Hudební kurýr (17)

Letmý pohled na události ze světa hudby, které se udály v první polovině května 2016. Leif Segerstam a jeho symfonie číslo 296. Neuvěřitelné záběry na to co se děje uvnitř těla, když hrajete na žesťový nástroj? Dirigentská soutěž Gustava Mahlera v Bambergu. Nejdéle působící členka orchestru, kontrabasistka Jane Little, zemřela při koncertě. Zpěvák Paata Burchuladze opouští operní kariéru a chce se věnovat politice. Šestnáctiletá hráčka na zobcovou flétnu Lucie Horsch podepsala smlouvu se společností Decca. Herbert Blomstedt čestným dirigentem v Drážďanech. Nově vydané nahrávky světových hvězd. Nezkoušejte hrát takovým způsobem na housle!

Leif Segerstam a jeho symfonie číslo 296
Finský dirigent a skladatel Leif Segerstam (1944) dokončil koncem dubna svoji dvou set devadesátou šestou symfonii. Jako skladatel je znám svojí symfonickou tvorbou, která převážně v jednověté formě trvá okolo dvaceti minut a bývá interpretována bez dirigenta. Jeho dílo je inspirováno Sibeliem a jeho sedmou symfonií. Aleatorická díla jsou „volnou pulzací“, jak skladatel svá díla definuje. Dirigoval přední orchestry světa na všech kontinentech a v období 1995–2007 byl šéfdirigentem Helsinské filharmonie. Je také profesorem dirigování na Sibeliově akademii.


Neuvěřitelné záběry na to, co se děje uvnitř těla, když hrajete na žesťový nástroj?

Francouzská hráčka na lesní roh Sarah Willis se zúčastnila výzkumu v Institutu Maxe Plancka v Göttingenu. Fascinující hru svalů můžete zhlédnout na připojeném záznamu pořízeném magnetickou rezonancí. Snímek ukazuje podrobně, co se děje při tvorbě tónu v ústech a při hře stupnic, odlišných dynamik, staccata, dvojitého jazyka, legáta i hře v různých výškách.


Dirigentská soutěž Gustava Mahlera v Bambergu

Singapurský dirigent Wong Kah Chun zvítězil v již pátém ročníku dirigentské soutěže Gustava Mahlera, kterou pořádají Bamberští symfonikové.

Wong Kah Chun (foto © Cezar Buliga)
Wong Kah Chun (foto © Cezar Buliga)

Na druhém místě se umístil Rus Sergej Neller a třetí cenu získal ukrajinský soutěžící Valentin Uryupin. Soutěž se konala ve dnech 6. – 13. května 2016 a kandidáti museli nastudovat a předvést díla jak Gustava Mahlera, tak také skladby Josepha Haydna, Henri Dutilleuxe, Antona Weberna, Jörga Widmanna a Georga Friedricha Haase.

Vítěz Wong Kah Chun byl chráněncem nedávno zesnulého Kurta Mazura a navštěvoval pravidelně jeho mistrovské kurzy. Byl rovněž jeho asistentem v roce 2013 u Gewandhausorchester v Lipsku. Soutěž byla založena současným šéfdirigentem Bamberských symfoniků Jonathanem Nottem v roce 2004. Na letošní ročník se přihlásil obdivuhodný počet tři sta osmdesát jedna (!!!) dirigentů z celkem čtyřiašedesáti zemí. To je více jak na Soutěž královny Alžběty a Pražské jaro dohromady. Ze čtrnácti vybraných kandidátů byli tři mladé dirigentky. Ve finálové porotě mimo jiné zasedl Jiří Bělohlávek, sir Neville Marriner, zpěvačka Barbara Hannigan, nebo skladatel a dirigent Jörg Widmann. Vítězem prvního ročníku Mahlerovy soutěže byl Gustavo Dudamel.
více zde


Nejdéle působící členka orchestru, kontrabasistka Jane Little, zemřela při koncertě

Jane Little (foto archiv autora)
Jane Little (foto archiv autora)

Jane Little, nastoupila do kontrabasové skupiny Atlanta Symphony Orchestra ve svých šestnácti letech, 4. února 1945. Bylo jí sedmaosmdesát let. Po celých jednasedmdesát let byla milovanou a vitální hráčkou, kterou budou členové orchestru postrádat. Kolaps ji postihl při posledním přídavku populárního koncertu, na kterém zazněly skladby muzikálů z Broadwaye. Pro předchozí slabost se nemohla zúčastnit dubnového koncertu orchestru z Atlanty v Carnegie Hall v New Yorku. Podle novin The Washington Post byla jako nejdéle působící členka orchestru zařazena na seznam Guinessovy knihy rekordů.


Zpěvák Paata Burchuladze opouští operní kariéru a chce se věnovat politice

Paata Burchuladze tento týden oznámil, že bude kandidovat v parlamentních volbách v rodné Gruzii 8. října v jím založené straně. Operní basista zrušil tento rok svá vystoupení na předních operních pódiích včetně La Scaly, Covent Garden a Met. Po pětatřiceti letech na operním jevišti se rozhodl, že se bude věnovat své vlasti. „Jsem nucen opustit sladkou a krásnou operní kariéru a chci se věnovat politice. To není proto, že jsem dobrý člověk nebo politik, ale proto, že moje země je ve velmi špatném stavu.“

Paata Burchuladze (zdroj modern-opera.com)
Paata Burchuladze (zdroj modern-opera.com)

Burchuladze si stěžuje, že za dvacet pět let, co Gruzie získala nezávislost, stále pokračuje kruh „naděje, frustrace, protest“. Říká, že je na čase ukončit tento „začarovaný kruh“, a že rozšířená korupce musí být vymýcena, aby lidé v Gruzii nalezli konečně pravý mír.


Šestnáctiletá hráčka na zobcovou flétnu Lucie Horsch podepsala smlouvu se společností Decca

Decca Classics angažovala svou první hráčku na zobcovou flétnu. Debutové album bude vydáno dne 7. října 2016 a bude zahrnovat čtyři koncerty (včetně La Notte a La tempesta di mare) a dvě další skladby Antonia Vivaldiho. Decca sdělila médiím, že doufá, že podpisem s mladou hráčkou zpochybní názor, že „zobcová flétna je školní nástroj“, a věří, že Lucie Horsch se stane hudební velvyslankyní tohoto nástroje.

Lucie Horsch (foto archiv autora)
Lucie Horsch (foto archiv autora)


Herbert Blomstedt čestným dirigentem v Drážďanech

Staatskapelle Dresden jmenovala svého bývalého a dlouholetého šéfdirigenta Herberta Blomstedta čestným dirigentem. Tímto jmenováním ocenila jeho jedinečné zásluhy o orchestr. Herbert Blomstedt  je po siru Colinu Davisovi teprve druhým dirigentem, který tento čestný titul obdržel.

Herbert Blomstedt (foto Martin Lengemann)
Herbert Blomstedt (foto Martin Lengemann)

První součinnost dirigenta a Staatskapelle Dresden započala v roce 1969. Spolupráce se ukázala od začátku velmi šťastná a šest let po jeho debutu si švédského umělce vedení Staatskapelle – proti vůli stranických činitelů – vybralo jako šéfdirigenta. Zastával tuto pozici až do roku 1985, ale znovu se vrátil k pultu orchestru zpět. K dnešnímu dni řídil orchestr na více než tři sta koncertech a vytvořil téměř sto padesát nahrávek. První americké turné Staatskapelle se uskutečnilo pod jeho vedením.


Nově vydané nahrávky světových hvězd

Martha Argerich

Martha Argerich (foto archiv)
Martha Argerich (foto archiv)
Martha Argerich (zdroj en.wikipedia.org)
Martha Argerich (zdroj en.wikipedia.org)

5. června slaví své pětasedmdesáté narozeniny. Deutsche Gramofon vydává její rané nahrávky, na kterých jsou díla Wolfganga Amadea Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Sergeje Prokofjeva a Maurice Ravela.

 

Maurice Gendron

Maurice Gendron (foto Decca)
Maurice Gendron (foto Decca)

Mezi slavné violoncellisty Francie patří nejen Pablo Casals (1876–1973), Pierre Fournier (1906–1986), Paul Tortelier (1914–1990), André Navarra (1911–1988), ale také Maurice Gendron (1920–1990). V době výročí Yehudi Menuhina je nutno připomenout Gendronovu spolupráci společně se sestrou Menuhina Hephzibah. Komplet zahrnuje čtrnáct CD s nahrávkami uskutečněnými jak pro společnost Decca a Philips, tak také snímky pro Warner-EMI.


Nezkoušejte hrát takovým způsobem na housle!

Na archivním záběru z roku 1959 hraje maďarský houslista a hudební klaun Baron Buika živě v Ed Sullivan Show Montiho Čardáš.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments