Hudební kurýr (3)

Letmý pohled na události ze světa hudby, které se udály v druhé polovině října 2015. Jak se hodnotily výkony na Chopinově klavírní soutěži 2015? Aplikace pro notový zápis. James Judd bude od roku 2017 hudebním ředitelem Slovenské filharmonie. Básník textů mnoha Bachových kantát byl identifikován. Kirill Petrenko zůstává v Bavorské státní opeře do roku 2021. Fotografie Fryderyka Chopina z roků 1846 a 1849. Rukopis Wolfganga Amadea Mozarta byl vydražen za 217.000 dolarů. Mimořádné nahrávky pro milovníky klavírního umění. Hluboké tóny ruských oktavistů. Čínští celníci považují houslovou kalafunu za výbušninu.

Jak se hodnotily výkony na Chopinově klavírní soutěži 2015?
Porota hodnotila účastníky klavírní soutěže v prvním, druhém a třetím kole ve dvou systémech: bodovým hodnocením a vyjádřením „ano – ne“. V obou systémech platilo, že porotci nesmí hodnotit výkonnost svých „studentů“, ale musí zadat symbol „S“ vedle jména účastníka. Bodový systém se skládal z hodnocení soutěžícího v bodové stupnici od 1 do 25 (1 je nejnižší a 25 je nejvyšší). Označením v systému „ano – ne“ porotce vyjádřil svůj názor ohledně postupu daného účastníka do dalšího kola. Ve finále soutěže porotci hodnotili účastníky v celých číslech na stupnici od 1 do 10 (1 je nejnižší a 10 je nejvyšší). Stejně jako v předchozích kolech porotci nesměli hodnotit své vlastní „studenty“. Nejvyšší hodnocení mohlo být uděleno každým porotcem pouze jednomu klavíristovi a součet bodů udělených porotcem nesměl překročit 55 bodů.

International Chopin Piano Competition (foto YT)
International Chopin Piano Competition (foto YT)

Při podrobné analýze můžete například zjistit:
– že další česká účastnice soutěže Natálie Schwamová (studentka Pražské konzervatoře ze třídy profesora Milana Langera) získala v prvním kole nejvíc 20 bodů s postupem od Marty Argerich,
– že ve druhém kole získal Marek Kozák od Marthy Argerich a Philippa Entremonta nejvyšší počet z bodů od všech porotců – 23,
– že ve druhém kole klavírista Yundi Li nebodoval všechny účastníky a odjel na kamarádovu svatbu do Číny,
– že ve třetím kole byl Seong-Jin Cho (vítěz soutěže) hodnocen Philippem Entremontem záporně a pouhými 18 body, nositel druhé ceny Charles Richard-Hamelin získal od všech porotců „ano“, stejně tak jako Kate Liu (třetí cena) i Yike (Tony) Yang (pátá cena),
– že ve finále získala třikrát 10 bodů pouze Kate Liu (třetí cena),
– že nejpřísnějším porotcem finále byl Philippe Entremont, který neudělil nikomu více než 8 bodů,
– že porotce Đặng Thái Sơn (vietnamský vítěz Chopinovy soutěže z roku 1980) měl ve finále tři studenty (Kate Liu, Eric Lu a Yike (Tony) Yang),
– že nejstaršími porotci byli Adam Harasiewicz (1932) a Philippe Entremont (1934), nejmladším byl Yundi Li (1982).
Jak porotci v jednotlivých kolech hlasovali, najdete zde:
hlasování porotců v 1. kole
hlasování porotců v 2. kole
hlasování porotců ve 3. kole
hlasování porotců ve finále


Aplikace pro notový zápis

StaffPad je zbrusu nová aplikace určená pro notový zápis s pomocí využití pokročilého pera a dotykového vstupu. Při psaní zápisu rozpozná ručně zadané noty, které převede do úhledného zápisu. Zápis je možno dále upravovat, přehrávat, tisknout a sdílet a má velkou řadu editačních možností. Aplikace je stejně vhodná jak pro profesionály, tak pro amatéry a vyžaduje pouze zařízení s aktivním perem a dotykovou obrazovkou.


James Judd bude od roku 2017 hudebním ředitelem Slovenské filharmonie

Britský dirigent James Judd se stane novým hudebním ředitelem a šéfdirigentem Slovenské filharmonie na tříleté období s účinností od šedesáté deváté koncertní sezony orchestru 2017/2018.

