Hudební kurýr (44)
11 faktů o skladateli, dirigentovi a klavíristovi Leonardu Bernsteinovi
1. Leonard Bernstein, i když se narodil a vyrůstal v USA, pocházel ze židovské rodiny přistěhovalců z Rovna v dnešní Ukrajině.
2. Narodil se ve skutečnosti jako Louis Bernstein 25. srpna 1918 v Lawrence, stát Massachusetts, ale ve věku šestnácti let si změnil křestní jméno na „Leonard“.
3. Průlom v jeho kariéře nastal po provedení Schumannovy předehry Manfred a Dona Quijota Richarda Strausse v Carnegie Hall v New Yorku v roce 1943, kdy zastoupil nemocného Bruno Waltera.
4. Jeho muzikál 1600 Pennsylvania Avenue nese jako jméno adresu Bílého domu ve Washingtonu D.C., děj se tamtéž odehrává a zaměřuje se na složité vztahy černých a bílých obyvatel.
5. Svoji první symfonii dokončil Leonard Bernstein v roce 1943 pod názvem Jeremiah, čímž zdůraznil svůj židovský původ. Věnoval ji svému otci.
6. Považoval se především za skladatele „klasické hudby“, i když je dnes primárně známý díky populární hudbě a muzikálům.
7. S koncerty pro mladé Young People’s Concerts měl Bernstein vlastní televizní show, která významně přispěla k hudebnímu vzdělávání mladých lidí ve Spojených státech.
8. Během svého života byl velmi žádaným umělcem i za hranicemi USA. V roce 1953 byl prvním americkým dirigentem, který dirigoval v La Scale v Miláně. V roce 1959 Bernstein poprvé vystoupil na festivalu v Salcburku, v roce 1966 debutoval ve Vídeňské státní opeře. V roce 1987 založil i mezinárodní Orchestrální akademii hudebního festivalu ve Schleswig-Holsteinu, která pokračuje dodnes.
9. U příležitosti pádu Berlínské zdi v roce 1989 provedl Bernstein Beethovenovu 9. symfonii v Berlíně a z Ódy na radost učinil „Ódu na svobodu“. Jeho vysvětlení: „Jsem si jist, že Beethoven by s námi souhlasil.“
10. Svůj poslední koncert dirigoval Leonard Bernstein v roce 1990 v Tanglewood s Boston Symphony Orchestra. Na programu byly Four Sea Interludes Benjamina Brittena a 7. symfonie A dur Ludwiga van Beethovena.
11. Bernstein měl v roce 1992 dirigovat novoroční koncert Vídeňských filharmoniků, ale zemřel dne 14. října 1990 ve věku dvaasedmdesáti let na akutní srdeční selhání v důsledku onemocnění rakovinou.
Obří varhany, větší než v Elbphilharmonii, byly inaugurovány v Neubrandenburgu
Varhany jako dárek ke svým sedmdesátým narozeninám si dal podnikatel z Neubrandenburgu. Tento nástroj je větší než v Labské filharmonii v Hamburku. Přibližně dva miliony eur drahý instrument je darem podnikatele Günthera Webera městu. Varhany jsou dvanáct metrů vysoké a osm metrů široké, mají 2.852 píšťal a 70 rejstříků a jsou považovány za jeden z největších nástrojů v severním Německu. Jsou to první varhany, na jejichž výstavbě se podíleli dva přední stavitelé varhan – Schuke z Berlína a Klais z Bonnu. Společně nástroj navrhli, postavili a naladili. Impozantní chrám Marienkirche při požáru 29. dubna 1945 kompletně vyhořel. Od té doby téměř padesát let stál jako ruina v centru města. V roce 2001 se stal koncertním auditoriem s 851 místy.
Sedm orchestrů udělilo Herbertu Blomstedtovi k jeho 90. narozeninám titul čestný dirigent
Jeho vystoupení nebudí rozruch, ale v hudebním světě jsou vždy velkou událostí. Když dirigent Herbert Blomstedt v Evropě nebo v zámoří stane před orchestrem, můžete cítit podobné napětí mezi hudebníky a diváky. Velmistr dirigentského cechu se 11. července dožil devadesáti let, přesto jsou jeho interpretace stále stejně svěží. „Herbert Blomstedt je jedním z mála dirigentů, kteří se nadále rozvíjejí po celý život,“ říká drážďanský violoncellista Bernward Gruner.
Herbert Blomstedt přišel do Drážďan v roce 1975 a zůstal po dobu deseti let. Že převzal východoněmecký orchestr před pádem Berlínské zdi, byla velká senzace. Svým způsobem vedení orchestru si vysloužil nejvyšší respekt. Blomstedt se narodil v roce 1927 ve Spojených státech švédským rodičům – kazateli a klavíristce. Hudbu studoval ve Stockholmu, nejprve hru na housle a později dirigování – mimo jiné s Leonardem Bernsteinem. V roce 1954 debutoval Blomstedt se Stockholmskou filharmonií. Od roku 1998 do roku 2005 působil ve funkci „Gewandhauskapellmeistera“ v Lipsku – jako již osmnáctý následovník Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Jeho dalšími působišti byly mimo jiné San Francisco Symphony Orchestra, NHK Tokyo, Bamberger Symphoniker, Norrköping Symphony Orchestra, Danish National Radio Symphony Orchestra.
Bezprecedentní skandál: Velké divadlo v Moskvě zrušilo balet o Nurejevovi
Pro ruského režiséra Kirilla Serebrennikova a tanečníky ve Velkém divadle v Moskvě to byl šok. V pondělí zvládli vzrušující generální zkoušku baletu Nurejev o sovětské hvězdě, tanečníku Rudolfu Nurejevovi (1938–1993). Další den vedení divadla světovou premiéru naplánovanou na úterý zrušilo.
„Nemám slov,“ napsal na Instagram zdrcený tanečník Vladislav Lantratov. „Bolšoj těatr nekončí sezonu nejočekávanější premiérou, ale bezprecedentním skandálem,“ kriticky komentovaly moskevské noviny Novaja Gazeta. Představení nebylo zralé k provedení, řekl generální ředitel Vladimír Urin. Ale důvody mohou být jinde: V představení Nurejev se sešlo vše, co v současné době mohlo urazit ortodoxní konzervativní a nacionalistické ruské kulturní politiky i prezidenta Vladimira Putina. Politická intervence se zde vyskytovala také dříve. V roce 1930 byl zakázán balet Šroub Dimitrije Šostakoviče. Později se sovětské ministryni kultury Jekaterině Furzevě nelíbil tragický konec Labutího jezera – v choreografii Jurije Grigoroviče.
Předmětem představení bylo téma o emigraci baletní legendy, ale i o jeho homosexualitě. A navíc Serebrennikov, miláček moskevského publika a mezinárodního divadelního světa, je zarytý kritik poměrů v Rusku. Jako preventivní opatření Velké divadlo v Moskvě předem oznámilo, že představení je přístupné od osmnácti let. Tanečník Rudolf Nurejev byl diagnostikován v roce 1984 na HIV a zemřel v roce 1993.
Sony Music bude znovu lisovat LP desky
Je to už téměř třicet let, co Sony Music zavřel svůj poslední závod na lisování vinylových desek v Japonsku, protože CD vytlačily LP gramofonové desky. Ale nyní je poptávka po vinylových kotoučích zase tak velká, že několik zbývajících kapacit na jejich výrobu už nedostačuje. Proto se Sony Music Japan rozhodla znovu lisovnu otevřít. V současné době jsou instalována výrobní zařízení v nahrávacím studiu v Tokiu a Sony zoufale hledá odborníky, kteří jsou ještě obeznámeni s touto profesí.
Riccardo Muti v Teheránu: koncert s íránskými hudebníky
Italský dirigent Riccardo Muti uskutečnil společný koncert s hudebníky z íránského symfonického orchestru v Teheránu. 6. července 2017 zahráli íránští a italští hudebníci další koncert v rámci festivalu v severoitalské Ravenně. Írán se po celá léta snaží vyrovnat své politické rozdíly se Západem prostřednictvím kulturních aktivit. V roce 2015 plánoval Daniel Barenboim s berlínskou Staatskapelle podobný koncert v Teheránu. Jako izraelský dirigent nebyl v Íránu vítán, a tak projekt selhal. Írán a Izrael jsou úhlavními politickými nepřáteli po téměř čtyřicet let.
Mutiho koncert v Roudaki Hall v Teheránu je vyprodán. Kromě íránských hudebníků se projektu zúčastnil italský mládežnický orchestr Luigiho Cherubiniho, sbor z Piacenzy, jakož i tři zpěváci – Piero Pretti, Luigi Salsi a Riccardo Zanellato. Program obsahoval díla italského skladatele Giuseppe Verdiho.
Jako součást kulturní reformy umírněného íránského prezidenta Hasana Rúháního byl před dvěma lety uveden v život Teheránský symfonický orchestr. Tvrdá linie vlády Mahmúda Ahmadínežáda – stejně jako celé duchovenstvo v zemi – byla proti klasické hudbě, a tudíž také proti tomuto íránskému symfonickému orchestru. Ale ani s Rúháním nefungovalo vše, jak by mělo. Íránský dirigent Ali Rahbari vzdal v loňském roce svůj post ředitele Teheránského symfonického orchestru a po pouhém jednom roce se vrátil do Vídně. Jako důvod uvedl nemožné pracovní podmínky v zemi.
Policie zastavila koncertní turné Petrohradského komorního orchestru
Evropské turné Petrohradského komorního orchestru bylo přerušeno dopravní policií v Kolíně nad Rýnem. Policie zakázala další provoz poškozeného autobusu ruského orchestru. Úřady prohlédly autobus poté, co na něj poukázali svědci. Všimli si, že na vozidle chybí šrouby kol. Autobus vykázal podle mluvčího policie vážné poškození brzdového systému. Kromě toho chyběly matice kol a vozidlo bylo vážně narušeno korozí.
Stanice technické kontroly (TÜV) odebrala vozidlu, v němž orchestr již projel několik tisíc kilometrů, povolení pokračovat v jízdě. Zda vozidlo lze vůbec opravit, není zcela jisté. Další cesta asi čtyřiceti hudebníků do místa konání koncertu byla přechodně organizována automobily. Dirigent a hudebníci byli překvapeni touto událostí a rozhodnutím o technické prohlídce vozidla, protože orchestr podle jejich vyjádření podnikl bez problémů cestu z Ruska do Francie.
Video ze zákulisí Met
Co se děje ve dvanácti místnostech, které jste nikdy neviděli, těsně předtím, než začne v Metropolitní opeře představení. Podívejte se na rychlou prohlídku zákulisí.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]