Ve věku 84 let zemřel dirigent Lorin Maazel

Legendární americký dirigent Lorin Maazel zemřel v neděli 13. července ve Spojených státech ve věku osmdesáti čtyř let na komplikace spojené se zápalem plic.Lorin Maazel se narodil v roce 1930 ve Francii v rodině židovsko-amerických hudebníků. Dětství a mládí prožil ve Spojených státech.

Přes padesát let se pohyboval na světové hudební špičce. Dirigoval na sto padesát různých orchestrů a pořídil tři sta nahrávek, a to i oper a ceněných kompletů orchestrálních děl. Mezi nimi jsou například nahrávky Ludwiga van Beethovena, Johannesa Brahmse, Claudea Debussyho, Gustava Mahlera nebo Richarda Strausse, za něž získal řadu hudebních cen.

Mnohé z jeho nahrávek vychází v reedicích. V roce 2011 ukončil pětileté působení ve funkci hudebního ředitele opery ve Valencii. V současnosti byl hudebním ředitelem mnichovských filharmoniků.

Ještě minulý rok se zúčastnil festivalu Pražské jaro, kam se vrátil po čtyřiceti čtyřech letech. Ve vyprodané Smetanově síni Obecního domu tehdy s úspěchem řídil právě Mnichovskou filharmonii.

Foto Hiroyuki Ito

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat