Vzpomínka na Jozefa Bednárika. Velký mág jeviště by slavil sedmdesátiny

Slovenský divadelní a muzikálový režisér Jozef Bednárik, od jehož narození uplyne v neděli 17. září sedmdesát let, byl na Slovensku známý především díky režii řady operních představení ve Slovenském národním divadle.

Jozef Bednárik (foto archiv)

V České republice jej lidé znali především zásluhou úspěšných režií muzikálů, jako je Dracula s hudbou Karla Svobody, Johanka z Arku s hudbou Ondřeje Soukupa či Angelika, k níž složil hudbu Michal David.

Návštěvníci pražského Národního divadla znají jeho inscenaci Gounodovy opery Roméo et Juliette, která byla vzápětí oceněna na Festivalu hudebního divadla Opera, a Bizetovy Carmen, jež se diváckému zájmu těší už od roku 1999 až do dneška. V pražské Státní opeře Jozef Bednárik uvedl inscenace Rossiniho Turka v Itálii a Pucciniho Manon Lescaut, samostatnou kapitolou jsou pak Bednárikovy výtečné práce pro Balet Národního divadla v tandemu s choreografem Liborem Vaculíkem: diptych Malý pan Friedemann a Psycho, Coppélia, Čajkovskij a Isadora Duncan.

Jozef Bednárik se narodil 17. září 1947 v západoslovenské vsi Zeleneč. Po absolutoriu střední umělecko-průmyslové školy vystudoval herectví na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Po desetiletém hereckém působení v Divadle Andreje Bagára v Nitře (1971-1981) se stává režisérem ochotnického Z-divadla a později profesionálním režisérem v nitranském divadle. Tam inscenoval více než třicet titulů. Kromě režisérské práce hostoval a účastnil se festivalů v Německu, Rakousku, Francii, Bulharsku, Monaku, Japonsku, Anglii, Izraeli a v řadě dalších zemí. Na festivalu v Edinburghu získal cenu kritiky za nejlepší hudební inscenaci – Gounodova Fausta a Markétku s operou Slovenského národního divadla.

Charles Gounod: Faust a Margaréta – SND 1989 (zdroj archiv SND)

V roce 1990 přesídlil do Bratislavy, kde se po hostování stal režisérem na Nové scéně, která uvedla za jeho působení čtveřici muzikálových titulů (Evangelium o Marii, Grand-hotel, Pokrevní bratři a José a jeho zázračný barevný plášť od Andrewa Lloyd Webera). Ve stejné době pravidelně spolupracuje s operními divadly. Nejdříve to byla Komorní opera v Bratislavě: Donizettiho Maniere teatrali a Gluckovy Číňanky. Později se souborem Slovenského národního divadla završil svoji trilogii francouzských oper: již zmíněný Faust a Markétka, Hoffmannovy povídky a Massenetův Don Quichotte.

Televizní diváci si Jozefa Bednárika pamatují také jako porotce z taneční soutěže TV Nova Bailando. Jozef Bednárik zemřel nečekaně v srpnu 2013 ve věku pětašedesáti let.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat