Hudební kurýr
Sopranistka Hana Blažíková zářila v Bristolu společně s English Baroque Soloists a Johnem Eliotem Gardinerem
Pro oslavu 450. výročí narození Claudia Monteverdiho shromáždil John Eliot Gardiner umělecký soubor s pozoruhodnou kvalitou. Na provedení díla L’incoronazione di Poppea se skvělým korejsko-americkým zpěvákem Kangmin Justinem Kimem v roli Nerona se jako Poppea prezentovala extatickým výkonem Hana Blažíková. Recenze píší, že „Monteverdiho Genius nemohl být lépe poctěn“. Ve stejném obsazení vystoupí Hana Blažíková na řadě dalších koncertních pódií včetně Lucerne Festival v srpnu 2017 a Salzburger Festspiele.
více zde
Přehled koncertů k oslavě Claudia Monteverdiho najdete zde .
Obdivovatelům umění Grigorije Sokolova
Grigorij Sokolov každoročně realizuje zhruba sedmdesát koncertů. Plně se ponoří do pouze jediného programu a koncertuje výhradně v Evropě. Umělec se po vystoupeních s předními orchestry (Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam, Philharmonia Orchestra London, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks a Mnichovská filharmonie) rozhodl vystupovat pouze na sólových recitálech.
Na rozdíl od mnoha klavíristů se Sokolov velmi zajímá o mechanismus a adjustaci nástrojů, na které hraje. Tráví hodiny zkoumáním jejich fyzických vlastností, konzultuje a spolupracuje s klavírními techniky k dosažení ideálních požadavků. „Potřebujete hodiny, abyste porozuměli klavíru, protože každý má svou vlastní osobnost a hrajeme spolu,” vysvětluje. Partnerství mezi umělcem a nástrojem je kriticky důležité pro tok Sokolovových hudebních myšlenek. Kritici pravidelně upozorňují na jeho mimořádné schopnosti vyjadřovat jednotlivé hlasy v rámci složité polyfonní struktury a plynulých melodických linií. Koncerty Grigorije Sokolova v koncertní sezoně 2017/2018 najdete zde .
Projekt Sira Johna Eliota Gardinera v Lipsku
Prezident lipského Bachova archivu Sir John Eliot Gardiner chce v roce 2018 v Lipsku zahájit unikátní a rozsáhlý projekt. Při Bachově festivalu provede během 48 hodin celkem třicet vybraných duchovních kantát Johanna Sebastiana Bacha. Budou se hrát o víkendu v rámci deseti koncertů v lipských kostelích, kde Bach působil. Účinkovat budou mimo jiné Monteverdi Choir, English Baroque Soloists, Gewandhausorchester Leipzig, Bach Collegium Japan, Ton Koopman, Masaaki Suzuki, Hans Christoph Radema a řada dalších.
více zde
Alan Gilbert se loučil s Newyorskou filharmonií
Alan Gilbert pozval na Concert for Unity hudebníky z různých zemí, kteří zahráli Symfonii č. 7 Gustava Mahlera. Za pulty seděli mimo jiné hráči Berlínské filharmonie, Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu, Iráckého národního symfonického orchestru a Teheránské filharmonie. Koncert v David Geffen Hall byl živě přenášen na Facebooku. Na tomto koncertě se dirigent představil i jako houslista společně s violoncellistou Yo-Yo Ma a členy jeho Silk Road Ensemble. Alan Gilbert vedl Newyorskou filharmonii osm let. Jeho nástupcem bude Nizozemec Jaap van Zweden. Šestapadesátiletý Zweden přebírá post hudebního ředitele od sezony 2018/2019. V sezoně 2017/2018 ale již provede několik koncertů s tímto orchestrem.
více zde
Barenboim zahajuje na YouTube sérii rozhovorů s umělci
Daniel Barenboim zahajuje diskusní sérii na YouTube s osobnostmi z oblasti kultury, politiky a sportu. V první sérii sedmi epizod, které budou každý pátek k dispozici na video platformě, diskutuje klavírista a dirigent s nositelem Oskarů za role ve filmech Hanební pancharti a Nespoutaný Django, rakouským hercem Christophem Waltzem.
Daniel Barenboim zde hovoří s hercem mimo jiné o věrnosti interpretace, o rozdílu v práci herců a hudebníků, jakož i sociálních médiích. Ve druhé epizodě seriálu Parallels and Paradoxes se hudební ředitel Státní opery v Berlíně bude bavit s jazzovým hudebníkem Tillem Brönnerem.
A není to první aktivita Daniela Barenboima na internetu. Barenboim na YouTube již má kanál, na němž vysvětluje jednotlivé skladby a o kterém informuje Opera Plus (zde).
Kromě toho na svém kanále (zde ) zveřejňuje řadu nahrávek, esejů a dalších zajímavostí.
Soutěže mladých hudebníků
Klavíristé na soutěži Van Cliburna
Jihokorejský klavírista Yekwon Sunwoo zvítězil v letošní soutěži Van Cliburn Piano Competition ve městě Fort Worth (Texas). Osmadvacetiletý umělec se prosadil interpretací 3. klavírního koncertu Sergeje Rachmaninova v konkurenci dalších pěti finalistů. První cena zahrnuje 50.000 dolarů, koncertní turné a CD nahrávku.
