Hudební kurýr (3)
Jak se hodnotily výkony na Chopinově klavírní soutěži 2015?
Porota hodnotila účastníky klavírní soutěže v prvním, druhém a třetím kole ve dvou systémech: bodovým hodnocením a vyjádřením „ano – ne“. V obou systémech platilo, že porotci nesmí hodnotit výkonnost svých „studentů“, ale musí zadat symbol „S“ vedle jména účastníka. Bodový systém se skládal z hodnocení soutěžícího v bodové stupnici od 1 do 25 (1 je nejnižší a 25 je nejvyšší). Označením v systému „ano – ne“ porotce vyjádřil svůj názor ohledně postupu daného účastníka do dalšího kola. Ve finále soutěže porotci hodnotili účastníky v celých číslech na stupnici od 1 do 10 (1 je nejnižší a 10 je nejvyšší). Stejně jako v předchozích kolech porotci nesměli hodnotit své vlastní „studenty“. Nejvyšší hodnocení mohlo být uděleno každým porotcem pouze jednomu klavíristovi a součet bodů udělených porotcem nesměl překročit 55 bodů.
Při podrobné analýze můžete například zjistit:
– že další česká účastnice soutěže Natálie Schwamová (studentka Pražské konzervatoře ze třídy profesora Milana Langera) získala v prvním kole nejvíc 20 bodů s postupem od Marty Argerich,
– že ve druhém kole získal Marek Kozák od Marthy Argerich a Philippa Entremonta nejvyšší počet z bodů od všech porotců – 23,
– že ve druhém kole klavírista Yundi Li nebodoval všechny účastníky a odjel na kamarádovu svatbu do Číny,
– že ve třetím kole byl Seong-Jin Cho (vítěz soutěže) hodnocen Philippem Entremontem záporně a pouhými 18 body, nositel druhé ceny Charles Richard-Hamelin získal od všech porotců „ano“, stejně tak jako Kate Liu (třetí cena) i Yike (Tony) Yang (pátá cena),
– že ve finále získala třikrát 10 bodů pouze Kate Liu (třetí cena),
– že nejpřísnějším porotcem finále byl Philippe Entremont, který neudělil nikomu více než 8 bodů,
– že porotce Đặng Thái Sơn (vietnamský vítěz Chopinovy soutěže z roku 1980) měl ve finále tři studenty (Kate Liu, Eric Lu a Yike (Tony) Yang),
– že nejstaršími porotci byli Adam Harasiewicz (1932) a Philippe Entremont (1934), nejmladším byl Yundi Li (1982).
Jak porotci v jednotlivých kolech hlasovali, najdete zde:
hlasování porotců v 1. kole
hlasování porotců v 2. kole
hlasování porotců ve 3. kole
hlasování porotců ve finále
Aplikace pro notový zápis
StaffPad je zbrusu nová aplikace určená pro notový zápis s pomocí využití pokročilého pera a dotykového vstupu. Při psaní zápisu rozpozná ručně zadané noty, které převede do úhledného zápisu. Zápis je možno dále upravovat, přehrávat, tisknout a sdílet a má velkou řadu editačních možností. Aplikace je stejně vhodná jak pro profesionály, tak pro amatéry a vyžaduje pouze zařízení s aktivním perem a dotykovou obrazovkou.
James Judd bude od roku 2017 hudebním ředitelem Slovenské filharmonie
Britský dirigent James Judd se stane novým hudebním ředitelem a šéfdirigentem Slovenské filharmonie na tříleté období s účinností od šedesáté deváté koncertní sezony orchestru 2017/2018.
Ve své první sezoně bude dirigovat šest koncertů a zahajovací koncert Bratislavských hudebních slavností 2017. James Judd je v současnosti hlavním dirigentem The Israel Symphony Orchestra Rishon LeZion a newyorského The Little Orchestra Society. Judd je nástupcem Emmanuela Villauma, nového šéfa PKF – Prague Philharmonia. U vzniku Slovenské filharmonie v roce 1949 stál Václav Talich.
