V Šaldově divadle zahraje Adam Skoumal
„V klasické hudbě většinou platí, že mladí talentovaní sólisté zaskakují za starší indisponované umělce. V sobotu to bude výjimečně naopak. Natalii Schwamovou znám už od jejích studentských let jako vynikající mladou pianistku a doufám, že se brzy uzdraví a že jednou na oplátku zaskočí za mě,“ říká s úsměvem Adam Skoumal.
V pořadí třetí Rachmaninův klavírní koncert má pověst jednoho z nejnáročnějších koncertů klasického klavírního repertoáru. Na sólistu klade extrémní nároky, a to nejen po technické stránce. Rachmaninov byl fenomenální pianista a jeho virtuozita neznala mezí. Když k tomu navíc přičteme fakt, že mu příroda nadělila ruce s abnormálním rozpětím, které při komponování svých skladeb bral jako normu, stává se z jeho děl pro mnoho klavíristů takřka nedosažitelná meta. Dodnes koncert platí mezi profesionálními pianisty za pomyslný „prubířský kámen“.
Musorgskij zkomponoval Obrázky z výstavy bezprostředně poté, co navštívil exhibici děl zesnulého výtvarníka Viktora Hartmanna, jehož smrt skladatele hluboce zasáhla. Dojat niternou vzpomínkou na blízkého přítele, pustil se do komponování a doslova během jednoho enormního tvořivého zápalu se mu podařilo dokončit klavírní suitu, která vznikla na náměty některých vystavených děl. Suita vychází z hudebně dramatické představy Musorgského, jak se prochází výstavou, zastavuje se u některých obrazů a přetváří je v samostatné hudební scény. Z velké a smělé myšlenky tak vzniklo obdivuhodné a originální dílo. Původní klavírní verzi suity fantasticky instrumentoval Maurice Ravel a právě v této jedinečné a nenapodobitelné podobě zazní také na koncertu v Šaldově divadle.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]