James Judd (foto Harald Hoffmann)
James Judd (foto Harald Hoffmann)

Ve své první sezoně bude dirigovat šest koncertů a zahajovací koncert Bratislavských hudebních slavností 2017. James Judd je v současnosti hlavním dirigentem The Israel Symphony Orchestra Rishon LeZion a newyorského The Little Orchestra Society. Judd je nástupcem Emmanuela Villauma, nového šéfa PKF – Prague Philharmonia. U vzniku Slovenské filharmonie v roce 1949 stál Václav Talich.
více zde


Básník textů mnoha Bachových kantát byl identifikován

Na základě výzkumného projektu Bachova archivu v Lipsku a za podpory Fritz Thyssen Stiftung byla těžištěm zájmu skupina osob, která patřila k Bachově nejužšímu okruhu a která byla dobře seznámena s jeho principy výuky a provádění jeho děl. První důležitý objev se již podařil. Za textaře mnoha slavných Bachových kantát by mohl být považován Christoph Birkmann (1703–1771), lipský student Johanna Sebastiana Bacha a později teolog ve svém rodném městě Norimberku. Birkman vytvořil během svého lipského studia verše k některým z nejznámějších Bachových kantát a zřejmě měl také podíl na monumentálních Janových pašijích. V příštích dvou letech by měla být shromažďována a vyhodnocována řada dalších zdrojů včetně dokumentů o jeho studentech. Materiály a údaje jsou k nalezení na stránkách „Bach Digital“ zde .
více zde


Kirill Petrenko zůstává v Bavorské státní opeře do roku 2021

Kirill Petrenko (foto Sven Hoppe)
Kirill Petrenko (foto Sven Hoppe)

Kirill Petrenko si upravil své povinnosti v Berlíně a stane se oficiálním hostujícím dirigentem mnichovského operního domu pro finální období své smlouvy v 2020/2021. Berlínská filharmonie s tímto krokem souhlasí a rozeslala tiskovou zprávu jen několik hodin předtím, než Bavorská státní opera oznámila obnovení smlouvy. V prohlášení se uvádí, že „s ohledem na jeho povinnosti v Bavorské státní opeře v Mnichově přijme Kirill Petrenko pouze omezený počet koncertů v průběhu první sezony na postu šéfdirigenta v Berlíně“. V koncertních sezonách 2016/2017 a 2017/2018 se objeví jako hostující dirigent s Berlínskou filharmonií. V sezoně 2018/2019 uskuteční několik koncertních zájezdů a provede několik koncertních programů. Tisková konference Kirilla Petrenka v Berlíně se uskuteční za několik dní.
více zde  a zde


Fotografie Fryderyka Chopina z roků 1846 a 1849

První obrázek Fryderyka Chopina byl podle britského klavíristy a skladatele Jacka Gibbonse pořízen v roce 1846 nebo 1847.

Fryderyk Chopin (1847)
Fryderyk Chopin (1847)

Druhý snímek od fotografa Louise-Augusta Bissona pochází z roku 1849. Snímek vznikl několik měsíců předtím, než Fryderyk Chopin zemřel pravděpodobně na tuberkulózu.
více zde

Fryderyk Chopin (1849, foto Louis-Auguste Bisson)
Fryderyk Chopin (1849, foto Louis-Auguste Bisson)


Rukopis Wolfganga Amadea Mozarta byl vydražen za 217.000 dolarů

Ručně psaný dopis s podpisem Wolfganga Amadea Mozarta, který byl vydražen na aukci v Bostonu, byl napsán v červenci nebo srpnu roku 1786. Jednostránkový list je adresován rakouskému botanikovi jménem Nikolaus Joseph von Jacquin. Mozartovy dopisy patří mezi nejvyhledávanější ze všech hudebních autogramů. Totožnost kupujícího není známa a vyvolávací cena začala na 10.000 $. Zájemci o studium Mozartových autografů naleznou více zde .

Ručně psaný dopis s podpisem Wolfganga Amadea Mozarta
Ručně psaný dopis s podpisem Wolfganga Amadea Mozarta


Mimořádné nahrávky pro milovníky klavírního umění

Vladimir Horowitz: Dvojalbum Return to Chicago / 1986

Ivan Moravec: Tříkrálový recitál / Praha 1987
více zde
Glenn Gould: The Glenn Gould Collection
více zde
Martha Argerich: Complete Recordings on Deutsche Grammophon
více zde
Grigorij Sokolov: The Salzburg Recital / 2008


Hluboké tóny ruských oktavistů

Kdo je oktavista? Oktavista je mimořádně hluboké basso profondo, typické zejména v ruské pravoslavné sborové hudbě. Tento typ má hlasový rozsah, který sahá až do A1 (oktávu pod barytonový rozsah) a někdy F1 (oktávu pod basovým rozsahem). Nejznámějšími pěvci s tímto hlasovým nadáním jsou Mikhail Zlatopolsky nebo Alexander Ort, který dosahuje C1. Slovanští skladatelé sborové hudby někdy využívají nižších tónů, například B♭1 v Nešporech Sergeje Rachmaninova, G1 v díle Ne otverzhi méně Pavla Chesnokova nebo F1 v Kheruvimskaya pesn v Song of the Cherubim Krzysztofa Pendereckého. Ruští skladatelé často nerozlišují mezi názvem basso profondo, což je oktavista, a contrabassovým zpěvákem.


Čínští celníci považují houslovou kalafunu za výbušninu

V současnosti kolují mezi hudebníky zprávy, že řadě hráčů na smyčcové nástroje byla na čínských letištích zabavena kalafuna.

kalafuna
kalafuna

Celníci ji považují za potenciální bezpečnostní riziko. Nejnověji se s podobným případem setkal na letišti v Šanghaji anglický virtuóz Daniel Hope.

Foto Harald Hoffmann, Sven Hoppe, archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat