Rybova Česká mše vánoční za hluku lokomotiv
V orchestru se sešlo podle Prchala zhruba 70 hudebníků. “V orchestru a ve sboru jsou to zpravidla amatéři, sem tam některý z kolegů profesionálů si jde s námi jen tak pro radost zazpívat, ale zpravidla jsou to amatéři,” řekl dirigent. Muzikanti neměli žádnou zkoušku, protože Česká mše vánoční patří mezi základní repertoár muzikantů.
Sólové party zpívali profesionálové, Miroslava Pilcová Časarová (soprán), Martina Mamula Bauerová (alt), Ondřej Benek (tenor) a Lukáš Hynek Krämer (bas). Spočítat všechny zpěváky ale nebylo možné, protože ke zpěvu se připojili i lidé v davu. Téměř všichni dosavadní posluchači se však na závěr připojili ke zpěvu koledy Narodil se Kristus Pán.
Do haly nádraží přišly cíleně na koncert stovky lidí všech generací, kteří zaplnili prostor v severní polovině budovy, někteří využili k dobrému výhledu jako balkon patro knihkupectví. Provedení mše, která je po autorovi lidově nazývána Rybovkou, zpříjemnila předvánoční čas i cestujícím, kteří v hale čekali na odjezd vlaku. Koncert všichni odměnili bouřlivým potleskem.
Česká mše vánoční dnes či na půlnoční mši zazní například v kostele svatého Petra na Novém Městě, v Praze 6 ve farním kostele svatého Norberta a farním kostele svatého Matěje, ve smíchovském kostele svatého Václava nebo v Praze 3 v kostele svatého Prokopa na Sladkovského náměstí. Symfonický orchestr hlavního města Prahy mši zahraje 25. prosince v kostele svatých Šimona a Judy.
Rybova vánoční mše poprvé zazněla na svátky narození Ježíše Krista roku 1796 v katolickém kostele Povýšení svatého Kříže v Rožmitále pod Třemšínem, v němž Ryba působil jako učitel. Oblibu si jeho mše získala v první polovině 19. století, kdy se podle historiků hrála hlavně na venkovských hudebních kůrech z nesčetných opisů a téměř zlidověla.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]