Vivica Genaux v Praze

Koncertní cyklus Collegia 1704 a České filharmonie s názvem Hvězdy barokní opery pokračuje 18. března v pražském Rudolfinu koncertem Il divino Boemo, na kterém zazní hudba Myslivečka, Glucka a jejich italských současníků. Jako sólistka vystoupí americká mezzosopranistka Vivica Genaux za doprovodu barokního orchestru Collegium 1704. V předvečer mimořádného koncertu, od 17. do 18. března, se v Praze koná mezinárodní konference Il Boemo – Josef Mysliveček za účasti muzikologů z celého světa.Koncert Il divino Boemo přiblíží současnému publiku tvorbu dvou skladatelů, kteří své první hudební zkušenosti sbírali v Čechách, aby později jejich umění obdivovala celá Evropa, a kteří se zapsali do dějin opery. „Zatímco Christoph Willibald Gluck, jehož tří sté výročí narození si v roce 2014 připomeneme, je uctíván jako reformátor opery a jedna z nejvýraznějších skladatelských osobností druhé poloviny osmnáctého století, dílo Josefa Myslivečka jako vrcholného tvůrce žánru opera seria stále ještě na své plné docenění čeká,” uvedla za pořadatele Simona Andělová.

Symbolickým vyvrcholením konference Il BoemoJosef Mysliveček bude právě koncert mezzosopranistky Vivicy Genaux s orchestrem Collegium 1704 a dirigentem Václavem Luksem. Genaux se narodila na Aljašce, zpěv studovala u Nicoly Rossi-Lemeni a Virginie Zeani na Indiana University v Bloomingtonu, v dalších letech u Claudie Pinzy, dcery slavného basisty Ezia Pinzy. Profesionální kariéru začala především jako interpretka rolí Rossiniho, Donizettiho, Belliniho a dalších. Do světa barokní hudby vstoupila po setkání s dílem Johanna Adolfa Hasseho a poté už se ve svém repertoáru vždy držela bel canta nebo baroka. Nahrála řadu CD, vystupovala mimo jiné v Metropolitní opeře, v operních domech v San Franciscu, Dallasu, Seattlu, San Diegu a Pittsburghu, v Tel Avivu, v Paříži, Vídni, Berlíně, Amsterdamu, Drážďanech nebo Veroně. Českému publiku se poprvé představila v rámci festivalu Struny podzimu 2011 právě s Collegiem 1704.

Zakladatel Collegia 1704, cembalista a dirigent Václav Luks stál u zrodu znovuuvedení Myslivečkovy opery Olimpiade začátkem května 2013 ve Stavovském divadle, která sklidila úspěch na evropských operních scénách. Výjimečnost této inscenace potvrdila nominace na prestižní britské International Opera Awards v kategorii Rediscovered Works (znovuobjevená tvorba). Vítězové budou vyhlášeni 7. dubna na slavnostním ceremoniálu v Londýně.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]