Ve věku 84 let zemřel dirigent Lorin Maazel

Legendární americký dirigent Lorin Maazel zemřel v neděli 13. července ve Spojených státech ve věku osmdesáti čtyř let na komplikace spojené se zápalem plic.Lorin Maazel se narodil v roce 1930 ve Francii v rodině židovsko-amerických hudebníků. Dětství a mládí prožil ve Spojených státech.

Přes padesát let se pohyboval na světové hudební špičce. Dirigoval na sto padesát různých orchestrů a pořídil tři sta nahrávek, a to i oper a ceněných kompletů orchestrálních děl. Mezi nimi jsou například nahrávky Ludwiga van Beethovena, Johannesa Brahmse, Claudea Debussyho, Gustava Mahlera nebo Richarda Strausse, za něž získal řadu hudebních cen.

Mnohé z jeho nahrávek vychází v reedicích. V roce 2011 ukončil pětileté působení ve funkci hudebního ředitele opery ve Valencii. V současnosti byl hudebním ředitelem mnichovských filharmoniků.

Ještě minulý rok se zúčastnil festivalu Pražské jaro, kam se vrátil po čtyřiceti čtyřech letech. Ve vyprodané Smetanově síni Obecního domu tehdy s úspěchem řídil právě Mnichovskou filharmonii.

Foto Hiroyuki Ito

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na