Na druhém místě (25.000 dolarů) se umístil Kenneth Broberg (23) z USA. Jeho krajan Daniel Hsu (19) získal ve finále třetí místo (15.000 dolarů). Ostatními finalisty byli Yuri Favorin a Georgy Tchaidze (oba z Ruska) a Rachel Cheung (Hongkong).
Již patnáctý ročník soutěže přilákal devětadvacet klavíristů, z nichž bylo vybráno do hlavní soutěže třicet uchazečů ve věku 18 až 30 let. Tak, jako u řady velkých soutěží, komorní hudba – zde se smyčcovým kvartetem – byla součástí semifinálového klání.
více zde
Nositel druhé ceny na loňské soutěži 2016 Sydney International Piano Competition získal smlouvu na nahrávání
Arseny Tarasevich-Nikolaev podepsal exkluzivní smlouvu s Decca Classics a Universal Music Australia. Ačkoliv se umístil na druhém místě, oslovil manažery firmy Decca více než vítěz soutěže. Zaujal zejména svojí hlubokou muzikálností a lyrickým talentem. Jeho debutový snímek, který vyjde v roce 2018, bude zahrnovat Rachmaninovovy Moments musicaux, Prokofjevovy Visions fugitives a díla Alexandra Skrjabina, Nikolaje Medtnera a Petra Iljiče Čajkovského, stejně tak jako dvě etudy jeho babičky, klavíristky a skladatelky Taťjany Nikolaevy.
Vítězka houslové soutěže Pražského jara Olga Šroubková obstála na soutěži na Novém Zélandě
Olga Šroubková, i když nepostoupila do finále soutěže Michael Hill International Violin Competition, získala čtvrtou cenu a navíc byla oceněna za nejlepší výkon objednaného díla novozélandského skladatele Karlo Margetiće On An Imaginary Folk Song.
Pozoruhodný na této soutěži, která byla založena v roce 2001 klenotníkem a filantropem Michaelem Hillem, je repertoár, se kterým se soutěžící musí vypořádat. Obsahuje sólová díla Johanna Sebastiana Bacha, jedno Capriccio Niccoly Paganiniho, salonní skladbu (Fritz Kreisler, Maurice Ravel, Jean Sibelius nebo třeba mimo jiné úpravy děl George Gershwina, Franze Liszta a dalších), pro soutěž komponovanou skladbu, velkou houslovou sonátu s klavírem, virtuózní skladbu (Saint-Saëns, Paganini, Waxman, Čajkovský, Bazzini, Sarasate, Wieniawski, Ysaÿe a další). V semifinále musí předvést jeden kompletní smyčcový kvintet Wolfganga Amadea Mozarta a ve finále velký houslový koncert.
Ceny pro prvních šest účastníků jsou více než zajímavé a mimo finanční odměnu (v přepočtu 25.896 €) vítěz získává smlouvu na nahrání CD, koncertní cestu po Novém Zélandu 2018, profesionální coaching, značkové koncertní oblečení a zlatý náramek s diamanty.
Letošní vítězkou se stala rumunská houslistka Ioana Cristina Goicea. Koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček zde zvítězil v roce 2009.
Výsledky najdete zde .
Francouzský violoncellista Victor Julien-Laferrière zvítězil v Soutěži královny Alžběty v Bruselu
Francouzská violoncellová tradice má další pokračovatele. Jména Pierre Fournier, André Navarra, Paul Tortelier, ale i Jean-Guihen Queyras nebo Gautier Capuçon jsou známá milovníkům violoncella. Vítězstvím ve vůbec první soutěži v oboru violoncello na bruselské soutěži Queen Elisabeth Competition se jistě Victor Julien-Laferrière zařadí mezi žádané umělce svého oboru. Victor Julien-Laferrière začal studovat na Pařížské konzervatoři a pokračoval ve studiu violoncella u Heinricha Schiffa na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni a později v Mozarteu v Salcburku u Clemense Hagena. V roce 2012 získal první cenu a dvě speciální ceny na soutěži Pražské jaro. S klavíristou Adamem Laloumem a houslistkou Mi-sa Yang založil Trio Les Esprits.
Další soutěžní klání v Bruselu jsou určena pro obory zpěv (2018), housle (2019) a klavír (2020).
Výsledky soutěže najdete zde .
Úspěch patnáctiletého českého kontrabasisty na soutěži v Markneukirchenu
Indivara Stivín pochází z muzikantské rodiny a na dvaapadesáté mezinárodní hudební soutěži v Markneukirchenu získal třetí cenu. Narodil se v roce 2001 v Praze a začal velmi brzy hrát na klavír a housle. Ve věku devíti let, když objevil svou lásku ke kontrabasu, začal kromě hry na tento nástroj psát své vlastní kompozice. Indivara studuje s Daliborem Tkadlčíkem, sólo kontrabasistou Státní opery Praha. Získal již řadu národních i mezinárodních ocenění. Ve finále soutěže předvedl Koncert č. 2 h moll pro kontrabas a orchestr Giovanni Bottesiniho za doprovodu Vogtland Philharmonie Greiz Reichenbach. Ve svých patnácti letech byl nejmladším účastníkem soutěže. V koncertní sezoně 2016/2017 vystoupil jako sólista s Janáčkovou filharmonií Ostrava a Moravskou filharmonií Olomouc.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]