Ve Foru Karlín zazpívají Sumi Jo a Paul Groves, PKF a PFS provedou Mendelssohnův Lobgesang

Do Prahy dorazily další dvě známé zahraniční pěvecké osobnosti: korejská koloraturní sopranistka Sumi Jo a americký tenorista Paul Groves. Společně s mladou francouzskou mezzosopranistkou Virginií Verrez vystoupí při závěrečném koncertě PKF – Prague Philharmonia, který se uskuteční tuto neděli v pražském Foru Karlín.

Forum Karlín (zdroj konstrukce.cz)
Forum Karlín (zdroj konstrukce.cz)

Na programu je vokálně-symfonické dílo Lobgesang Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, taktovky se ujme šéfdirigent PKF Emmanuel Villaume.

Třiapadesátiletá sopranistka Sumi Jo se do České republiky vrací opakovaně. Například loni zahájila letní hudební přehlídku v Českém Krumlově a v roce 2011 vystoupila za doprovodu PKF – Prague Philharmonia na závěrečném galakoncertu mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. „Dirigent Villaume a Praha jako město, které mi přirostlo k srdci, jsou důvodem, proč jsem uvítala možnost vystoupit na tomto koncertu,“ svěřila se nyní v Praze Sumi Jo, která začínala jako jazzová zpěvačka.

Sumi Jo (foto Robin Kim/MHF Český Krumlov)
Sumi Jo (foto Robin Kim/MHF Český Krumlov)

Lobgesang (Chvalozpěv) Felixe Mendelssohna-Bartholdyho u nás nebývá často uváděn. S přizvaným Pražským filharmonickým sborem nynější provedení připravil Lukáš Vasilek.

„Technicky zpěv v Lobgesangu není těžký, ale vyžaduje velkou expresivitu hlasu. A vzhledem k biblickým textům je zpěv obtížný po umělecké stránce,“ uvedl v průběhu zkoušek jednapadesátiletý tenorista Paul Groves, často vystupující i na předních evropských scénách.

Paul Groves (zdroj YT)
Paul Groves (zdroj YT)

Mendelssohn Symfonii č. 2 Lobgesang napsal na zakázku u příležitosti oslav čtyřstého výročí vynálezu knihtisku v roce 1840. První provedení v Lipsku se setkalo s mimořádným úspěchem, téma a volbu textu skladatel čerpal převážně z bible.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat