Učitel a žák aneb Eva Dřízgová a Patricia Janečková v Jaroměřicích nad Rokytnou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

V zámecké zahradě Jaroměřic nad Rokytnou představí závěrečný galakoncert Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského v polovině srpna mladou operní hvězdu Patricii Janečkovou, která vystoupí po boku své profesorky a přední sólistky ostravské opery Evy Dřízgové-Jirušové. Ta ji na koncert osobně připravovala se svým manželem a dirigentem Paolo Gattem. Jaký je vztah profesorky a její žačky? Jak se ostřílená dlouholetá opora ostravské opery dívá na nevšední talent, o kterém se zvlášť na Slovensku v poslední době stále častěji mluví? Jak se chystají na společný koncert? Nejen o tom je následující rozhovor, při kterém byla příležitost hovořit s oběma naráz.

Jaroměřice se na vás těší, těšíte se i vy do Jaroměřic nad Rokytnou?

Eva Dřízgová-Jirušová: Určitě se moc těším, a to nejen na společné muzicírování, ale především na tu milou atmosféru vonící letní dovolenou v krásném prostředí.

Patricia Janečková: Do Jaroměřic se opravdu moc těším. Zazpívat si na Mezinárodním hudebním festivalu Petra Dvorského a ještě k tomu na závěrečném galakoncertu je pro mě velkou ctí. Chtěla bych touto cestou ještě jednou poděkovat panu Petru Dvorskému za projevenou důvěru a pozvání. Zdejší publikum je určitě zvyklé na velmi vysokou uměleckou úroveň, takže moje vystoupení je pro mě také výzvou. Budu se moc snažit, abych zazpívala co nejlépe, a tak naplnila očekávání publika.

Zajímalo by nás něco víc o vaší dnešní spolupráci vynikající pěvkyně, mající velké mezinárodní zkušenosti z významných operních domů i koncertních pódií, s mladičkou talentovanou dívkou…

Eva Dřízgová-Jirušová: S Patricií jsme se poznaly již docela dávno. Všimla jsem si moc krásného dětského hlásku, který zpíval v sólovém triu Géniů v ostravské inscenaci Kouzelné flétny, kde jsem měla roli Paminy. Tenkrát jí mohlo být snad osm let. Později, když jsme se domluvily na mém pedagogickém vedení, jsem teprve zjistila, o jak velký talent se jedná. Vnímám to jako velikou zodpovědnost. Vzhledem k tomu, že Patriciin hlas se postupně rozvíjí z dětského v ženský a přitom absolvuje řadu náročných koncertů, mým úkolem je především zabránit volbě nevhodného repertoáru, přepínání hlasu a postupně ji technicky vybavovat.

Vystoupení na závěrečném koncertu našeho festivalu je už tradičně chápáno jako mimořádně prestižní; připravujete se právě na něj nějak speciálně, nebo jej považujete za jednu z řady svých aktivit? Podle jakého klíče jste volily dramaturgii vystoupení?

Eva Dřízgová-Jirušová: Já nikdy nepovažuji žádné představení jako „běžné“, protože každé je originální, specifické, na všechna je třeba se důkladně připravit a odvést maximální možný výkon. A co se týká dramaturgie, samozřejmě že se vycházelo především z možného repertoáru Patricie a ostatní se přizpůsobovali tak, aby dramaturgie koncertu byla kompaktní a zajímavá.

Patricia Janečková: Vystoupení na závěrečném galakoncertu festivalu Petra Dvorského řadím jednoznačně mezi prestižní a výjimečné příležitosti mého zpívání v tomto roce. Nepřipravuji se nijak speciálně, ale podobně jako na jiná vystoupení, a mým cílem je vždy dosáhnout nejlepšího možného výsledku podle mých možností. Pro tuto příležitost jsme hledaly nové árie. Musely jsme najít něco, co mi dobře sedne, a samozřejmě také to, co technicky zvládnu. Klasicismus nám nabídl hned několik možností a myslím, že jsme zvolily správně. Konečně, posluchači to ohodnotí sami.

Na koncertě vám budou dělat společnost dva pánové – slovenský tenorista Peter Malý a dirigent Paolo Gatto….

Patricia Janečková: S Petrem Malým se setkám poprvé. Slyšela jsem, že je velmi dobrý. Budu s ním zpívat jeden duet z Donizettiho opery Nápoj lásky. V mém repertoáru je to novinka, kterou hodnotím zatím jako nejtěžší, ale zároveň nejhezčí, a moc se na ni těším. Jsem přesvědčena, že to bude vynikající duet a skvělá závěrečná „prskavka“. Pana dirigenta Paola Gatta samozřejmě znám osobně, a to už delší dobu, je to manžel mé pedagožky Evy Dřízgové. Moc mi pomáhá při studování partu, učí mě perfektní italštině a na hodinách zpěvu mě doprovází na klavír. Na galakoncertu mi bude samozřejmě jako dirigent také velkou oporou.

Eva Dřízgová-Jirušová: Ano, už se na tuto spolupráci těším. S Paolem jsme sehraný tým, máme za sebou mnoho společných koncertů i operních představení a není náhodou, že ty dvě Thálie, které jsem získala, byly vždy za roli, kterou jsem studovala právě s ním. S Petrem Malým se setkáme poprvé. Mnohokrát jsem však spolupracovala s jeho pedagogem, vynikajícím pěvcem Petrem Mikulášem, takže se velmi těším.Festival v Jaroměřicích nese jméno mezinárodně uznávaného zpěváka Petra Dvorského. Jsou pro vás slavní umělci vzorem? 

Eva Dřízgová-Jirušová: Každý vynikající umělec je inspirací a Peter Dvorský patří mezi ty největší, pěvecky, avšak i lidsky. Je to vzácný člověk. Mým pěveckým vzorem byla a je Natálie Romanová.

Patricia Janečková: Slavní zpěváci mohou znamenat pro začínající zpěváky velmi mnoho. Každý si najde toho svého favorita, nebo i více oblíbených. V případě opery je to určitě velmi přínosné. Poznáte tak mnoho možností interpretace a to může pomoci při hledání vlastního stylu. V každém případě každý vzor obohacuje spektrum mého poznání. Nemám jeden speciální hudební vzor, ale moc se mi líbí slovenská operní hvězda Lucia Popp, která už bohužel není mezi námi. Její celkový hudební projev – to je skvost v mnoha směrech. Její zpěv zprostředkovává pocit blaha a štěstí, je lehký, jednoduchý a zároveň procítěný a jemný. Je to balzám pro duši.

Co je vůbec pro mladou začínající operní zpěvačku nejdůležitější?

Eva Dřízgová-Jirušová: Kromě hlasu potřebuje mít pěveckou i hudební inteligenci, zdraví, pevnou vůli, pracovitost, vytrvalost, trpělivost, odvahu a pokoru; pokoru pak především k hudebnímu dílu, k autorovu géniu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat