V Olomouci zazpíval Ramón Vargas. Dostat ho do hanácké metropole prý trvalo dva roky

Árií z Mozartova Dona Giovanniho otevřel dnes mexický tenorista Ramón Vargas letošní ročník mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Olomouc. Na zahajovacím koncertu jej doprovázela Moravská filharmonie pod vedením Leoše Svárovského. Koncert slyšelo v prostorách olomouckého Výstaviště Flora okolo devíti stovek návštěvníků.

Ramón Vargas - Moravská filharmonie Olomouc - Leoš Svárovský - 2.5.2016 (foto ČTK/Luděk Březina)
Ramón Vargas – Moravská filharmonie Olomouc – Leoš Svárovský – 2. 5. 2016 (foto ČTK/Luděk Březina)

Zahajovací koncert vedení filharmonie poprvé přemístilo na výstaviště do pavilonu A. Podle ředitele Vladislava Kvapila jde o výborný akustický prostor, pro lepší viditelnost byla zajištěna videoprojekce. „Dostat do Olomouce tak velkou pěveckou hvězdu je vždy náročné. My jsme na tom pracovali dva roky. Publikum při takových koncertech očekává nejslavnější tenorové árie, proto jsme i letos šli tímto směrem,“ uvedl Kvapil. Kromě Mozarta měl dnes uznávaný tenorista v repertoáru árie Donizettiho, Pucciniho a Verdiho.

Pětapadesátiletý Ramón Vargas během své kariéry vystupoval jako sólista na všech předních světových operních pódiích. V Česku měl naposledy zpívat před dvěma lety při jednom z projektů k Roku české hudby, kvůli nemoci ale účast zrušil. V roce 2011 se představil na galakoncertě Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově.

V Olomouci dnes společně s Vargasem zazpívala i korejská sopranistka Sooyeon Kim. Moravská filharmonie s oběma sólisty absolvovala před vystoupením jednu zkoušku v neděli a dnes generální zkoušku na místě, podle zástupců filharmonie bylo souznění výborné. Festival Dvořákova Olomouc se letos koná popatnácté, navazuje však na původní Olomoucké hudební jaro, který filharmonie pořádala od roku 1958. Zasvěcení festivalu Antonínu Dvořákovi vysvětluje vedení filharmonie jeho vztahem k Olomouci, kde úzce spolupracoval s pěveckým spolkem Žerotín.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat