Hudební kurýr (4)
Chcete zlepšit svoji hru na klavír?
Vyzkoušejte aplikaci nazvanou Piano Techniques, kterou ve spolupráci se Steinway Hall v Londýně připravil časopis Pianist. Najdete zde písemné rady, tipy, výukové video a také celou řadu klavírních skladeb. Aplikace je určená jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Zvukové ukázky nahrála klavíristka Chenyin Li. Dozvíte se třeba, jak trénovat paměť, jak hrát akordy nebo jaké volit prstoklady.
více zde
Nejstarší dirigent na pódiu
Nejstarší činný polsko-americký dirigent Stanisław Skrowaczewski (narozen 1923) byl jmenován „čestným dirigentem“ německého rozhlasového orchestru Deutsche Radio Philharmonie Saarbrücken Kaiserslautern.
V roce 1946 se stal dirigentem Wroclavské filharmonie a následně působil jednak u Katowické, jednak u Varšavské filharmonie. V letech 1946–1949 studoval kompozici u Nadi Boulanger v Paříži. Po vítězství v soutěži Santa Cecilia v roce 1956 působil jako šéfdirigent u Minneapolis Symphony Orchestra a Hallé Orchestra a jeho skladby provedly přední světové orchestry. Spolupráce s rozhlasovým orchestrem v Saarbrückenu se datuje od roku 1978. S tímto tělesem pořídil řadu nahrávek cyklických děl Ludwiga van Beethovena, Johannese Brahmse, Antona Brucknera a Roberta Schumanna.
více zde
Průzkum potvrdil sluchové problémy, kterým čelí hudebníci
Průzkum provedený Help Musicians UK ve Velké Británii upozornil na ztrátu sluchu mezi hudebníky všech věkových skupin. Výsledky byly zveřejněny v souvislosti se zahájením kampaně #HearForMusicians, která má za cíl zvýšit povědomí o poruchách sluchu a dává návod, jak jim předcházet.
Výzkumu se účastnilo šest set devadesát dva hudebníků ve věku 18–75 let. Padesát procent vyjádřilo znepokojení nad hladinou hluku při práci a 75 % dotázaných odpovědělo, že má šelest, zvonění, hučení nebo pískání v uchu. Výsledky průzkumu byly také analyzovány Univerzitou v Leedsu a budou publikovány v odborném tisku.
Svůj sluch můžete testovat zde .
Stránky charitativní organizace Help Musicians UK najdete zde .
Program Salcburských festivalů zveřejněn
Svatodušní festival (13.–16. května 2016) nabídne posluchačům West Side Story se Simón Bolívar Symphony Orchestra of Venezuela pod vedením Gustava Dudamela a s Cecilií Bartolli v roli Marie.
V Salcburku vystoupí také Stuttgartský balet a The Tallis Scholars a v houslovém recitálu Julie Fischer zazní díla Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů, Petra Iljiče Čajkovského a Pabla de Sarasate. Galakoncert Wiener Symphoniker pod taktovkou Ádáma Fischera přivede na pódium Angelu Gheorghiu, Juana Diega Flóreze a Benjamina Bernheima.
více zde
Letní Salcburský festival se koná ve dnech 23. července – 31. srpna 2016
Čtyři světová náboženství – judaismus, buddhismus, islám a hinduismus – byly v posledních čtyřech letech hlavním těžištěm programu. V letošním roce je kladen důraz na duchovní hudbu východních křesťanských církví. Jako protiváha zazní hudba komponovaná pro západní církve. Program tvoří tři oratoria – Stvoření Josepha Haydna, Händelovo dílo Belshazzar a festivalem objednaná skladba Petera Eötvöse Halleluja – Oratorio balbulum. Zajímavým počinem bude rovněž provedení mše Missa Salisburgensis Heinricha Ignaze Franze von Biber v Salcburském dómu.
U dirigentského pultu Wiener Philharmoniker se představí Daniel Harding, Zubin Mehta, Riccardo Muti a Mariss Jansons. Orchestrálními hosty budou Royal Concertgebouw Orchestra a Filarmonica della Scala se svými novými šéfdirigenty Danielem Gattim a Riccardem Chaillym. Mimo ORF Radio-Symphonie-Orchester Wien vystoupí ještě Cleveland Orchestra s Franzem Welser-Möst a Leipzig Gewandhaus s Herbertem Blomstedtem.
Hvězdná jména – Christian Gerhaher, Bejun Mehta, Matthias Goerne, Thomas Hampson, Anu Komsi, Mauro Peter a Rolando Villazón – nalezneme u písňových recitálů. Z instrumentalistů se v Salzburgu představí mimo jiné Isabelle Faust, Rudolf Buchbinder, András Schiff, Grigory Sokolov, Arcadi Volodos a Maurizio Pollini. Komorní hudba zazní v podání souboru Camerata Salzburg, Jerusalem Quartet či Quatuor Ébène.
více zde
Nejdražší smyčec na světě byl vydražen za 288.960 USD
Aukční dům Beares vydražil ze stříbra a ebenu vytvořený houslový smyčec francouzského mistra Françoise Xaviera Tourtea za rekordní cenu 288.960 USD. Tento smyčec z roku 1825 zřejmě patřil houslistovi Bronisławu Hubermanovi, jehož iniciály jsou vyryty na žabce. Smyčec byl zakoupen neznámým houslistou. Za zmínku stojí, že nyní na již dvakrát ztracené Hubermanovy „stradivárky“ Gibson hraje houslista Joshua Bell.
Martha Argerich získala zlatou medaili Royal Philharmonic Society
Medaile Royal Philharmonic Society byla poprvé udělena v roce 1870 a Argerich je sto prvním oceněným umělcem.
Mezi osobnostmi, které toto ocenění získaly, patří například Johannes Brahms (1877), Edward Elgar (1925), Herbert von Karajan (1984) a Antonio Pappano (2015). Předseda společnosti John Gilhooly na slavnostním aktu ve Wigmore Hall o klavíristce řekl: „Martha Argerich je kombinací technické dokonalosti a vášnivého mistrovství a je jedním z nejpřesvědčivějších pianistů současnosti. Její koncerty jsou mimořádným hudebním a intelektuálním zážitkem. Martha Argerich je rovněž dokonalou hráčkou komorní hudby. Je duší mezinárodního festivalu v Luganu, který ukazuje jak její trvalou velkorysost při podpoře mladých umělců, tak osobní angažovanost při inspirativním setkávání hudebníků se světem komorní hudby.“
Interview s Marthou Argerich z roku 1972 můžete zhlédnout zde.
Socha Albana Berga před Vídeňskou státní operou
Na jaře příštího roku bude před Vídeňskou státní operou odhalena socha Albana Berga. Památka na skladatele oper Wozzeck a Lulu v jeho rodném městě chyběla. Plastika Wolfa D. Prixe je abstraktní variací reagující na linii Bergovy hudby a bude stát na podstavci tvořeném dvanácti schody. Šest metrů vysoké dílo bude financováno bez podpory státních institucí z honorářů za provozování skladatelových děl, které shromažďuje skladatelova nadace.
více zde
Pro milovníky interpretačního umění klavíristy Radu Lupu
Rumunský klavírista Radu Lupu slaví 30. listopadu své sedmdesáté narozeniny. K této příležitosti vydává firma Decca veškeré nahrávky tohoto tajemného a mysteriózního umělce. Umělec, jehož obklopuje mimořádná aura, vystupuje velmi zřídka a nikdy nebyl mediální hvězdou.
Praha mohla jeho umění několikrát obdivovat a nezapomenutelný byl zejména recitál na Žofíně v roce 1977. Jeho hra je obklopena kouzelným závojem. Soubor osmadvaceti CD obsahuje nejslavnější klavírní koncerty, Schubertovy písně s Barbarou Hendricks, ale též čtyřruční spolupráci s Danielem Barenboimem nebo Murray Perahia.
více zde
Životopisný film Martina Scorsese o Leonardu Bernsteinovi
Oskarový režisér Martin Scorsese v současné době připravuje film o životě Leonarda Bernsteina (1918–1990).
Scenárista Josh Singer má k dispozici velké množství materiálu popisující někdy i kontroverzní život skladatele, klavíristy, dirigenta a hudebního popularizátora. Ačkoli film o Bernsteinovi bude po letech prvním velkým filmem o osobnosti klasické hudby, hudební životopisné filmy jsou nyní ve velké módě: film Straight Outta Compton, který vypráví příběh o průkopnické hip-hopové skupině NWA, byl představen letos v létě a stal se nejúspěšnějším hudebním životopisným filmem všech dob, s příjmy dosahujícími téměř 200 milionů dolarů.
více zde
Helmut Heinrich Waldemar Schmidt: politik i klavírista
Kromě fascinace politikou měl od útlého dětství bývalý německý kancléř Helmut Heinrich Waldemar Schmidt velkou lásku k hudbě a našel v ní nevyčerpatelný zdroj síly pro zvládnutí svého rušného každodenního života.
