Vzpomínka na Jozefa Bednárika. Velký mág jeviště by slavil sedmdesátiny

Slovenský divadelní a muzikálový režisér Jozef Bednárik, od jehož narození uplyne v neděli 17. září sedmdesát let, byl na Slovensku známý především díky režii řady operních představení ve Slovenském národním divadle.

Jozef Bednárik (foto archiv)

V České republice jej lidé znali především zásluhou úspěšných režií muzikálů, jako je Dracula s hudbou Karla Svobody, Johanka z Arku s hudbou Ondřeje Soukupa či Angelika, k níž složil hudbu Michal David.

Návštěvníci pražského Národního divadla znají jeho inscenaci Gounodovy opery Roméo et Juliette, která byla vzápětí oceněna na Festivalu hudebního divadla Opera, a Bizetovy Carmen, jež se diváckému zájmu těší už od roku 1999 až do dneška. V pražské Státní opeře Jozef Bednárik uvedl inscenace Rossiniho Turka v Itálii a Pucciniho Manon Lescaut, samostatnou kapitolou jsou pak Bednárikovy výtečné práce pro Balet Národního divadla v tandemu s choreografem Liborem Vaculíkem: diptych Malý pan Friedemann a Psycho, Coppélia, Čajkovskij a Isadora Duncan.

Jozef Bednárik se narodil 17. září 1947 v západoslovenské vsi Zeleneč. Po absolutoriu střední umělecko-průmyslové školy vystudoval herectví na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Po desetiletém hereckém působení v Divadle Andreje Bagára v Nitře (1971-1981) se stává režisérem ochotnického Z-divadla a později profesionálním režisérem v nitranském divadle. Tam inscenoval více než třicet titulů. Kromě režisérské práce hostoval a účastnil se festivalů v Německu, Rakousku, Francii, Bulharsku, Monaku, Japonsku, Anglii, Izraeli a v řadě dalších zemí. Na festivalu v Edinburghu získal cenu kritiky za nejlepší hudební inscenaci – Gounodova Fausta a Markétku s operou Slovenského národního divadla.

Charles Gounod: Faust a Margaréta – SND 1989 (zdroj archiv SND)

V roce 1990 přesídlil do Bratislavy, kde se po hostování stal režisérem na Nové scéně, která uvedla za jeho působení čtveřici muzikálových titulů (Evangelium o Marii, Grand-hotel, Pokrevní bratři a José a jeho zázračný barevný plášť od Andrewa Lloyd Webera). Ve stejné době pravidelně spolupracuje s operními divadly. Nejdříve to byla Komorní opera v Bratislavě: Donizettiho Maniere teatrali a Gluckovy Číňanky. Později se souborem Slovenského národního divadla završil svoji trilogii francouzských oper: již zmíněný Faust a Markétka, Hoffmannovy povídky a Massenetův Don Quichotte.

Televizní diváci si Jozefa Bednárika pamatují také jako porotce z taneční soutěže TV Nova Bailando. Jozef Bednárik zemřel nečekaně v srpnu 2013 ve věku pětašedesáti let.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na