytvořen Orchestr lidových nástrojů. V roce 2008 souboru hrozilo zrušení, ale jeho existence nakonec zachovaná zůstala. Stočlenný kolektiv tvoří dnes profesionální základna a amatérská složka. Soubor je tvořen mladými talentovanými umělci, ať již tanečníky, hudebníky či zpěváky. Inspiraci čerpá z lidové tradice, z projevu nejlepších zpěváků a vynikajících primášů, ale je si vědom i vztahu hudebních velikánů (např. Leoše Janáčka, Bély Bartóka, Jaroslava Juráška a dalších) k lidové tradici, hudbě a tanci. Od roku 1993 se dramaturgicky zaměřuje především na národopisné oblasti Moravy a Čech. V repertoáru se však objevují i programová čísla, jejichž inspirací se staly lidové tance a melodie regionů Slovenska, Maďarska, Rumunska apod. Celková dramaturgie souboru se při tvorbě jednotlivých typů programů neomezuje pouze na umělecky ztvárněné folklorní pořady vycházející z lidových tradic, ale vytváří i divadelní programy s folklorní tématikou a dějovým námětem.

Warsaw Mime Center Company – Marcel (foto Victor Horta)

Mime Fest 2019 od 17. září v Poličce

Ve východočeské Poličce proběhne 8. ročník již tradičního festivalu pantomimy od 17. do 21. září 2019. Návštěvníkům nabídne jak současnou pantomimu, tak její propojení s příbuznými žánry jako jsou například nový cirkus nebo tanec Butó. Letošního ročníku se zúčastní sóloví umělci i soubory z Německa, Finska, Polska, Slovenska, Francie, Chile nebo Japonska. Představení pro dospělé i dětské publikum doplní workshopy se zahraničními lektory.

Klasickou pantomimu zastoupí například německo-francouzské duo Bodecker & Neander, žáci legendárního Marcela Marceaua a světově proslulí mimové. Poprvé na české divadelní scéně vystoupí francouzský mim Benoit Turjman, který je ve své zemi zvaný novým Mr. Beanem. Známá finská produkce Kallo Collective přiveze úspěšné klaunské představení Receptionists. Vysokou techniku a originální poetiku pantomimy slibuje polský soubor Warsaw Mime Center Company.

Speciálním hostem festivalu bude japonská umělkyně Sumako Koseki, která se ve své tvorbě i v pedagogické činnosti zabývá tancem Butó. Kromě svého vystoupení nabídne účastníkům festivalu také dvoudenní workshop. Další zajímavý workshop povede chilský herec Carlos Diaz Leon, specialista na expresi neutrální masky. Českou tvorbu zastupují Losers Cirque Company a mim Radim Vizváry, kteří vystoupí společně v čerstvé novince Heroes, která je nevšedním propojením pantomimy a nového cirkusu. (O představení si můžete přečíst zde.)

Součástí programu jsou i představení pro mateřinky, základní školy, studenty středních škol i rodiny s dětmi. Pro ně zahraje brazilsko-francouzské duo Lavo Ta Novo propojující pantomimu s kouzly, a také slovenské Teater Komika se svým představením Klaun hudebníkem. Nebude chybět ani tradiční Mime Evening – slavnostní setkání a prezentace předních umělců z jednotlivých zemí zastoupených na festivalu. V jediném večeru představí to nejlepší ze své tvorby ve formě krátkých výstupů.

Ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

MOVE Dance Company uvádí premiéru

Ostravská platforma pro současný tanec MOVE Ostrava a její soubor MOVE Dance Company uvádí 11. září premiéru nového projektu. MOVE Dance Company je první soubor současného tance založený v Ostravě v roce 2016. Premiéru s názvem Puzzle pro něj připravila choreografka Anna Jirmanová, představení se koná v prostoru Cooltour.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat