Hudební kurýr (11)
Čeští umělci v zahraničí
Tomáš Hanus
Tokyo – New National Theatre
28. února, 2., 5., 8., 11. března 2016 – Leoš Janáček: Jenůfa
Tomáš Netopil
Wien – Wiener Staatsoper
17. února 2016 – Wolfgang Amadeus Mozart: Così fan tutte
18. února 2016 – Antonín Dvořák: Rusalka
20. února 2016 – Wolfgang Amadeus Mozart: Così fan tutte
21. února 2016 – Antonín Dvořák: Rusalka
24. února 2016 – Wolfgang Amadeus Mozart: Così fan tutte
Essen – Essener Philharmonie
3. a 4. března 2016 – Antonín Dvořák: Stabat Mater
Essen – Aalto- Musiktheater
27. března 2016 – Bohuslav Martinů: Řecké pašije
Jakub Hrůša
Leister – Philharmonia Orchestra
10. února 2016 – Gustav Mahler: Symfonie č. 3 (Bernarda Fink)
London – Royal Festival Hall
11. února 2016 – Gustav Mahler: Symfonie č. 3 (Bernarda Fink)
Bedford – Philharmonia Orchestra
17. února 2016 – Mendelssohn, Schumann (Tomáš Jamník), Brahms
London – Royal Festival Hall
18. února 2016 – Mendelssohn, Beethoven (Jonathan Biss), Brahms
Bennewitzovo kvarteto
únor 2016 – koncertní turné USA – Washington, Palm Beach, Alabama, Tennesee, Los Angeles, Port Jefferson, Lewiston, Blue Hill
Zemlinského kvarteto
22. února 2016 – Penrith, Velká Británie
12. března 2016 – Utrecht, Nizozemsko
Pražákovo kvarteto
9. a 10. února 2016 – Amsterdam, Nizozemsko
11. února 2016 – Leiden
16. března 2016 – Valencia
18. března 2016 – Lyon
Wihanovo kvarteto
11. – 16. února – koncertní cesta Tchaj-wan
březen – duben – koncertní cesta Japonsko (Fukuoka, Yokohama, Tokyo, Osaka, Hiroshima, Aichi, Nagoya)
Škampovo kvarteto
3. února 2016 – Newcastle upon Tyne
4. února 2016 – London, LSO St. Luke´s Church
7. února 2016 – Oxford
11. února 2016 – London, LSO St. Luke´s Church
Přemysl Vojta – lesní roh
20. a 21 února 2016 – Sao Paulo, Municipal Theatre – Richard Strauss: Koncert pro lesní roh
The Royal Concertgebouw Orchestra navštíví všech osmadvacet členských států Evropské unie
V průběhu příštích tří koncertních sezon uskuteční orchestr zcela mimořádný projekt RCO meets Europe a vždy v zahajovací skladbě večera vystoupí s místním mládežnickým orchestrem. První koncert se uskuteční v Amsterodamu pod vedením Daniela Gattiho a bude spoluúčinkovat JeugdOrkest Nederland. Společně zahrají Beethovenovu předehru Egmont. Navíc členové orchestru povedou mistrovské kurzy. Během sezony 2016/17 Royal Concertgebouw Orchestra navštíví Irsko, Rakousko, Slovinsko, Francii, Německo, Belgii, Lucembursko, Itálii, Řecko, Slovensko a Velkou Británii. Zbývajících šestnáct zemí v následujících sezonách 2017/18 a 2018/19.
Patronem koncertů je Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise.
více zde
Riccardo Muti po operaci odřekl řadu vystoupení
Hudební ředitel Chicago Symphony Orchestra Riccardo Muti zrušil v polovině února sérii koncertů, aby se mohl zotavit z operace kyčlí po menší nehodě. K nehodě došlo krátce před společným turné na Tchaj-wan, do Japonska, Číny a Jižní Koreje minulý měsíc. Čtyřiasedmdesátiletý dirigent se okamžitě vrátil do Evropy. Zdravotní problémy jej provázejí od nástupu do funkce v sezoně 2010-11, kdy řadu týdnů nemohl stát za pultem svého orchestru.
Ještě jedna mimořádná zpráva z Chicaga: bratři Matouš a Šimon Michalovi se stali členy slavného orchestru od 1. února 2016
Matouš Michal studoval na Pražské konzervatoři a v době svých studií byl koncertním mistrem Juilliard Orchestra a také Verbiere Festival Orchestra (2014). Jeho učiteli byli Glen Dicterow, Lisa Kim, Pavel Prantl a Kathleen Winkler.
Šimon Michal v současné době dokončuje magisterská studia na Manhattan School of Music, již v minulém roce dokončil svá bakalářská studia na Juilliard School. V letech 2011-2015 byl koncertním mistrem Juilliard Symphony a Juilliard Opera.
Oba bratři mohli začít studovat na nejlepších školách ve Spojených státech díky Nadaci The Kellner Family Foundation.
více zde
New York Philharmonic oznámil svojí jubilejní 175. koncertní sezonu
Éra Alana Gilberta u pultu Newyorských filharmoniků pomalu končí a bude ve znamení nové hudby. Současný šéfdirigent uvede mimo jiné sedm premiér, zajímavé srovnání Schoenberga (A Survivor from Warsaw) s Beethovenovou Devátou a provede poloscénicky Wagnerovo Zlato Rýna. Ze současných děl zazní skladby Lery Auerbach, Johna Corigliana, Heinz Karl Grubera, Wyntona Marsalise a Anny Thorvaldsdottir. Orchestr provede také několik děl rezidenčního skladatele Esa-Pekka Salonena, včetně jeho Violoncellového koncertu, v němž bude sólistou Yo-Yo Ma.
Sezona bude zahrnovat třítýdenní Čajkovského festival dirigovaný Semyonem Bychkovem za spolupráce s klavíristy Jefimem Bronfmanem a Kirillem Gersteinem. Rezidenčním houslistou bude Leonidas Kavakos, který zahraje koncerty Johanna Sebastiana Bacha, Lery Auerbach a Johannese Brahmse.
Jak již bylo oznámeno, nástupcem Alana Gilberta bude nizozemský dirigent Jaap van Zweden.
více zde
Chcete vidět nejpodivnější klavíry?
Londýnský deník The Telegraph jich ukazuje několik.
více zde
Nová stálá výstava v Londýně: Händel & Hendrix in London
V nejkrásnější oblasti Londýna, v okrsku Mayfair, je ulice Brook Street číslo 23 a 25 památečná pro hudební fanoušky. Zde žili jen dvě stě kroků vedle sebe dva hudební giganti: Jimi Hendrix (1942-1970) a Georg Friedrich Händel (1685-1759). Milovníci barokní hudby mohou jít po stopách skladatele a amerického kytaristy. Výstava dává nahlédnout do života dvou velmi odlišných hudebníků.
Händel, který přijel poprvé do Londýna v roce 1710, v domě žil až do své smrti. Zde také zkomponoval oratorium Messiah a Wassermusik. Na svou dobu se dožil vysokého věku čtyřiasedmdesáti let.
Hendrix se dožil pouhých sedmadvaceti let. Zemřel v jednom z londýnských hotelů, když se udusil zvratky po užití alkoholu a prášků na spaní.
více zde
Rusko požaduje vydání těla Sergeje Rachmaninova
Oslavovaný za své klavírní koncerty a uctívaný za Preludium cis moll. Velký skladatel Sergej Rachmaninov se narodil v Rusku a zemřel ve Spojených státech. Rusko by rádo mělo svého slavného hudebníka zpět ve své vlasti. Potomci Rachmaninova však nejsou nadšeni. Název městečka Valhalla situovaného na sever od New Yorku, kde je pohřben v jednoduchém hrobě jeden z největších ruských skladatelů, více připomíná Wagnera.
Tato skutečnost není po vůli některých Rusů. Ministr kultury Vladimir Medinski, který je zastáncem tradičních ruských hodnot, by Rachmaninova rád vrátil zpět do rodné vlasti. „Američané si zprivatizovali dominujícím způsobem jméno Rachmaninov, stejně tak jako jména desítek a stovek Rusů, které osud o zahraničí zavedl,” vybuchl Medinski už loni v létě. Ale šance na získání ostatků nejsou právě dobré. Rachmaninov zemřel v roce 1943 jako americký občan.
Ministerstvo plánuje stavbu památníku v Novgorodu, kde se na panství „Oneg“ skladatel v roce 1873 narodil a kde prožil své dětství. Již od roku 2013 se Rusko pokouší koupit také jeho vilu „Senar“ ve městě Weggis-Hertenstein (kanton Lucern). V současné době však díky hospodářské krizi není dostatek prostředků na koupi panství, ani na případný spor s rodinou, která s exhumací nesouhlasí.
Pavarottiho apartmán na Manhattanu již levněji na prodej
Byt ve třiadvacátém patře s výhledem na Central Park v Hampshire House č. 23 koupil Luciano Pavarotti asi před třiceti lety. Jedná se o byt s rozlohou 195 m2 má dvě ložnice a dvě koupelny. Ve velké místnosti s výhledem do parku je klavír, který tenorista používal při cvičení.
Dle prodejce cena klavíru není zahrnuta v ceně. Vdova Nicoletta Mantovani se rozhodla nemovitost prodat, protože byt není používaný. Poté, co se nedokázal prodat za 13.700.000 $ v roce 2014, jeho cena nyní klesla na 11.500.000 $.
Část výtěžku z prodeje bytu půjde do Luciano Pavarotti Foundation. Pavarotti také vlastnil dvě jednopokojové jednotky na stejném patře, které používal pro zaměstnance a hosty, ale ty byly prodány.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]