více zde
Básník textů mnoha Bachových kantát byl identifikován
Na základě výzkumného projektu Bachova archivu v Lipsku a za podpory Fritz Thyssen Stiftung byla těžištěm zájmu skupina osob, která patřila k Bachově nejužšímu okruhu a která byla dobře seznámena s jeho principy výuky a provádění jeho děl. První důležitý objev se již podařil. Za textaře mnoha slavných Bachových kantát by mohl být považován Christoph Birkmann (1703–1771), lipský student Johanna Sebastiana Bacha a později teolog ve svém rodném městě Norimberku. Birkman vytvořil během svého lipského studia verše k některým z nejznámějších Bachových kantát a zřejmě měl také podíl na monumentálních Janových pašijích. V příštích dvou letech by měla být shromažďována a vyhodnocována řada dalších zdrojů včetně dokumentů o jeho studentech. Materiály a údaje jsou k nalezení na stránkách „Bach Digital“ zde .
více zde
Kirill Petrenko zůstává v Bavorské státní opeře do roku 2021
Kirill Petrenko si upravil své povinnosti v Berlíně a stane se oficiálním hostujícím dirigentem mnichovského operního domu pro finální období své smlouvy v 2020/2021. Berlínská filharmonie s tímto krokem souhlasí a rozeslala tiskovou zprávu jen několik hodin předtím, než Bavorská státní opera oznámila obnovení smlouvy. V prohlášení se uvádí, že „s ohledem na jeho povinnosti v Bavorské státní opeře v Mnichově přijme Kirill Petrenko pouze omezený počet koncertů v průběhu první sezony na postu šéfdirigenta v Berlíně“. V koncertních sezonách 2016/2017 a 2017/2018 se objeví jako hostující dirigent s Berlínskou filharmonií. V sezoně 2018/2019 uskuteční několik koncertních zájezdů a provede několik koncertních programů. Tisková konference Kirilla Petrenka v Berlíně se uskuteční za několik dní.
více zde a zde
Fotografie Fryderyka Chopina z roků 1846 a 1849
První obrázek Fryderyka Chopina byl podle britského klavíristy a skladatele Jacka Gibbonse pořízen v roce 1846 nebo 1847.
Druhý snímek od fotografa Louise-Augusta Bissona pochází z roku 1849. Snímek vznikl několik měsíců předtím, než Fryderyk Chopin zemřel pravděpodobně na tuberkulózu.
více zde
Rukopis Wolfganga Amadea Mozarta byl vydražen za 217.000 dolarů
Ručně psaný dopis s podpisem Wolfganga Amadea Mozarta, který byl vydražen na aukci v Bostonu, byl napsán v červenci nebo srpnu roku 1786. Jednostránkový list je adresován rakouskému botanikovi jménem Nikolaus Joseph von Jacquin. Mozartovy dopisy patří mezi nejvyhledávanější ze všech hudebních autogramů. Totožnost kupujícího není známa a vyvolávací cena začala na 10.000 $. Zájemci o studium Mozartových autografů naleznou více zde .
Mimořádné nahrávky pro milovníky klavírního umění
Vladimir Horowitz: Dvojalbum Return to Chicago / 1986
Ivan Moravec: Tříkrálový recitál / Praha 1987
více zde
Glenn Gould: The Glenn Gould Collection
více zde
Martha Argerich: Complete Recordings on Deutsche Grammophon
více zde
Grigorij Sokolov: The Salzburg Recital / 2008
Hluboké tóny ruských oktavistů
Kdo je oktavista? Oktavista je mimořádně hluboké basso profondo, typické zejména v ruské pravoslavné sborové hudbě. Tento typ má hlasový rozsah, který sahá až do A1 (oktávu pod barytonový rozsah) a někdy F1 (oktávu pod basovým rozsahem). Nejznámějšími pěvci s tímto hlasovým nadáním jsou Mikhail Zlatopolsky nebo Alexander Ort, který dosahuje C1. Slovanští skladatelé sborové hudby někdy využívají nižších tónů, například B♭1 v Nešporech Sergeje Rachmaninova, G1 v díle Ne otverzhi méně Pavla Chesnokova nebo F1 v Kheruvimskaya pesn v Song of the Cherubim Krzysztofa Pendereckého. Ruští skladatelé často nerozlišují mezi názvem basso profondo, což je oktavista, a contrabassovým zpěvákem.
Čínští celníci považují houslovou kalafunu za výbušninu
V současnosti kolují mezi hudebníky zprávy, že řadě hráčů na smyčcové nástroje byla na čínských letištích zabavena kalafuna.
Celníci ji považují za potenciální bezpečnostní riziko. Nejnověji se s podobným případem setkal na letišti v Šanghaji anglický virtuóz Daniel Hope.
Foto Harald Hoffmann, Sven Hoppe, archiv
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]