Mezi skladateli to byl obzvláště Johann Sebastian Bach, ke kterému měl Helmut Heinrich Waldemar Schmidt velmi blízko. Našel v Bachově hudbě spřízněnou duši, jejíž jasnost, struktura a disciplína odpovídaly jeho charakteru. Dokladem toho je i nahrávka Bachova Koncertu pro čtyři klavíry a smyčce, BWV 1065, kterou Helmuth Schmidt nahrál v roce 1984 spolu s Justusem Frantzem, Christophem Eschenbachem, Gerhardem Oppitzem a Hamburskou filharmonií. Před několika lety byla znovu vydána u příležitosti Schmidtových devadesátých narozenin firmou Deutsche Grammophon pod názvem Kancléř a pianista. Podílel se rovněž na nahrávce Mozartových koncertů pro dva a tři klavíry s London Philharmonic Orchestra pro firmu EMI. Helmuth Schmidt, který zemřel 10. listopadu 2015, stál v čele spolkové vlády v letech 1974 a 1982.
více zde
Hudební nástroje ve Velké Británii digitálně
I když jsou dočasně dveře do muzea na Royal College of Music v Londýně veřejnosti uzavřeny (z důvodu rekonstrukce), začali její kurátoři pracovat na projektu digitalizace všech sbírek hudebních nástrojů ve Velké Británii. Tímto se díky moderní technologii naskytne zájemcům možnost poznat více než čtyřicet tisíc hudebních nástrojů uložených ve více než sto sbírkách. Mezi nástroji lze najít jak Stradivariho housle Viotti ex-Bruce z roku 1709, tak třeba kostěné klapačky ve tvaru rukou pocházející z Egypta z doby před více než třemi tisíci pěti sty lety. Toto multimediální medium by mělo být funkční v roce 2017.
Královské divadlo v Kodani musí šetřit
V Královském divadle v Kodani, kde měl být od sezony 2013–2014 novým hudebním ředitelem Jakub Hrůša, se musí opětovně výrazně šetřit. První úsporná opatření před čtyřmi lety se týkala zmenšení operního sboru. Nyní přichází další snížení rozpočtu o dalších 940.000 eur v průběhu příštích let. Tato skutečnost bude mít za následek nejen snížení počtu členů orchestru ze sto deseti stálých zaměstnanců na devadesát šest, ale také snížení rozpočtu na operní inscenace. Zástupci orchestru se právem domnívají, že poklesne umělecká kvalita tělesa a že nebude možno provádět opery vyžadující velké obsazení. Budova operního divadla byla otevřena v roce 2005 a patří mezi nejmodernější na světě.
Ze čtrnácti pater budovy se jich pět nachází pod úrovní mořské hladiny. Velký sál pojme tisíc pět set posluchačů. Jedná se o jeden z nejdražších operních domů, jehož stavba stála více než 500 milionů dolarů.
Švýcarsko oslavuje 125. výročí narození Bohuslava Martinů
Již dvacet let organizuje v Basileji Robert Kolinsky Martinů Festtage. V letošním roce se budou konat ve dnech 15.–29. listopadu 2015 i na jiných místech ve Švýcarsku. Opera v Zürichu připravuje na únor novou inscenaci opery Juliette, Tonhalle-Orchester Zürich provede Rhapsody-Concerto pro violu a orchestr a Orchestre de la Suisse Romande nastuduje skladatelovo dílo Les Paraboles. Slavnostní dny Bohuslava Martinů se uskuteční pod patronací spolkového rady Alaina Berseta, dirigenta Marisse Jansonse a bývalé ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albright. Na zahajovacím koncertu vystoupí London Symphony Orchestra pod vedením Tomáše Hanuse a zazní na něm skladatelova 2. a 5. symfonie.
více zde
Zemřel přítel Igora Stravinského Robert Lawson Craft
V úterý 10. listopadu 2015 bylo oznámeno, že zemřel americký dirigent a hudební publicista Robert Lawson Craft (20. října 1923 – 10. listopadu 2015). Craft se setkal se Stravinským v roce 1948 a v různých rolích se skladatelem spolupracoval až do jeho smrti v roce 1971. Jeho vztah se skladatelem nebyl nikdy nudný, a intimní pracovní přátelství vyústilo v řadu nahrávek a knih.
Po Stravinského smrti Craft pokračoval v koncertní činnosti a psal knihy o hudbě. Ve své knize An Improbable Life z roku 2002 popisuje detaily svého života před spoluprací se Stravinským, během ní a po Stravinského úmrtí. Monografie vypovídá o vlivu slavného komponisty na Craftův život.
Craftovy knihy: Conversations with Igor Stravinsky (1959); Memories and Commentaries (1960); Expositions and Developments (1962); Dialogues and a Diary (1963); Themes and Episodes (1967); Retrospectives and Conclusions (1969).
Craftovy další publikace: Prejudices in disguise (New York, 1974), Stravinsky in Pictures and Documents (with Vera Stravinsky; New York, 1978), Current Convictions: Views and Reviews (New York, 1977), Present Perspectives (New York, 1984), Stravinsky: Glimpses of a Life (New York, 1992), Stravinsky: Chronicle of a Friendship (Nashville, 1994), Down a Path of Wonder (Norfolk, UK, 2006).
více zde
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]